Vše, co byste měli vědět o parfémech

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Příjemné vůně provázejí lidstvo od úsvitu věků. Již v dobách starověké Mezopotámie a Egypta používali lidé esenciální oleje a balzámy při mumifikaci a při náboženských rituálech, kde byly páleny tak, aby se jejich vůně donesla až k bohům. Slovo parfém původně pochází z latinského „per fumum“, což znamená skrz kouř.
Toto slovo však zdomácnělo až díky střední francouzštině. Středověcí králové vracející se z křižáckých výprav nosili domů do Evropy exotické vůně a elixíry. V přibližně stejnou dobu objevili arabští vědci způsob, jak z lupínků květin extrahovat vůni do vody a Francouzi vynalezli způsob, jak z vína destilovat čistý alkohol. Všechny tyto objevy vedly postupně k základům výroby parfémů v západním světě. Netrvalo to dlouho a z Grasse (malé vesničky na Azurovém pobřeží) a Benátek se staly epicentra světa parfémů. V 17. století vznikly v Paříži první parfumérské domy a profese parfumérů byla oficiálně na světě. Na začátku 19. století vstoupily do tvorby parfémů první syntetické látky. Jejich popularizace postupně vedla až k vzniku moderního parfumérství a k dílům jako Fougère Royale společnosti Houbigant parfum (1882), Jicky z dílny Guerlain (1889) nebo Chypre od Francoise Cotyho (1917).

Parfémy si však na skutečné ovládnutí masového trhu musely počkat až do druhé poloviny 20. století, kdy se výrobní náklady, a tím pádem i ceny, snížily tak, že se z nich stal dostupný produkt každodenní potřeby.

Jak tedy parfémy vznikají? A z čeho se skládají? Parfémy jsou kompozicemi různých surových ingrediencí (rostlinných, živočišných a syntetických), destilované vody a čistého alkoholu. Jelikož alkohol nemá vlastní zápach, parfémy přebírají vůni z esenciálních olejů a dalších vonných látek. Tyto se získávají různými způsoby. Nejčastějšími jsou: exprese – rastliny jsou stlačovány dokud se z nich neuvolní esenciální olej, parní destilace – rostliny se vaří a naparují dokud nevydají vonné oleje, extrakce solventů – rostliny se vystaví ethyl alkoholu,
který se následně spálí a zůstane pouze esenciálny olej.

Pokud se chcete dozvědět o světě parfémů více, čtěte dále. Náš průvodce vám poodhalí tajuplný svět vůní.

 

Jak porozumět vůním?

Koncentrace vůní

První věc, kterou by každý měl o vůních vědět je, že existují v mnoha formách – v třídách rozdělených podle koncentrace. Tyto vám napoví, jakou koncentraci aromatických složek vlastně vůně obsahuje. Esence, aromatické sloučeniny a oleje jsou rozpuštěny v základním roztoku alkoholu, ethanolu nebo směsi obou. Tento základ vůni umožňuje přilnout k pokožce a s postupem času, jak se alkohol vypařuje, odhalí kompozici vůně. Mezi typické koncentrace patří:

Parfum: známý také například pod názvem „extrait“ nebo dokonce „elixir“, je nejprestižnější, nejluxusnější
a nejvyšší koncentrací mezi používanými vůněmi. Může obsahovat až 15 – 40% aromatických složek.
Tak vysoká koncentrace zaručuje při nošení skutečně dlouhou výdrž, ale může být i velmi opulentní a těžká.
Při parfémech by tedy mělo platit pravidlo „méně je někdy více“.

Eau de Parfum (EdP)Vůně této koncentrace se používají na běžné, každodenní nošení častěji, protože nejsou tak opulentní, těžké a drahé jako parfémy, ale nabízejí poměrně dlouhou výdrž vůně (přibližně 8 hodin). Eau de Parfum může obsahovat 15 – 20% aromatických složek.

Eau de Toilette (EdT): Tato kategorie obsahuje 5 – 10% aromatických složek. Většinou jde o zředěné formy eau de parfum, které jsou sice levnější, ale nabízejí kratší výdrž vůně (přibližně 4 hodiny).

Eau de Cologne (EdC)Historicky se termín Eau de Cologne používal pro parfém s názvem Kölnisch Wasser (Kolínská voda), který v roce 1709 v německém Kolíně vytvořil Giovanni Maria Farina, a pro skupinu vůní, které jím byly inspirovány. Termín „kolínská“ se později používal také k označení nejnižší koncentrace vůní z určité linie produktů. Dnes se tento název nesprávně používá i na obecné označení všech vůní pro muže. Každopádně, termín „Eau de Cologne“ se stal standardem kosmetického průmyslu a označuje vůni, která obsahuje 3 – 8% aromatických složek.

