Jak lépe zvládat intoleranci na laktózu? Máme pro vás 5 tipů

Jak lépe zvládat intoleranci na laktózu? Máme pro vás 5 tipů

Trpíte občas bolestmi břicha, pocitem těžkosti, nadýmáním, pálením žáhy nebo třeba bolestí hlavy? Možná za tím stojí intolerance na laktózu. Právě mléko, jogurty, mléčné dezerty i zmrzlina mohou řadě lidí způsobovat problémy s trávením. 


Týká se to asi 20 % dospělé populace v Česku, která se tímto typem zdravotního omezení potýká. Laktóza je mléčný cukr, který se v lidském těle rozkládá v tenkém střevě enzymem zvaným laktáza. Pokud má člověk tohoto enzymu nedostatek, nestrávená laktóza se přesouvá do tlustého střeva, kde reaguje s bakteriemi
a způsobuje
výše zmíněné potíže. Přesto není nutné při tomto omezení vyřadit ze svého menu mléčné výrobky úplně. Přinášíme 5 tipů, jak na intoleranci na laktózu vyzrát.

  1. Rozdělte konzumaci mléčných výrobků do menších porcí

Největší paseku v těle udělá konzumace velkého množství mléčných výrobků najednou. Proto si je v jídelníčku rozdělte do menších porcí po dobu celého dne a vyvarujte se toho, abyste jedli mléčné výrobky na lačno. Obecně se uvádí, že lidé s intolerancí na laktózu zvládnou denně sníst potraviny s obsahem 10 g laktózy, což odpovídá asi 200 ml kravského mléka. Jde ale o velmi obecné doporučení a každý si musí sám vyzkoušet, jaké množství dokáže v mléčných výrobcích bez problémů strávit.

  1. Pečlivě čtěte potravinové etikety

Možná vás překvapí, v kolika různých potravinách můžete na mléčný cukr neboli laktózu narazit. „Kromě mléčných výrobků ji najdete také v různých polotovarech, instantních polévkách, slaném i sladkém pečivu, sušenkách nebo jiných sladkostech. Vyplatí se proto pečlivě číst složení potravin, které kupujete, říká Andrea Mokrejšová, nutriční specialistka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.  Velký pozor si dejte na produkty se sušeným mlékem či syrovátkou. Ty patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem laktózy na 100 g
a mohly by vám přivodit opravdu vážné potíže.

  1. Vsaďte na bezlaktózové mléko

V obchodech je dnes řada výrobků, které obsahují nízké, ba dokonce nulové množství laktózy. „Patří mezi ně
i mléka zcela bez laktózy, která dnes již
umíme zpracovat tak, aby byl výsledný obsah laktózy 0,01 g na 100 ml, říká Petra Farkašová z Mlékárny Kunín. Právě Mlékárna Kunín mléko bez laktózy pro český trh vyrábí pod značkou Lehké ráno. V obchodech najdete také pomazánky, smetany, šlehačky či jogurty bez laktózy, ve kterých je mléčný cukr již předem enzymatickou cestou rozložen.

  1. Nebojte se tvrdých sýrů a fermentovaných mléčných výrobků

Snížený obsah laktózy se přirozeně nachází také ve fermentovaných mléčných výrobcích a některých sýrech. Fermentací ochází k redukci laktózy přibližně o 20–30 %, a proto nemusí klasické jogurty, kefíry či zakysaná smetana, představovat závažnější problém. Podobně bez větších rizik jsou některé tvrdé sýry jako je ementál nebo parmazán. Dejte si ale pozor. Některé druhy čerstvých nebo syrovátkových sýrů mohou obsahovat laktózy naopak více.

 

  1. Kombinujte mléčné výrobky se zdrojem sacharidů

Pro lepší trávení doplňte mléčné výrobky o zdroj sacharidů. Může jít třeba o pečivo nebo ovesné vločky, zlepšit vstřebávání laktózy mohou i různé ořechy, které tuky obsahují. Ty zpomalí průchod mléčného cukru trávicím traktem, především tenkým střevem a vytvoří lepší podmínky pro funkci menšího množství enzymu laktázy, který bude s laktózou déle v kontaktu a bude ji lépe rozkládat.  

 

Bonusový tip: Nebojte se vyhledat lékaře

Pokud jsou vaše obtíže s trávením laktózy opakované a trpíte po konzumaci mléčných výrobků silnými bolestmi břicha či průjmy, nebojte se vyhledat lékaře. „Ten má několik možností, jak zjistit závažnost vaší intolerance na laktózu. Nejčastěji se využívá dechový test, vyšetření vzorku stolice, zjištění hladiny cukru v krvi po konzumaci laktózy či endoskopické vyšetření, říká vedoucí gastroenterolog MUDr. Jan Kykal z Distrubuované kliniky.cz.
Na základě těchto informací dokáže lékař určit míru vaší intolerance a doporučí vám vhodné alternativy.

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Mlékárna Kunín