Klasické knihy porážejí i moderní technologie

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Není to tak dávno, kdy to s klasickými knihami nevypadalo zrovna růžově. Ale pravdu měli ti, kteří tvrdili, že papírová knížka si najde své nezastupitelné místo i v digitální době. Má totiž tolik předností, že své místo na slunci zcela po právu skutečně uhájila. 

Výhodami papírové knihy nejsou skladnost a obrovská paměť, kterou disponují čtečky. A její četbě se jen těžko budeme věnovat při stání v nekonečné koloně aut, kdy mnozí tento čas tráví poslechem audioknih. To, co z klasické knihy dělá ono nenahraditelné médium, jsou především její trvalá hodnota a velká odolnost – informace, které nese, nesmaže žádná chyba v matrixu nebo navždy zničený či ztracený USB disk. A ani sebeluxusnější čtečka nevydává tak krásnou vůni čerstvého papíru jako nová kniha, kterou jsme právě otevřeli. A chvíle, kdy na přístroji odkliknete povel k otevření souboru určeného ke čtení, v sobě nemá onu křehkou magii, když otevíráme první stranu knihy, kterou se právě chystáme číst.  

Potvrzují to ostatně i slova Zdeňka Janovce, majitele společnosti Powerprint, největší digitální tiskárny specializující se na vydávání knih v malých a středních nákladech, která mimo jiné stojí i za projektem Bookla postaveném na principu „Print on Demand“: „Existence papírových knih určitě přetrvá. Možná budou dražší, bude se jich tisknout méně, ale budou stále s námi. Zatím nebylo nalezeno nic, co by knihu nahradilo. Zatímco papírové svitky ze starověkého Egypta se dochovaly dodnes, CD staré pár let není na čem přehrát nebo se data ztratí úplně. Papír je nejstabilnější médium, uvědomme si třeba, o kolik fotografií jsme nenávratně přišli jenom proto, že jsme je uchovávali jenom v elektronické podobě a pak jsme je omylem smazali nebo se nám rozbil notebook a všechna se ztratila. Kdežto fotky z dob, kdy neexistovaly digitální foťáky a mobilní telefony, máme stále založené v albech. A to samé platí i o knížkách… Existují čtečky, audio knihy, ale z těchto nosičů se data mohou snadno smazat nebo se znehodnotit. Výhody fyzické knihy zatím žádné jiné médium zkrátka nepřekonalo.“  

 

Tajemství, za které se platilo životem 

Vznik knihy v podobě, jakou známe dnes, je do jisté míry srovnatelný se současnými technologickými zázraky. Vynález papíru totiž způsobil, že se knihy a tiskoviny staly trvalým médiem a čerpat z nich informace mohlo postupně stále více lidí. Jeho příběh se začal kolem roku 105 našeho letopočtu, kdy se jistý Cchuj Lun, úředník na čínském císařském dvoře, rozhodl, že je na čase najít materiál, na nějž lze trvale zaznamenávat informace. Zkoušel všechno možné, až se ukázaly jako nejvhodnější zbytky po praní hedvábné vaty a také lněné hadry. Na nový materiál se snadno psalo, zabral málo místa a byl lehký. Význam tohoto objevu ocenil i samotný císař
a svého věrného sluhu odměnil významným postem, poctami a také kupou zlata.  

Číňané svůj převratný objev skrývali před zraky okolního světa skoro sedm století a kdo se jen trochu přiblížil poodhalení tohoto tajemství, skončil o hlavu kratší. Až v 8. století se podařilo Arabům od čínských zajatců vyzvědět výrobní proces a tehdy začala vítězná cesta papíru světem. 

V Evropě se papír díky arabskému vlivu objevil poprvé ve Španělsku, kde byl dlouho považován za pohanský vynález, takže nejstarší papírna nakonec vznikla roku 1268 v Itálii, kde rychle pochopili, jaký obchodní
a duchovní potenciál se v papíru skrývá. V Čechách máme první zprávy o papírnách z konce 15. století. Postupně jich u nás vzniklo kolem dvaceti.  Proslulá papírna ve Velkých Losinách dnes stále vyrábí ruční papír, a to již od 16. století a je zároveň nejstarší fungující papírnou na území střední Evropy.

A tajemstvím je do jisté míry obestřen i vynález mechanického knihtisku, díky němuž se knihy staly přístupnější všem, kteří uměli číst. Všichni známe jméno Johanna Gutenberga, ale o jeho životě toho mnoho nevíme, a to málo má podobu soudních dokumentů a dopisů. On sám trochu paradoxně žádnou knihu nevydal a ani nezanechal žádný vlastní rukopis. Neznáme ani přesné datum vynálezu knihtisku, ale stalo se tak někdy kolem roku 1440 v německé Mohuči. Lépe jsme na tom s přesným letopočtem prvního knižního tisku na území Čech, kterým byla v roce 1468 v Plzni vydaná Kronika trojánská. Bohužel ale neznáme jejího knihtiskaře. 

 

Knihy a papír v číslech aneb statistika nemusí být nuda… 

  • Podle jednoho údaje se prodá za 1 vteřinu na světě 57 knih.
  • Nejčtenějšími knihami světa jsou na prvním místě Bible, následována Koránem, třetí místo obsadily citáty čínského diktátora Mao Ce-tunga a bramborová medaile je pro příběhy Harryho Pottera.
  • Z jednoho stromu se vyrobí množství papíru, z něhož vznikne až 50 knih. 
  • Podle průzkumu mezi více než 1000 čtenáři z loňského roku, usedne minimálně na hodinu denně ke knížce 41 % Čechů a 60 % koupí alespoň jednu knihu měsíčně.
  • Pouze 19 % čtenářů si myslí, že e-knihy budou v budoucnu rozšířenější než papírové knížky.
  • „O tom, že jsou Češi náruživí čtenáři, vypovídá i návštěvnost letošního květnového festivalu Svět knihy, na který zavítalo rekordních téměř 60 000 čtenářů. Téma veletrhu ´Autoři bez hranic´ korespondovalo s naší soutěží, jejíž vítěz byl oznámen právě na Světě knihy. Soutěží jsme se snažili oslovit a odměnit začínající spisovatele a umožnit jim zdarma vydání jejich knihy, pomocí našeho unikátního konceptu Bookla,“ uvádí Zdeněk Janovec z Powerprintu.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

Pokud vás trápí bolesti zad, noci jsou pro vás dost možná noční můrou. Lehnete si do postele
a někdy se i celé hodiny převalujete. Nemůžete najít polohu, ve které by vám bylo dobře. Ve které byste mohli usnout. Ráno jste pak jako zlámaní a děsíte se dalšího večera, další noci… Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby ten vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Představujeme vám naši exkluzivní Krémovou barvu na rty a tváře – naprosto nepostradatelný kousek ve vaší kosmetické taštičce. Tento trendový produkt je zde, aby zcela změnil váš pohled na líčení. Pouze jediným dotekem této všestranné barvy na lícní kosti, rty a dokonce i oční víčka dosáhnete vzhledu, který je svěží, zářící a plný života.

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama