Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Rodiče dětí pod označením PPP znají pedagogicko psychologickou poradnu. PPP je také zkratka používaná
v souvislosti s jídlem. Označuje se tím duševní porucha s názvem porucha příjmu potravy.

Tělem se zaobíráme od puberty. A obvykle najdeme něco, co nám nevyhovuje, mělo by být jiné. Chceme mít stehna jako kamarádka Jana, prsa jako Martina a vypracované břišní svaly jako Honza. V dospělosti nad některými těmito sny mávneme rukou, zato nastupuje stres ze zaměstnání, nebo problémy s rodinou, které více či méně vědomě odrážíme v jídelníčku. A právě tady číhá porucha příjmu potravy.

Co to je PPP?
Pro vysněnou postavu jsme často ochotni udělat mnoho. A je jedno, kolik nám je let. Omezujeme jídlo, tvrdě sportujeme, někdo zvolí diety, nebo kompletní změnu životního stylu. Ani jedno není samo o sobě špatně.
K vysněné postavě se vypracujeme. Pokud to tak je, pak nezbývá než gratulovat. Pokud se ale tělo a jeho křivky stanou posedlostí, můžeme ohrozit fyzické i psychické zdraví.

Porucha příjmu potravy se neobjevuje ze dne na den. Nastupuje plíživě. Začíná hubnutím několika přebytečných kilogramů. Hubnutí se ale časem stane posedlostí a životní prioritou. Od dosažení cíle si slibujeme větší spokojenost a lepší postavení ve společnosti. Člověk s PPP se často zavírá do vlastního světa, ve kterém řeší jen vlastní vzhled, jídlo, sport a vypracování se do vlastního ideálu krásy.

Porucha příjmu potravy je charakterizovaná nezdravým přístupem k jídlu a vlastnímu tělu. Řešení hledají lidé
s PPP také v nadměrném energetickém výdeji, tedy v podobě přehnaného cvičení.

Příčiny:
Jak vznikají poruchy příjmu potravy? Nedá se říct, že by existoval jeden spouštěč PPP jako když se do nás pustí vir nebo bakterie. Vznik PPP je postupný, a proto je jeho odhalení těžké pro okolí io pro samotného člověka. Typické je zkreslené vnímání vlastního těla.

Typické příčiny:
Psychologické – spouštěčem bývají emocionálními problémy nebo porucha osobnosti jako je například deprese nebo úzkost, složité životní události, rodinné faktory.
Biologické – vznik PPP může uspíšit genetická predispozice nebo nedostatečné množství některých hormonů
v těle. PPP je až 10x častější u žen než u mužů.
Sociální – tlak ze strany společnosti nebo rodiny k tomu, aby byl člověk štíhlý.
Fyzické – například choroba žaludku nebo pankreatitida.
Lékařské – způsobena léky, které člověk užívá, nebo léčbou, kterou podstupuje.

Typy poruchy příjmu potravy
Porucha příjmu potravy se řadí mezi duševní poruchy. Osoby s touto chorobou nejsou schopny přijímat potravu v dostatečném množství.

Nejtypičtější PPP jsou:
mentální anorexie,
bulimie,
záchvatové přejídání.

Mentální anorexie vede k záměrnému odmítání potravy. Osoby s anorexií udržují pro úmyslné snižování váhy extrémně nízký energetický příjem. Lidé s touto poruchou se snaží držet vnitřně nastavených pravidel příjmu potravy. Za celý den sní např. jen jablko. Tento styl drží dlouhodobě, příjem je silně deficitní a typická je podváha.

Tip! Přečtěte si i náš článek o přerušovaném půstu. V některých variantách půstu je energetický příjem za den také nulový. Tento stav je však pouze jednodenní nebo dvoudenní.

