13 zásadních pravidel správného hubnutí

13 zásadních pravidel správného hubnutí


Vážit, vážit a zase vážit...

Tak vážit byste si měli především sami sebe, ať už máte 50 kilo, nebo se vaše váha blíží třeba ke stovce. Kromě toho je také dobré převažovat si to, co jíte, čímž získáte perfektní přehled o množství potravin, které za určité období pozřete.

 

Zkuste různé alternativy...

Víte, že celých 80% tuků, které přijímáte ve své běžné stravě mužete jednoduše zlikvidovat, aniž byste jakkoliv strádali? Je to celkem snadné. Všechny tučné, masné a plnotučné mléčné produkty nahraďte nízkotučnými mléčnými a sójovými potravinami a libovým drůbežím nebo rybím masem.

 

Jezte, abyste utišili hlad...

Pokuste se kontrolovat stavy, při nichž propadáte touze se doslova „přežírat“ jen proto, že vás „honí mlsná“. Jezte hlavně tehdy, kdy pocítíte hlad. Osvědčil se postup neustálého přísunu malých porcí různých jídel během dne. Nedáte tak vašemu tělu potřebu, aby ukládalo tuky „na horší časy“. Organismus se nastaví na režim pravidelného a rychlejšího spalování, neboť bude dostávat pravidelné dávky živin a „bude vědět“, že hladovění už nehrozí.

 

Nevynechávejte...

Každé 3 hodiny se snaže do žaludku alespoň něco malého vpravit. Stačí kousek ovoce, jogurt nebo třeba cherry rajčátko.

 

Jděte do sebe...

Domluvte sami sobě, že i když přijde krize a vy budete toužit po oříškové čokoládě tak, že byste zabíjeli, pokuste si „domluvit“. Konec konců, když si toho sladkého zabijáka štíhlé linie odpustíte, tak určitě neumřete. Dokola si opakujte „na pět minut v puse, nadosmrti v pase!“.

 

Deaktivujte chuťové buňky...

Boj s chuťovými pohárky není snadný, ale pomohou vám s tím jednoduché triky. Když vás tedy přepadne „žravka“ a budete mít nutkání něco sezobnout, jděte si raději vyčistit zuby, vykloktat nebo si dejte pálivou, mentolovou žvýkačku. Síla mentolu a eukaliptu paralizuje jazyk a v něm „žijící“ chuťové pohárky, které tak nebudou mít šanci, aby vás přiměly k hřešení.

 

 

Nehltejte, vychutnávejte...

Mozek potřebuje zhruba 20 minut na to, aby zaregistroval pocit sytosti, a to bez ohledu na to, co a kolik zkonzumujete. A co to znamená? V podstatě to, že když budete jíst pomalu, sníte toho daleko méně, protože váš mozek bude mít dost času na to, aby mu došlo, že už je váš žaludek plný.

 

Když ji milujete, není co řešit...

Když už tu zpropadenou čokoládu přece jen opravdu nutně potřebujete (když je to otázka života a smrti:-)), tak si ji tedy dejte! Dopřát svým ústům chutový orgasmus v podobě sladké chuti čokolády, oříškového krému nebo třeba vláčného těsta však neznamená, že danou tyčinku, nutelu nebo bábovku zhltnete celou!!! Kousněte si, ochutnejte a zbytek buďto ukliďte (pokud si věříte) a nebo raději někomu dejte, případně radši vyhoďte.

 

Alkohol jen s mírou...

Alkohol je prevít – kalorie, které vyživují tukové buňky, jež pak rostou a rostou se ve vašem těle budou držet ještě dlouho poté, co kocovinka odezní. Alkohol zkrátka podporuje tendenci těla ukládat tuk.

 

Snídaně musí být...

Když se vrhnete do pracovního dne bez snídaně, je to totéž, jako když vyjedete na dovolenou do sousedního státu autem, v němž je jen kapka benzínu. Zkrátka daleko nedojedete. Vaše tělo potřebuje ráno „nakopnout“ energií a vitamíny, aby mohlo celý den naplno fungovat. Ráno si navíc můžete dopřát i sušenku, palačinku
a jiné, ne příliš dietní pokrmy.
Během dne to zaručeně „vyběháte“.

 

Zamkněte ledničku...

Nočním nájezdům na ledničku a její následné rabování musí ihned skončit! Kalorie zkonzumované v pozdních hodinách mají tendenci vydržet v těle déle než takové, které přijmete přes den, protože už nemáte možnost je nějak spálit.

 

„Přestat žrát a začít jíst“...

Tato lidová rada jak zhubnout je ve skutečnosti velmi pravdivá a moudrá. Občas do sebe „hážeme“ jedno přes druhé, lahůdek si dáte jako první, případně jakou potom. A až vám zrak sklouzne k tučnějším, mastnějším
a prostě jakýmkoliv jiným, než dietním dobrotám, položte si otázku, zda-li vám to za to stojí... Vzpomeňte si, jak se nadřete v posilovně, jak běháte, cvičíte doma, snažíte se dodržovat životosprávu a utrácíte za přípravky na hubnutí a sami posuďte, zda se vám vyplatí obětovat všechnu tu námahu kvůli vteřince chuťového prožitku.

 

Pište si deníček....

Ne, rozhodně vás nenutíme infantilním způsobem zapisovat každodenní dění do podrobností... Je však dobré, vést si nějaké záznamy o tom, co konkrétně a v jakém množství jste v daný den snědli.  Při zpětné kontrole možná přijdete na to, že dva listy A4, popsané bezpočtem „chuťovek“, hlavních jídel a dalších a dalších potravin jsou přece jenom trochu moc a neuškodilo by ubrat... Takový stravovací deníček vám může pomoci odhalit i to, které jídlo si prostě nedokážete odpustit a dodáváte si jej takřka pravidelně, aniž byste si to uvědomovali.  Díky zápiskům tak můžete prostě a jednoduše vychytat všechny chybičky ve vaší životosprávě, jen je musíte vést poctivě každý den a zaznamenávat si opravdu všechno!

 

 

 

 

Foto: Voyagerix, Shutterstock.com, pexels.com

Text: Ela Procházková