Léto je pro organismus zátěžovým obdobím. Dlouhodobě vysoké teploty nebo nízký tlak nám dávají pořádně do těla. I tak ale na letním období můžete zdravotně profitovat. Je jen potřeba vzít si z léta to nejlepší, co nabízí.
Pro své zdraví potřebujeme zákl
Léto je pro organismus zátěžovým obdobím. Dlouhodobě vysoké teploty nebo nízký tlak nám dávají pořádně do těla. I tak ale na letním období můžete zdravotně profitovat. Je jen potřeba vzít si z léta to nejlepší, co nabízí.
Pro své zdraví potřebujeme základní výbavu. Odpočinek, zdravou a vyváženou stravu a trochu pohybu. V létě k tomu ale můžete přidat i 7 dalších věcí.
1. Jeďte k moři
Proto, aby se vaše tělo zregenerovalo po zdravotní stránce, vám stačí 3 až 5 dní u moře. Sůl obsažená, jak v mořské vodě, tak rozptýlena v éteru působí jako všelék. Dýcháním v mořském klima se zbavíte obtíží dýchacích cest. Vzduch rozpouští hlen a posiluje obranyschopnost sliznice před bakteriemi a viry. Jsou prokázané také pozitivní účinky na astma. Mořská voda a vlhkost vzduchu, která vás všudypřítomně obepíná, působí jako ozdravný rituál na kůži. Obsažený sodík, hořčík, vápník, brom a jod si poradí s většinou kožních onemocnění, jako jsou ekzémy nebo lupénka. Zvládnou léčbu lupénky, ale i nejrůznějších ekzémů, včetně atopického. Moře pomáhá léčit také žaludek, harmonizuje funkci štítné žlázy, pomáhá zmírňovat křeče a dokonce prý pomáhá i ženám s nepravidelným cyklem a bolestivou menstruací.
2. Choďte na vzduchu
Zdraví prospěšný je i čerstvý český vzduch. V létě proto choďte na procházky co nejvíce. Vyberte si lokalitu, kde je nejméně nečistot a smogu. Ideální jsou lesy. Vzhledem k množství rostlin, které vytváří kyslík, je zde skvělé prostředí pro to si vyčistit hlavu, ale okysličit celý organismus. Pamatujte, že chůze je ten nejpřirozenější pohyb pro člověka, a když bude trošku svižnější tak, abyste měli tepovou frekvenci okolo 180 až 220, spálíte i něco z tukových zásob. A pokud si do lesa vezmete i nordic walkingové hole, protáhnete krásně i svalstvo paží a zad, která budou o to méně bolet.
3. Čerpejte vitamin D
O slunci se mluví jako o tichém nepříteli. Samozřejmě – nic se nemá přehánět. Zvlášť ostré slunce může popálit pokožku, snižuje imunitu, způsobuje stárnutí a vysušování kůže a může se podílet i na tvorbě melanomu. Je ale prokázáno, že 15minutový pobyt na sluníčku bez ochrany je zdraví prospěšný. Ze slunce totiž čerpáme nepostradatelný vitamín D. Dostatek vitamínu vám pak pomůže předcházet osteoporóze, křivici, rakovině prostaty a prsu, žaludku, depresím, vysokému tlaku aj. Na tento krátký pobyt se doporučuje nemazat ochrannými krémy. Vhodná doba pro bezpečné čerpání vitamínu je dopolední slunce do 11 hodin a pak odpolední po 16. hodině.
4. Ochlazujte se stravou
Možná vás to překvapí, ale zmrzlina váš organismus ani trochu neochladí. Spíše naopak. Ochlazovat se proto doporučuje potravinami, které mají „zimu“ ukrytou v sobě. Patří mezi ně mléčné výrobky, hlavně pak neslazené jogurty, zelenina, těstoviny, vařené brambory, veškeré subtropické ovoce nejvíce meloun nebo banán. Skvělé jsou také bylinky, jako je koriandr nebo máta. Pomáhají také produkty z bílé mouky.