Bulimie představuje přejídání ve velmi krátkém čase. To je spojeno s pocitem viny, selhání. Proto je dalším krokem trest ve formě hladovění, velmi intenzivního nebo dlouhého cvičení a případně následné zvracení potravy. Pro rychlé odstranění přijatého jídla z těla volí někteří užívání laxativ (látky s projímavým účinkem) nebo diuretika (léky na odvodnění).

Bulimie je doprovázena extrémními změnami v jídelníčku. Několik dnů jí postižený jen nízkokalorické potraviny, libové maso, zeleninu. Po několika dnech ale spadne do konzumace fastfoodu a velkého množství sladkého.

Záchvatové přejídání je bulimii podobné. Chybí v něm ale kompenzace v podobě zákazu jídla a podobného extrémního chování. Dotyčný v krátké době sní velké porce jídla. Pak nastupuje pocit viny. Přesycení bývá spojeno s bolestivými stavy z přejedení. Situaci ale řeší dalším jídlem. Při záchvatovitém přejídání konzumuje nemocný jídlo i ve chvílích, kdy nemá hlad.

Rada! Do kolotoče PPP můžete spadnout i nevhodně zvolenými dietami. I při dietě musíte dbát na správné složení živin. S nízkosacharidovou dietou KetoMix si může být jisti správným složením jídelníčku při dodržování pravidel.

 

Méně časté PPP
Jsou však známé i jiné formy poruchy příjmu potravy. Nejsou tak časté, důsledky bývají také vážné. Patří mezi ně např.:
pica,
ruminativní porucha,
restriktivní porucha příjmu potravy.
Pica představuje PPP, při které se konzumují nepoživatelné věci, které nemají kalorickou hodnotu. Běžným potravinám se přitom tyto osoby nevyhýbají. Konzumují k tomu dlouhodobě např. papír, vlasy, vatu.

U ruminativní poruchy dochází k navrácení obsahu žaludku zpět do úst. Toto jídlo se znovu přežvykuje, někdy vyplivne, jindy sní. K navrácení dochází samovolně a bez námahy.

Při restriktivní poruše dotyčný odmítá určité potraviny z důvodu konzistence, barvy, teploty. Může jít o negativní zkušenost. Problém nastává, pokud z tohoto důvodu osoba nemůže řádně rozšířit jídelníček, aby měla dostatek živin.

Diagnóza PPP je v rukou lékaře. S nemocí by neměl člověk zůstat sám. Obvykle je potřebná spolupráce několika oborů – praktického lékaře, psychologa, psychiatra i nutričního terapeuta. Stejně tak je důležitá podpora rodiny. Zásadní je ovšem první krok – přiznat si, že si s danou situací neporadíme sami. Vylíčit problém rodině i lékaři přináší samo o sobě značnou úlevu.

 

 

 

 

zdroj: Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky – Ketomix.cz

 

 

Reklama

Doporučujeme

Čtyři flašky ve skříni, tři v botníku. Manžel s pitím přestat nedokázal, bohužel

Kdo se v životě potýkal s nějakou závislostí, tak ví, že je to běh na dlouhou trať. Týká-li se problém přímo někoho z vaší...

Trápí vás neustálý boj s černými tečkami? Zkuste domácí masky, výsledky vás překvapí

Černé tečky nás dokážou potrápit v každém věku bez ohledu na typ pleti. Jestliže i vy se s nimi potýkáte, určitě víte, že je...

Znáte skvělou japonskou vychytávku se zubní pastou? Dejte ji do mrazáku a v domácnosti s ní vyčistíte všechno možné

Zubní pastu potřebujeme všichni pro čištění zubů, to je jasná věc. Využijeme ji taky jako univerzálníčistidlo v domácnosti, které si poradí se špinavými tenisky...

Bezkontaktní platby a duševní klid: Jak platit bezpečně

V dnešním rychle se vyvíjejícím světě technologií se bezkontaktní platby staly běžnou součástí našeho každodenního života. Nabízejí pohodlí, rychlost a v mnoha ohledech i...

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.
Reklama
Reklama