Piemont a Toskánsko – perly italského vinařství

Piemont a Toskánsko – perly italského vinařství

O čem ale není sporu, je fakt, že nejvýznamnějšími vinařskými regiony v Itálii jsou Piemont a Toskánsko. Piemont se nachází v severozápadní části Itálie, zhruba v trojúhelníku mezi městy Turín, Miláno a Janov, Toskánsko leží severně od Říma na západním pobřeží, v ok


O čem ale není sporu, je fakt, že nejvýznamnějšími vinařskými regiony v Itálii jsou Piemont a Toskánsko. Piemont se nachází v severozápadní části Itálie, zhruba v trojúhelníku mezi městy Turín, Miláno a Janov, Toskánsko leží severně od Říma na západním pobřeží, v okolí měst Florencie a Sienna.

Super Toskánci mají francouzský původPiemont a Toskánsko – perly italského vinařství

Rozdíl mezi produkcí vína v Piemontu a Toskánsku je i v osázených odrůdách vinné révy. V Toskánsku je vinařství zaměřené především na produkci vín červených s dominancí jedné odrůdy (Sangiovese), ze které se vyrábí většina velkých vín Toskánska, ať už Chianti/Chianti Classico, Brunello di Montalcino nebo Vino Nobile di Montepulciano. Pěstují se tady i typické místní odrůdy, ale v daleko menší míře než například v Piemontu. V poslední době se zde projevuje trend osazování vinic typickými francouzskými odrůdami Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, z nichž se vyrábějí vína zvaná ‚Super Toskánci‘ (Super Tuscan).

Barbera má mohutné tělo

Na rozdíl od Toskánska pracují vinaři v Piemontu s poměrně pestřejší paletou odrůd. Mezi hlavní odrůdy Piemontu patří Barbera a Nebbiolo pro výrobu červených vín a Cortese a Moscato pro výrobu bílých vín. Nejrozšířenější odrůdou je Barbera, z níž jsou vyráběna především čerstvá vína s vůní a chutí zralého červeného ovoce. Některé Barbery mohou být, zvláště pokud zrála v dubových sudech, vína s mohutným tělem a temnými až živočišnými tóny. Z odrůdy Nebbiolo vznikají známá vína Barbaresco a Barolo, která se vyznačují mohutností, bohatými tříslovinami a vyšší úrovní alkoholu s velkým potenciálem k archivaci.

I lokální vína jsou skvělá

Kromě uvedených hvězd ve světě vína můžeme v Piemontu nalézt i řadu místních odrůd, které si zaslouží naši pozornost nemenší měrou, ale stále ještě čekají na svou příležitost. Tyto odrůdy se pěstují jen v Piemontu, často pouze ve specifických částech regionu, a nesetkáme se s nimi ani v jiných regionech v rámci Itálie. Mimochodem, odrůdová pestrost je pro vinařství Itálie typická – existují zde stovky, a možná tisíce různých odrůd a variet vinné révy, pěstovaných jen lokálně na zpravidla malých rozlohách. V Piemontu se můžeme například setkat s odrůdami Albarossa, Bonarda, Brachetto, Croatina, Dolcetto, Freisa, Grignolino nebo Malvasia – toto jsou všechno odrůdy, které poskytují výtečná červená vína.

Piemont a Toskánsko – perly italského vinařství

Je libo bílé?

Bílá vína v Piemontu stojí poněkud ve stínu červených. Přesto je jedním z nejoslavovanějších bílých vín Itálie víno Gavi, pocházející z kopců v jihovýchodní části Piemontu. Jméno je odvozeno od jména starobylého města Gavi, v jehož okolí se pěstuje réva pro jeho výrobu. K výrobě se používá pouze odrůda Cortese, další typická odrůda Piemontu. Všechna vína Gavi nesou označení DOCG, neexistuje víno nižší apelace. Druhou nejznámější odrůdou k výrobě bílých vín je Moscato, ze kterého se vyrábí svým způsobem ikonické víno Moscato d‘Asti, perlivé sladké víno s výrazným aroma. Podobně jako v Toskánsku došlo u červených vín k výsadbě importovaných odrůd, můžeme podobný trend vidět i Piemontu, kde je v posledních desetiletích stále populárnější odrůda Chardonnay. Místní vinaři z této odrůdy vyrábějí zajímavá vína: za zmínku stojí především delikátní vína zrající v dubových sudech. Podobně jako u odrůd pro výrobu červených vín, i zde se můžeme setkat s řadou místních odrůd, které stojí za naši pozornost: Arneis, Favorita nebo Timorasso…

Piemont a Toskánsko – perly italského vinařství

Vyznáte se v označení?

Italský systém podobně jako francouzský rozděluje vinice do apelací ve čtyřech kvalitativních úrovních:

1. Vino da Tavola (VDT) – stolní víno, základní, ale nikoliv špatné;

2. Indicazione Geografica Tipica (IGT) – víno pocházející z konkrétního vinařského regionu, vyšší kvality než stolní. Občas se setkáme s výtečnými víny, která byla záměrně ‚ponížena‘ z úrovně DOC/DOCG kvůli marketingovým účelům;

3. Denominazione di Origine Controllata (DOC) – víno pocházející z přesně definovaných odrůd osázených na vymezených vinicích v určité oblasti. Víno prochází pravidelnou kontrolou kvality produkce;

4. Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) – ještě užší vymezení těch nejlepších vinic a vyšší důraz na špičkovou kvalitu než u vín DOC.

V Itálii je celkem 20 vinařských regionů – a Piemont s plochou asi 60 tisíc hektarů vinic (což je asi 3x více než v ČR) zastoupí téměř 15 procent produkce v celé zemi. Rodí se tu ta nejkvalitnější vína s nejvyšší klasifikací DOC respektive DOCG. Celkem je v Piemontu registrovaných více než 50 oblastí DOC (ze zhruba 320 pro celou Itálii) a 12 oblastí DOCG (35 pro celou Itálii). Pro srovnání, v Toskánsku najdeme asi 40 oblastí DOC a 11 oblastí DOCG, tedy srovnatelný počet, ale produkce vína v těchto oblastech je poměrně malá a většina vín vyráběných v Toskánsku nese označení IGT.

Více informací najdete na www.vpv-praha.cz