5. Pijte tak akorát
V létě máme tendence se přepíjet. Přitom přílišný příjem tekutin je zbytečnou zátěží pro ledviny. I v létě byste měli dodržovat denní příjem okolo 2,5 litru. Pít byste přitom měli průběžně, více raději v dopoledních hodinách. Najednou byste neměli vypít více, než 3 dl. Ideální je v létě pít bylinné čaje, které ochlazují organismus nebo minerální vody. Prospěje vám i jedno pivo nebo sklenka vína. Dobré jsou také ovocné a zeleninové šťávy. Naopak nevhodné jsou slazené sycené nápoje typu cola, fanta aj.
6. Odvodněte se!
Léto přináší i neduhy. Více, než 60 % lidí trápí zadržování vody v těle. To se projevuje nejen otoky kotníků, prstů na rukou nebo obličeje, ale také vzdouvajícím se bříškem a neposlušně naskakujícími a ubývajícími kily. Denní rozdíl mezi ránem a večerem může tvořit klidně 4 až 6 kg. Pokud máte tyto příznaky, okamžitě podnikněte protiopatření. Jezte mnoho mléčných produktů. Dejte si bílý jogurt po obědě i po večeři klidně každý den. Dostatečně pijte, avšak v mezích předchozího bodu. Výborný je diuretický čaj. Vyvarujte se kávy a alkoholu. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Ideální jsou jablka, pomeranče, ze zeleniny pak velmi dobře odvodňuje zelí, celer, petržel nebo pastyňák. Snažte se vynechat také sůl, která k zadržování vody přispívá v největším procentu případů.
7. Jezte české ovoce a zeleninu
Právě teď máte šanci dát si čerstvé české ovoce a zeleninu plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Kupujte je od farmářů, kteří mají doklad, že při pěstování nepoužívají pesticidy a umělá hnojiva. Jezte je co nejčerstvější a zbytečně je nevařte, abyste neznehodnocovali poměr obsažených živin. Pokud zeleninu přeci jen tepelně zpracováváte, dělejte tak podle zákonitostí raw, tedy s teplotou maximálně do 42-45 °C. Nekrájejte ji také kovovým nožem, který živiny ničí. Pořiďte si třeba keramický.
8. Pusťtě se do bylinek
Nejenže s nimi můžete dochucovat jídlo namísto soli, pepře a omáček plných konzervantů (ideální je máta, pažitka, petržel, koriandr, tymián, rozmarýn a bazalka), ale dopřávat si je můžete i v podobě odvarů a čajů. Zvláště ty letní umí očistit organismus, povzbudit krvetvorbu, léčit rýmu, kašel, žaludeční potíže nebo chřipku. K těm nejpřínosnějším patří kopřiva, podběl, hluchavka nebo sedmikráska.
9. Relaxujte
Dobíjet baterky si umí každý po svém. Někdo na procházce se psem, někdo na masáži, jiný potřebuje napustit vanu a přikápnout éterický olej, někomu stačí 20 minut s knížkou na terase. Léto a teplé počasí ale vyčerpává. Proto byste měli na relaxaci zaměřit zvláštní pozornost. Pokud jste v létě pod tím největším pracovním náporem, zapřemýšlejte o některé z meditativních technik či józe, která harmonizuje tělo i mysl.
10. Sprchujte se střídavě
Střídavá sprcha nejen posiluje obranyschopnost organismu, ale podporuje také cirkulaci krve a v neposlední řadě napomáhá k pružnosti pokožky. Ráno začínejte sprchou teplou vodou. Tím se vám rozevřou cévy. Pak můžete použít přípravky, na které jste zvyklí – sprchový gel s hydratační složkou nebo olejem, pleťovou emulzi atd. Poté vše smyjte opět teplou vodou a ve finále použijte chladnou. Tím všechny prospěšné látky v pokožce uzamknete. Střídání teplé a studené dvakrát zopakujte. Studenou vždy zakončete.
Věděli jste, že:
Přestože by mělo být samozřejmostí, že zdraví je na prvním místě pro 100 % lidí, podle průzkumů společnosti Bayer je důležité a ovlivňuje kvalitu života jen u 61 % lidí. Vzešlo tak z dat aktuálního výzkumu. Ten byl realizován v rámci projektu společnosti Bayer na téma „Lepší život“, který se vztahuje k mottu společnosti „Věda pro lepší život“. Kvantitativní výzkum probíhal na vzorku více než 500 respondentů v České republice a na stejném vzorku také na Slovenku. Pro oslovení byla využita metoda CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Poměr dotazovaných žen a mužů starší patnácti let byl téměř vyrovnaný.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)