Spánek je v těhotenství velmi důležitý, těhotná žena by měla spát minimálně 8 hodiny v noci a dát si i šlofíka během dne. S postupujícím stádiem těhotenství se ovšem stává spánek obtížným a často nepříjemným. Jak by se spát nemělo, co pomáhá pro lepší spáne
Spánek je v těhotenství velmi důležitý, těhotná žena by měla spát minimálně 8 hodiny v noci a dát si i šlofíka během dne. S postupujícím stádiem těhotenství se ovšem stává spánek obtížným a často nepříjemným. Jak by se spát nemělo, co pomáhá pro lepší spánek a jak se zabavit nespavosti, s tím vám pomůže následující článek.
Stejně tak, jak roste bříško a tělo se kompletně mění, tak se mění i spánek s průběhem těhotenství. Pro každý trimestr je to se spánkem lehce odlišné.
I.trimestr – ženy mají na začátku těhotenství nepřekonatelnou touhu spát pořád, je to způsobené hormonálními změnami uvnitř organismu. Můžou nastat i neklidné noci, kdy má žena pocity úzkosti, které narušují klidný spánek.
II.trimestr – v tomto období se vše vrací do normálu a spánek je nejklidnější. Nevolnosti a únava zmizely a bříško není tak velké, aby překáželo. Navíc se miminko začíná hýbat a maminka se tak uklidní a je spokojená.
III.trimestr – v poslední fázi těhotenství je to se spánkem horší, není snadné najít vhodnou polohu, objevují se křeče, i pohyby miminka, které dokáží spánek narušit. Není ovšem nutné mít starost o miminka, nespavost matky, nemá žádný vliv na spaní dítětem, to má vlastní režim. Na menší nespavost postačí bylinné čaje a na větší únavu se pak doporučuje návštěva lékaře.
Pár pravidel, jak spát
- Pravidelně, minimálně 8 hodin
- V chladné a větrané místnosti
- Usínat před 23. hodinou
- Odpolední spánek
Vhodná postel
Velmi se ocení polohovatelný rošt, hlavně v oblasti hlavy, kdy při jeho zvýšení se zabrání pálení žáhy. Nejdůležitější je matrace. Kvalitní
matrace na míru by měla ulevit, namáhavým částem těla, jako je páteř, dolní končetiny nebo záda. Úleva je způsobena tím, že matrace vyvíjí stejnoměrný tlak na různé části těla. Jelikož se ženy v těhotenství více potí, matrace by měla být vzdušná a antialergenní, jak je tomu u pěnových pružin. Ani
levné matrace nemusí nutně znamenat, že se jedná o nekvalitní produkt.
Jak si lehnout?
Na začátku těhotenství a i v jeho druhé třetině není důvod spát jinak než obvykle. Pro poslední fázi se již objevují určitá omezení. Nedoporučuje se spát na zádech. Problém spočívá v tom, že zvětšená děloha tlačí na velkou dutou žílu, která vede krev z dolní poloviny těla k srdci, tím je omezen krevní oběh a přichází pocit nevolnosti, až na omdlení.
Poloha na břiše je vyloučena z jasných důvodů. Proto zbývá jen poloha na boku. Doporučuje se levý bok, zlepší se tak krevní oběh dítěte a tím se zlepší výživa placenty. Dále při poloze na levém boku dochází k zvýšení efektivnosti ledvin, a díky tomu se lépe odvádějí přebytečné nebo škodlivé tekutiny z těla. Na základě toho nedochází k otékání dolních končetin.
Co pomáhá?
Dodržovat pravidelný pitný režim je důležité, ale s blížícím se večer by se měl omezit, nebude tak docházet k buzení z důvodů nutnosti močení. Dobré je si vytvořit denní řád, spojený s cvičením, které je dobré stihnout v dopoledních hodinách, kvůli vyplavenému adrenalinu, který může narušit klidné usnutí.
Opravdovým pomocníkem jsou polštáře. Při pálení žáhy je účinné zvýšit počet polštářů pod hlavou. Pomáhají s vytvořením ideální spací polohy, pod nebo mezi koleny, za zády, pod břichem a tak různě. Těhotenský polštář se svým specifickým tvarem, je dokonale přizpůsoben křivkám těhotné. Je často nastavitelný a plněný kuličkami s masážní a hřejivou funkcí.
Hlava plná snů
Těhotenství je spojené s bohatou mírou snů i nočních můr. Budoucím maminkám se zdají sny o předčasném porodu, nečekaném potratu, narozením nezdravého dítěte a dalších jiných obav, které si normálně jinak neuvědomují. Pro nepříjemné sny je jediná rada, nebrat nic z toho, co se zdá, brát vážně.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)