Oybin, parním vlakem do minulosti

Oybin, parním vlakem do minulosti

Krásné počasí láká na výlety, tak proč se třeba nevydat parním vlakem starodávnou úzkokolejkou do Oybinu na německé straně Lužických hor. V cíli cesty čeká milovníky historie nejen romantická zřícenina gotického hradu a kláštera, které vznikly i díky českému králi a německému císaři Karlu IV.



Koleje, ale úzkorozchodné

Do historických vagonů tažených parní lokomotivou případně na drezínu se nastupuje na nádraží v německé Žitavě, kam se lze dostat například vlakem z Liberce. Fanoušci historických železnic si ve zdejším kraji určitě přijdou na své. Tato úzkokolejka nebyla na severu Čech jediná. Do německé Žitavy v minulosti vedla také trať s něžným jménem Heřmanička, která už bohužel zanikla. Zavzpomínat na ni můžete v Železničním muzeu FOD (Frýdlantské okresní dráhy) ve Frýdlantu v Čechách.

 

Česko-německé dějiny

Supící vláček doveze cestující romantickým Oybinským údolím na konečnou stanici v lázeňském městě Oybin. Mezi nejvýznamnější památky Horní Lužice bezesporu patří zdejší komplex hradu a kláštera celestýnů, který se tyčí na pískovcové skále nad lázeňským letoviskem.

Historie hradu, jenž vznikl ve 13. století na ochranu zemské obchodní stezky spojující Čechy s Lužnicí, je úzce spojena s českými dějinami. Vlastnil jej třeba Jindřich z Lipé či český král Jan Lucemburský. Jeho syn, již zmíněný Karel IV. se zasloužil o významnou přestavbu hradu a v roce 1369 nechal vybudovat klášterní komplex pro řád celestýnů. Na stavbě kostela se tehdy podílely významné pražské stavební hutě. V 16. století byl hrad zapálen bleskem a do základů vyhořel. K jeho obnovení už nedošlo.

 

Horský hřbitůvek a skalní města

Ruiny gotického hradu dnes návštěvníkům nabízejí k prohlídce zdi císařského paláce, postavené
z monumentálních pískovcových kvádrů nebo pozůstatky klášterního kostela ze 2. poloviny 14. století, částečně vytesaného do skály, s nádhernými velkými klenutými okny. Od kostela se po bývalém mostě dostanete na horský hřbitov. Dochovala se i nádrž na vodu a třeba kamenná pec, která prý sloužila k podlahovému vytápění. Prohlédnout si lze i hradní sklepení či zajímavou křížovou chodbu. V areálu hradu je možné se občerstvit ve vyhlídkové restauraci, která nabízí i úchvatný rozhled po okolí. V okolí hradu je pak celá řada značených turistických tras, které zájemce provedou zdejšími nádhernými skalními městy.

 

 

 

Text: Lenka Fukalová