Jak diagnostikovat a léčit premenstruační syndrom

Jak diagnostikovat a léčit premenstruační syndrom

Premenstruačními příznaky trpí každý měsíc až 80 % žen ve fertilním věku. Téměř u 30 % žen jsou však tyto příznaky natolik závažné, že zasahují do jejich běžných denních aktivit. Tento stav se označuje jako premenstruační syndrom (PMS). Mnoho z těchto žen přitom


Premenstruačními příznaky trpí každý měsíc až 80 % žen ve fertilním věku. Téměř u 30 % žen jsou však tyto příznaky natolik závažné, že zasahují do jejich běžných denních aktivit. Tento stav se označuje jako premenstruační syndrom (PMS). Mnoho z těchto žen přitom PMS považuje za součást ženského údělu, a proto ani nevyhledává odbornou pomoc.

menstruace 155725073

Zkrátka si řekne, že premenstruační příznaky trvají „jen" týden v měsíci a mávne nad nimi rukou. Avšak týden v měsíci představuje 3 měsíce za rok a v průběhu reprodukčního života ženy je to celkem 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality života. To je důvod, proč je důležité o premenstruačním syndromu mluvit, diagnostikovat ho a léčit.

 Jaké jsou premenstruační příznaky?

Premenstruační syndrom (PMS) je relativně častým stavem, který postihuje 13 % až 26 % menstruujících žen. Klinicky závažný PMS je charakterizován přítomností psychických a fyzických příznaků, které se objevují několik dní až dva týdny před menstruací a mizí krátce po začátku menstruačního krvácení. U žen trpících premenstruačním syndromem je přítomna celá řada příznaků psychických (nejčastěji výkyvy nálad, deprese, úzkost, podrážděnost) a tělesných (napětí a zvýšená citlivost prsou, pocity plnosti břicha - tzv. nafouklost, otoky). Dále je obvykle přítomna únava, obtížné soustředění, zvýšená chuť k jídlu nebo přírůstek hmotnosti.

menstruace 170176617

Jaká je nejhorší forma?

Nejzávažnější formou PMS je premenstruační dysforická porucha (PMDD), která se vyskytuje přibližně u 3 – 8 % žen. Při PMDD trpí žena nejméně pěti závažnými příznaky, včetně jednoho psychického příznaku /deprese, úzkost, podrážděnost nebo výkyvy nálad/. Tyto příznaky jsou natolik závažné, že výrazně narušují běžné denní aktivity ženy.

Co způsobuje PMS?

Přesné příčiny premenstruačních příznaků nejsou stále jasné. Předpokládá se, že PMS je spojen s abnormální odpovědí organismu na fyziologické kolísání hladin hormonů v druhé polovině menstruačního cyklu u predisponovaných žen.

Jak žena pozná, že trpí PMS?

PMS je spojen s menstruačním cyklem, začíná týden až dva týdny před menstruací a příznaky mizí krátce po začátku menstruačního krvácení. Může postihnout kteroukoliv ženu, která má menstruaci. Každá žena prožívá PMS jinak. Období před menstruací může být emočně vypjaté. Žena se může cítit plačtivá, přecitlivělá, podrážděná, depresivní nebo můžete mít všechny tyto příznaky najednou. Fyzicky se může cítit "nafouklá" a mít pocit zvýšené citlivosti až bolesti prsou. Může být nadměrně unavená, přibývat na hmotnosti a mít zvýšenou chuť na sladké. Ačkoliv každá žena vnímá tyto příznaky jinak, platí pro každou, že čím více o nich ví, tím lépe je může zvládat. Pomocí PMS dotazníku uvedeného nastránkách www.PMS-poradna.cz může každá žena sama zjistit, zda trpí premenstruačním syndromem. Dotazník i s vyhodnocením může přinést svému ošetřujícímu gynekologovi k usnadnění komunikace o této problematice a stanovení vhodné léčby.

Existuje nějaká účinná léčba?

Pozitivní vliv na premenstruační příznaky může mít úprava životního stylu (dostatek spánku, přiměřená fyzická zátěž, úprava stravy s omezením soli, cukru, alkoholu, kofeinu a nikotinu) a  relaxační cvičení, např. jóga. Určitou účinnost u premenstruačních poruch prokázaly i některé doplňky stravy a fytoterapie. Po dobu 7 až 14 dní před menstruací je vhodné užívat v dostatečném množství vápník, hořčík, vitamin B6 a vitamin E. Z přírodní léčby se používá: třezalka tečkovaná, drmek obecný, ploštičník a olej z pupalky. Nicméně chybí klinické studie potvrzující účinnost přírodních prostředků.

menstruace 153690891

Jsou dnes také nové možnosti léčby?

Vhodnou volbou v léčbě PMS je u žen, které si přejí antikoncepci, dlouhodobé užívání vhodně zvolené hormonální antikoncepce (HAK). Dřívější studie prokázaly existenci minimálních rozdílů v příznacích PMS mezi uživatelkami hormonální antikoncepce a ženami bez HAK. Velkou změnu v tomto směru přinesl vývoj kombinované HAK s antimineralokortikoidními účinky. To znamená, že progestin s antimineralokortikoidním účinkem zabraňuje nadměrnému zadržování vody v těle a příznivě tak ovlivňuje příznaky PMS. Tyto pozitivní antimineralokortikoidní účinky mohou být  ještě zvýrazněny dávkovacím režimem 24 + 4 (24 účinných tablet a 4 tablety placeba - tedy bez účinných látek). Zkrácením intervalu bez hormonů ze 7 dnů při režimu 21+7 na režim 24+4 (4 dny bez hormonů), dochází ke snížení kolísání hladin hormonů v organismu ženy, a tím k dalšímu pozitivnímu ovlivnění premenstruačních příznaků. U žen, které antikoncepci nevyžadují nebo mají kontraindikovanou hormonální léčbu, je na místě podávání antidepresiv ze skupiny inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).

Jaké  je řešení premenstruačního syndromu?

Diagnóza premenstruačních příznaků je nyní snadno proveditelná pomocí PMS dotazníku. Každá žena se může sama otestovat na www.PMS-poradna.cz, zda trpí premenstruačním syndromem. Vytištěný dotazník ženě výrazně usnadní také komunikaci s ošetřujícím gynekologem, a společně mohou najít optimální způsob řešení premenstruačních potíží. Léčba je díky užívání vhodné hormonální antikoncepce nyní mnohem dostupnější a pro mnoho žen může představovat spojení příjemného (úleva od bolesti a premenstruačních příznaků) s užitečným (ochrana před nechtěným těhotenstvím). U žen, které antikoncepci nevyžadují nebo mají kontraindikovanou hormonální léčbu, je na místě doporučit alternativní léčbu nebo zvážit podávání antidepresiv ze skupiny SSRI.