Eau Fraiche: Eau Fraiche produkty, známé také jako „mists“, obsahují méně než 3% aromatických složek
a rozpuštěné jsou ve vodě. Tím se liší například od tradičních mužských vod po holení, jejíchž základem
je alkohol, který vyčistí případné ranky po holení.

 

Pyramida vůně

Vytvořit novou vůni, to je delikátní umění a komplikovaná věda zároveň. Každý parfém má svou specifickou formuli, recept, který si firmy úzkostlivě hlídají jako tajemství. Na popis kompozice vůně a zážitku, který má zprostředkovat svému nositeli, si proto svět parfémů půjčil terminologii ze světa hudby. Každou vůni je tedy možné popsat třemi sadami tónů, které spolu tvoří harmonii – akord. Tato delikátní kompozice pracuje s časy odpařování jednotlivých složek tak, aby se vůně postupně rozvinula shora dolů.

Hlava – nebo vrchní tóny, vytvářejí první dojem vůně. Jsou to ty složky, které se vypaří nejrychleji, ale většinou jsou poměrně silné. K typickým tónům hlavy vůně patří například citrusy a bylinky.

Srdce – nebo střední tóny, tvoří centrum vůně, její srdce, a můžete je cítit až několik hodin.
Uprostřed kompozice se většinou nacházejí květiny, ovocné nebo zelené tóny, dřeviny či kořeněné vůně.

Základ – nebo základní tóny, tvoří nejtěžší, nejhlubší, nejopulentnější a nejsilnější část kompozice vůně.
Na začátku mohou vonět až nepříjemně, proto jsou skryty pod tóny hlavy a srdce. Když se však rozvinou, přilnou
k pokožce a voní nejdéle. Typickými základními tóny jsou dřeviny a opulentní živočišné tóny jako pižmo, nebo jantar.

 

Aromatické zdroje

Současní tvůrci parfémů používají při práci neuvěřitelné množství esenciálních olejů, výtažků a aromatických složek. Ty pocházejí buď z přírodních zdrojů, nebo mohou být vytvořeny uměle tak, aby simulovaly určité vůně.

Přírodní složky většinou pocházejí z rostlin, květin, ovoce, listů, trav, dřevin, pryskyřic a mnoha dalších zdrojů. Avšak ne všechny ingredience, které na první pohled působí jako přírodní, takovými skutečně jsou. Některé složky se získávají nesmírně obtížně, nebo je jejich extrakce příliš drahá (například vůně orchidejí) a proto se používají syntetické náhrady. To platí i v případě mnoha složek, které původně pocházejí z různých živočichů. Například pižmo. Pižmo se původně získávalo ze žláz samců Kabar pižmových, což v minulosti způsobilo rapidní snížení počtů těchto zvířat. Dnes se proto převážně využívá syntetická náhrada – takzvané bílé pižmo.

Příkladem živočišné ingredience, kterou ještě dnes můžete v některých parfémech nalézt v přírodní formě,
je ambra (Ambergris). Tato voskovitá substance vzniká v trávicím traktu vorvaňů, a tudíž je v podstatě velerybím zvratkem, který se sbírá po vyplavení na pevnině. Sběr tohoto materiálu tedy nijak neohrožuje zvířata. Je však tak vzácná, že pro komerční účely ji drtivou většinou nahrazuje její syntetická napodobenina.

 

TOP 3 NEJDRAŽŠÍ PARFÉMY

DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance, cena 1 000 000 dolarů

Clive Christian No. 1 Imperial Majesty Perfume, cena 435 000 dolarů

Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes, cena 6 800 dolarů

  Clive Christian


Věděli jste, že
… ?

Tóny nejsou ingredience. Tóny slouží k popisu specifických vůní a velmi zřídka se shodují s jednou konkrétní ingrediencí.

 

Více se také dočtete v článku příští týden: DĚLENÍ VŮNÍ

 

Reklama

Doporučujeme

Bezkontaktní platby a duševní klid: Jak platit bezpečně

V dnešním rychle se vyvíjejícím světě technologií se bezkontaktní platby staly běžnou součástí našeho každodenního života. Nabízejí pohodlí, rychlost a v mnoha ohledech i...

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.
Reklama
Reklama