Rytířská hostina na Vildštejně

Rytířská hostina na Vildštejně

Dali byste si do zlatova propečené selátko, holoubátka na medu, plněná žampionovou nádivkou, křepelky nebo kachničky na červeném víně? Máte chuť na husičku plněnou jablečnou nádivkou či pečeného bažanta s brusinkovou šťávou? A to vše co hrdlo ráčí a kapacita žaludku d


Dali byste si do zlatova propečené selátko, holoubátka na medu, plněná žampionovou nádivkou, křepelky nebo kachničky na červeném víně? Máte chuť na husičku plněnou jablečnou nádivkou či pečeného bažanta s brusinkovou šťávou? A to vše co hrdlo ráčí a kapacita žaludku dovolí. Zkrátka, lákají vás opravdové nefalšované rytířské hody? Vydejte se na Vildštejn a zažijete, co jste ještě nezažili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zazdili ji ve věži?

Románský hrad Vildštejn, jeden z nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů v České republice, jejž kdysi od okolí oddělovalo umělé jezero, leží severně od Chebu v městečku Skalná. První písemná zmínka o hradu, který byl vybudován ve 12. století, pochází z roku 1225. Tehdy byl v majetku rodu Nothaftů. Jak už to bývá, jeho majitelé přicházeli a odcházeli a hrad zažil období rozkvětu i úpadku. Románský sloh s prvky štaufské architektury vystřídaly prvky gotiky a sídlo bylo částečně přestavěno i v duchu renesance. Na začátku 17. století se majitelům hradu příliš nedařilo, a tak zadlužené panství koupil za 18 000 chebských zlatých Zikmund Abrahám z Trautenberka, jehož rod si hrad udržel bezmála 200 let. Ani život Trautemberků nebyl procházkou růžovou zahradou. Poddaní, jimž ukládali nadměrné roboty, se bouřili a spory vedli hradní páni i s městem Cheb. Tomu se nelíbilo vaření piva ve Vildštejně. Jedna z dcer hradního pána byla dokonce označena za čarodějnici a hrozilo jí upálení. Dívka se však záhadně ztratila. Děsivá smrt na hranici ji sice minula, ale příběh určitě neskončil happy endem. Na hradě se totiž našly zazděné lidské ostatky, které pocházejí z tohoto neklidného období.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je libo taneček s upírem...

V novodobé historii se majitelé hradu ke svému majetku chovali macešsky. Objekt byl totálně zdevastován a téměř zničen. V osmdesátých letech minulého století se díky partě nadšenců a s finanční podporou státu jeho chátrání podařilo zastavit. V roce 1999 nemovitost koupil Miroslav Pumr a zašlá sláva hradu byla obnovena. Po dvou letech rozsáhlých rekonstrukcí byl znovu otevřen pro veřejnost. Dnes Vildštejn nabízí kromě pohledu do dávné historie i muzeum hasičské techniky. V přízemí hradu se nachází malý a velký rytířský sál, kde je zřízena restaurace, tzv. středověká hodovna. V hradních prostorách se pořádají svatby a různé kulturní akce. Na nádvoří se zejména děti mohou potěšit pohledem zblízka na různá domácí zvířata. Unaveným pocestným zde nabídnou nejen pohoštění ve velkém stylu, ale i nocleh. Ten může být ale někdy hodně dobrodružný, protože na hradě se každoročně v únoru koná „Ples upírů a jinejch potvor“. Text a foto: Lenka Fukalová Prohlídka hradu každý den od 10.00 do 18.00 hodin. Od listopadu do konce dubna prohlídka jen muzea hradu. V sobotu a neděli od 12.00 do 16.00 s průvodcem. Pro větší skupiny průvodce i v jiné dny po telefonické domluvě.