Když chřipka „sedne na srdce“: Podceněná léčba může vést až k transplantaci

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Na následky chřipky u nás každoročně zemře až 2 000[1] lidí. Míra proočkovanosti proti ní se přitom dlouhodobě pohybuje jen kolem 5 %[2]. K tomu máme rovněž tendenci nemoc ‚přecházet‘ a ukončovat léčbu
a klidový režim předčasně. Odborníci však varují, že chřipkové onemocnění může mít v takových případech mnohem závažnější průběh. Hrozí například zánět srdečního svalu, který může skončit až nutností transplantace srdce. Nepříjemným komplikacím lze přitom snadno předcházet pomocí preventivních zákroků.

Během září společně se sychravým počasím a nižšími teplotami přichází ruku v ruce také zvýšené riziko respiračních nemocí, jako je nachlazení nebo chřipka. Právě tu mnozí stále považují za banální onemocnění, které nevyžaduje složitější léčbu či prevenci – opak je však pravdou. „Češi berou chřipku na lehkou váhu. Svědčí o tom i dlouhodobě nízká míra proočkovanosti v populaci, která se pohybuje kolem 5 %, u seniorů dosahuje zhruba 20 %.[3] A to i navzdory tomu, že mají pojištěnci od 65. roku věku očkování ze zákona zdarma. Je důležité si uvědomit, že chřipka a komplikace spojené s ní mají každoročně na svědomí téměř 2 000 lidských životů[4],“ varuje MUDr. Jakub Zápeca, kardiolog z EUC Kliniky Zlín.

 

Jak poznám, že jde o chřipku?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, které se v Evropě projevuje především v zimních měsících. Její průběh může být u některých pacientů bezpříznakový. „Zda se zdravotní potíže projeví, závisí především na imunitě nakaženého. Zpravidla pacient pocítí nástup chřipky velmi rychle. Mezi první příznaky patří vysoká teplota, bolest v krku či kašel. Postupně se přidávají zimnice, bolest hlavy, únava až malátnost, nevolnost a bolest svalů a kloubů,“ vysvětluje MUDr. Jakub Zápeca, kardiolog z EUC Kliniky Zlín.

Běžně by chřipka měla trvat od sedmi do deseti dnů. Ve vzácných případech však může mít i mnohem těžší průběh. Tím je ohrožena především riziková skupina obyvatel, tedy senioři, těhotné ženy, děti nebo lidé s chronickým onemocněním. „Chřipku mohou provázet vážné zdravotní komplikace. Spadá mezi ně zánět ledvin, středního ucha, svalů, nosních dutin, míchy nebo mozku. Dále může dojít k oběhovému selhání, u pacienta se může rozvinout zápal plic a také zánět srdečního svalu, osrdečníku a pohrudnice. Ve vážných případech může neléčená chřipka spolu s komplikacemi, které jí provází, způsobit i smrt pacienta. Riziko dále stoupá u lidí s oslabenou imunitou,“ upozorňuje MUDr. Zápeca.

Když chřipka „sedne na srdce“

Některá virová onemocnění mohou způsobit také poškození svalů. Ubránit se jim nemusí ani ten nejdůležitější – srdce. „Chřipkový virus dokáže v ojedinělých případech vyvolat zánět srdeční svaloviny. Riziko vzniku zánětu srdce neboli myokarditidy stoupá v případě, kdy pacient chřipku opakovaně přechází a léčba netrvá dostatečně dlouho. Myokarditida je sice poměrně vzácnou komplikaci chřipky, o to je však nebezpečnější,“ říká kardiolog MUDr. Zápeca.

Rozvoj zánětu srdce vyvolaného chřipkou může být velmi rychlý, ale i pozvolný. Mezi příznaky myokarditidy patří zrychlený puls i bez fyzické námahy, bolest na hrudi či bolest svalů. Dále se mohou projevit problémy s dýcháním, kašel, nechuť k jídlu a otoky nohou. Pro zánět je charakteristická také únava a nepříjemné pocity na hrudi způsobené poruchou srdečního rytmu. „Myokarditida je velmi závažná komplikace chřipky, která musí být od počátečního stádia léčena v nemocnici absolutním klidem na lůžku a léky. Po úspěšné léčbě je nutné, aby byl pacient dlouhodobě sledován. K běžnému životu se může začít vracet jen velmi pozvolna,“ upozorňuje MUDr. Zápeca z EUC Kliniky Zlín a dodává, že léčba myokarditidy nemusí být vždy účinná. V takových případech obvykle nezbývá jiné řešení než transplantace srdce.

Zdraví na prvním místě

Podceníme-li prevenci a péči o organismus v průběhu chřipkového onemocnění, zaděláváme si na vážné potíže. Nejúčinnějším způsobem, jak se proti této vysoce infekční nemoci bránit, je očkování – to kromě sníženého rizika onemocnění poskytuje ochranu i před těžkým průběhem chřipky, čímž pomáhá předcházet závažnějším komplikacím. Nejvhodnější doba pro očkování je během podzimu – ideálně ještě před začátkem chřipkové sezóny. Správnou činnost srdečního svalu si rovněž lze nechat ověřit pomocí laboratorního vyšetření – například v rámci balíčku Zdravé srdce a cévy. Součástí balíčku je konzultace výsledků s odborníkem, která může proběhnout i na dálku prostřednictvím platformy Lékař online 24/7. Darujte laboratorní balíček sobě či svým blízkým u příležitosti Světového dne srdce, který si připomínáme už 29. září.

 

Zroj www.euc.cz

 

 

 

 

 

 

[1] https://www.lkcr.cz/informace/100076cs-vyzva-vyboru-vakcinologicke-spolecnosti-k-ockovani-proti-chripce

 [2] https://www.evropavdatech.cz/clanek/37-ockovani-proti-chripce/

 [3] https://www.evropavdatech.cz/clanek/37-ockovani-proti-chripce/

 [4] https://www.lkcr.cz/informace/100076cs-vyzva-vyboru-vakcinologicke-spolecnosti-k-ockovani-proti-chripce

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama