Lesbos, ostrov básnířky Sapfó

Lesbos, ostrov básnířky Sapfó

Třetí největší ostrov Řecka, který leží nedaleko Turecka, v severovýchodní části Egejského moře, mnoho turistů zatím neobjevilo. A přitom Lesbos zaujme rozmanitou faunou a flórou, nádhernými plážemi, ale také bohatou historií a řadou významných památek z různých obdo


Třetí největší ostrov Řecka, který leží nedaleko Turecka, v severovýchodní části Egejského moře, mnoho turistů zatím neobjevilo. A přitom Lesbos zaujme rozmanitou faunou a flórou, nádhernými plážemi, ale také bohatou historií a řadou významných památek z různých období.

lesbos Molivos4

Jeho hlavní předností je ale skutečnost, že si dodnes zachoval svou původní atmosféru.

V Domě Múz se dívky vzdělávaly

Tento půvabný ostrov je asi nejvíce spojen se jménem nejslavnější starořecké lyrické básnířky Sapfó, kterou Platon označil za desátou Múzu. Narodila se údajně v Eressu v aristokratické rodině a dětství strávila v Mytyléně, dnešním hlavním městě. Brzy přišla o otce, a tak vyrůstala s matkou a třemi bratry. Provdala se za bohatého kupce z ostrova Andros, Kerkilase, s nímž měla dceru Kleis. Manžel ji finančně zajistil, a tak se mohla plně věnovat svým zálibám – cestování, studiu umění a vůbec sebevzdělávání. V Mityléně otevřela Dům Múz, což byla škola pro výchovu dívek z aristokratických rodin. Vzdělávala je v hudbě, tanci, zpěvu i poezii. Sama poezii psala a ve svých elegiích, ódách a hymnech se zaměřila hlavně na prožitky lásky a přátelství. Právě milostná tematika odrážející erotické vztahy v dívčí společnosti stojí za pověstmi o její lesbické orientaci. Jak to s její náklonností k ženám bylo ve skutečnosti, ale není úplně jasné. Podle jedné z pověstí údajně spáchala sebevraždu z nešťastné lásky ke krásnému mladíkovi. Její rodiště, vesnička Skala Eressos, je dnes největším poutním místem lesbiček. První týden v září se sem sjíždějí lesbické páry z celého světa na mezinárodní ženský festival.

lesbos Molivos5

Ochutnejte lesboské ouzo, prý je nejlepší

Sapfó ale není jedinou „atrakcí“ Lesbu. V západní části ostrova najdete ojedinělý přírodní úkaz – tzv. zkamenělý les, který vznikl vlivem vulkanické činnosti asi před 20 miliony lety. Na poměrně rozsáhlém území můžete obdivovat nádherně zbarvené kmeny zkamenělých stromů. Není divu, že tato ojedinělá lokalita je pod ochranou UNESCO. Za zmínku stojí i četné termální prameny, které jsou dokladem sopečného původu ostrova. V lázních, které vznikly už v antice, se dnes léčí choroby pohybového ústrojí, poruchy krevního oběhu, nemoci jater, ale také katar nebo bronchitida. Vedle přírodních zajímavostí ostrov potěší i milovníky historie. Z antického období se dochoval například impozantní akvadukt u vesničky Moria, doklad fantastické technické zručnosti a umu antických stavitelů, který zásoboval vodou hlavní město Mytylénu. Na Lesbu bylo postaveno i jedno z největších antických divadel, kam se vešlo až 15 000 diváků. Jeho pozůstatky najdete ve stínu pinií na vršku nad hlavním městem.

Molivoslesbos Molivos1

Za jedno z nejkrásnějších míst ostrova je považováno kouzelné městečko Molivos s typickými řadami kamenných domů s červenými střešními taškami, postavenými terasovitě v prudkém svahu. Molivosu i celému okolí dominuje mohutný byzantsko-benátský hrad s rozsáhlým opevněním, který nabízí nádherný výhled na Egejské moře i na nedaleké Turecko. Na jižním pobřeží ostrova stojí za návštěvu „město ouza“ Plomari. Zdejší pálenka je prý nejlepší na světě a údajně pomáhá vychutnat život do poslední kapky. Lesbos se díky ní může stát inspirací nejen pro básníky... Text a foto: Lenka Fukalová [clear][gallery ids="9835,9834,9833,9831,9832,9830,9829,9828,9827,9826"]