Desatero věku: Co všechno stihnout do padesáti

Desatero věku: Co všechno stihnout do padesáti

Mezník půl století ve vašem životě může sehrát významnou roli. Jsou lidé, kteří se na svou padesátku skutečně těší, tvrdí, že život teprve v tomto věku začíná a naopak se denně setkáváme s lidmi, kteří méně úspěšně bojují s krizí středního věku a mají pocit, že jim ujíždí vlak.


Jak jste na tom vy? Stihli jste do padesáti vše, po čem jste toužili? Všechny velkolepé i menší, tajné sny se staly skutečností? Nebo přeci jen ještě nějaký ten bod na seznamu máte a plánujete si jej co nejdříve splnit? Pojďme si projít, co byste měla do padesáti zaručeně stihnout.

1) Všechny banální záležitosti stranou. Teď už jde o skutečně důležité věci. V první řadě, byste si měla do padesáti pořídit značkovou kabelku či kostýmek některého z předních světových návrhářů. Proč byste jinak celý život dřela, kdyby vaše srdce nemohla pro takovou „drobnost“ zaplesat?

2)  Ochutnejte všechny labužnické dobroty, po kterých toužíte. Kaviár, krevety, žabí stehýnka, mušle, pravé šampaňské, nebo třeba lanýže. Cokoliv jste doposud nezkusila a láká vás, do toho se co nejdříve pusťte.

3) Do padesáti byste se měla stihnout smířit s tím, že pět i deset kilo navíc je naprosto normální a že je jednoduše neshodíte tak jako ve dvaceti. Naučte se s nimi žít.

4) V padesáti už skutečně musíte mít práci, která vás naplňuje a baví. Jestliže jste si ji nenašla do teď, jen těžko to nyní napravíte.

5) Zkušenosti a rozum, které jste za ty roky nasbírala, vám již dávají prostor rozpoznat a zdravě rozhodnout, kdy jste udělala chybu a kdy je naopak zbytečné se omlouvat. Mladistvé emoce s námi dříve mávají natolik, že jen stěží můžeme střízlivě ovládat své reakce. Výsadou staršího věku je zdravá rozvážnost a klid.

6) Je nejvyšší čas zvyknout si, že děti vyletěly z hnízda a připomenout si, co vše jste si chtěla splnit poté, co jim nebudete muset chystat svačiny ani kontrolovat žákovskou knížku.

7) Najděte si nového koníčka. Život po padesátce teprve začíná, nikoliv končí! Zahajte kurz břišních tanců, udělejte si pilotní průkaz nebo začněte chodit na ryby. Cokoliv vás napadne, si začněte plnit.

8) V padesáti už se nemusíte ostýchat požádat o zvýšení platu. Není to trapné ani nepřípustné.

9) Víte, co vám sluší. Ano, skutečně tento věk přináší nejenom klid, ale rovněž eleganci. Dnešní padesátnice nevypadají jako babičky před třiceti lety v pravém slova smyslu. Dnešní padesátnice jsou energické, krásné a elegantní ženy. Stačí se nepasovat do postoje sedmdesátnice ani třicítky. Přijměte svůj věk.  

10) Jestliže vám „táhne“ na padesát, dostala jste se do věku, kdy už moc dobře víte, že se musíte mít ráda. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá. Tak se do toho dejte z plna hrdla.  

 

 

 

 

Text: Jana Čechovvá
Foto: Pixabay.com