Antiperspiranty a deodoranty nejsou to samé! Naučte se je používat správně

Antiperspiranty a deodoranty nejsou to samé! Naučte se je používat správně

Jaká věda může být na tom, si po sprše podpaží namazat kuličkou nebo stříknout sprejem? Mnoho lidí stále nerozlišuje mezi antiperspirantem a deodorantem, proto nadále může docházet k pocení nebo i podráždění pokožky. Pojďme si spolu vysvětlit zásadní rozdíly mezi těmito dvěma hrdiny.


Antiperspirant a deodorant není totéž!

Na úvod bychom si měli říct,že antiperspirant a deodorant nejsou to stejné. Mnoho lidí si to totiž stále myslí. Antiperspirant má za úkol snižovat tvorbu potu. Především obsahuje sloučeniny, hliníku (například chlorid hlinitý), jenž dočasně blokují potní žlázy. Tím dochází k redukci množství potu, které se v daném místě dostane na povrch kůže. Těšit se tak můžeme ze suššího podpaží a menšího rizika „koláčů“ a zápachu během dne.

Oproti tomu deodorant je určený především k tomu, aby překrýval nebo neutralizoval tělesný zápach. Výsledkem je, že ničí bakterie, které zápach způsobují. Navíc obsahuje také parfémové přísady. Nicméně už nezamezí samotnému pocení – jen řeší jeho následky!

Pozoruhodné je, že už naši předkové řešili tělesný zápach už ve starověku. Staří Egypťané využívali pryskyřice a aromatické oleje, Řekové si podpaží mnuli pískem s parfémem a ve středověku se nosily sáčky s bylinkami. Až v roce 1888 vznikl první komerční deodorant a antiperspiranty se vynalezly teprve okolo roku 1900.

Antiperspirant používejte nejlépe přes noc

Nejčastější chybou při použití antiperspirantu je, že je nanášen ráno ihned po sprše. Přitom po koupeli je pokožka ještě vlhká a otevřená, což může způsobit podráždění. K tomu přípravek nemá šanci se dobře vstřebat.

Chceme-li, aby antiperspirant správně účinkoval, je nutné jej aplikovat na zcela suchou kůži a ideálně několik hodin před tím, než se začneme potit. Mnoho výrobců i odborníků prohlašují, že nejúčinnější je použití večer před spaním. Ačkoliv se to může mnohým z nás zdát jako nesmyslný počin, opak je pravdou.

Tělesná teplota se v noci snižuje, potní žlázy jsou méně „v provozu“, a antiperspirant tak může v klidu působit a „zablokovat“ vývody potních žláz. Díky tomu bude podpaží suché i celý druhý den. Jestli si zrovna říkáte, že to není pro tělo zdravé, můžeme vás ujistit, že tento proces je považován za bezpečný, blokování potních žláz je pouze lokální a dočasné.

Na lidském těle se nachází tisíce dalších potních žláz, takže vylučování škodlivin a termoregulace fungují dál. Potenciální podráždění se může projevit jen u citlivé pokožky, ale pokud máte pochybnosti, můžete se poradit s dermatologem. Pro osoby, které trpí nadměrným pocením, existují silnější antiperspiranty sehnatelné v lékárně, ale pokud dostupné produkty na váš problém nestačí, můžete získat i přípravky na lékařský předpis.

Deodorant jako rychlý pomocník

Deodoranty jsou skvělým pomocníkem v průběhu dne, kdy hlavně rychle potřebujete přebít nepříjemný zápach. Sice neovlivňují samotné pocení jako antiperspiranty, ale jejich benefitem je, že je můžeme používat opakovaně, i několikrát denně. Jejich složení jsou šetrné a díky tomu většinou nezpůsobují podráždění.

Neobejdeme se bez nich v letních měsících, ale také při cestování nebo ve stresových situacích, kdy se můžeme více potit. Trh nabízí i přírodní deodoranty bez hliníku, které sice nezamezí pocení, ale skutečně potlačují zápach díky složkám, jako je soda, kokosový olej nebo esenciální oleje.

Pocení je přirozená reakce

Důležité je zmínit, že běžné pocení je normální a zdravé – je to způsob, jakým tělo reguluje svou teplotu a zbavuje se některých odpadních látek. Při fyzické aktivitě i v horkém porostředí se tělo díky pocení ochlazuje.

Neměli bychom se snažit pot potlačit za každou cenu, ale raději bychom měli hledat způsoby, jak jak ho rozumně usměrňovat. Ve výjmečných případech však dochází k tzv. hyperhidróze – onemocnění, při kterém se člověk nadměrně potí i bez zjevné příčiny, což může být velmi nepříjemné a omezující. Jestliže se s tímto problémem sami potýkáte, neváhejte se obrátit na lékaře!