Dejte si kofein a zhubněte!

V minulosti se jednoznačně prokázaly pozitivní účinky jak na fyzičku, tak na psychiku sportovců a i proto byl ještě nedávno kofein na listině zakázaných látek. Jenže to už dávno neplatí, a tak kdejaký zapálenec zkouší, co s ním káva nebo doplňky s obsahem kofeinu udělají.


V minulosti se jednoznačně prokázaly pozitivní účinky jak na fyzičku, tak na psychiku sportovců a i proto byl ještě nedávno kofein na listině zakázaných látek. Jenže to už dávno neplatí, a tak kdejaký zapálenec zkouší, co s ním káva nebo doplňky s obsahem kofeinu udělají...

Účinky kofeinu

Jaké jsou vlastně základní účinky kofeinu a proč je to tak oblíbený a vyhledávaný produkt? Jasné je, že obrovskou výhodou tohoto stimulantu je jeho snadná dostupnost i příznivá cena. Pojďme se ale podívat, co dělá kofein s naším tělem:
  • stimuluje nervový systém
  • zvyšuje hladinu adrenalinu
  • zvyšuje bdělost a pozornost
  • oddaluje únavu
  • šetří svalový glykogen
  • podporuje spalování tuků

Dva důvody, proč kofein pomáhá při sportu

 

  1. Kofein nutí organismus spalovat více tuku a méně sacharidů. Glykogen (složitý polysacharid, který se nachází ve svalové hmotě a v játrech a z něhož si tělo štěpí jednodušší cukry jako zdroj okamžité energie při zátěži) je sice základním palivem pro svalovou práci, ale tukových zásob máme v těle prakticky na neomezenou dobu zatížení. Pokud si ale sportovec před výkonem dopřeje oblíbenou kávu nebo přímo kofeinový suplement (ty obsahují výrazně víckofeinu), svaly začnou využívat energii z tuků podstatně dřív a ve vyšším množství. To samozřejmě zpozdí vyčerpání glykogenových zásob (cukry se totiž spalují po celou dobu výkonu, i když jsou už zapojeny tuky). Podle některých odborných studií se ukázalo, že kofein v prvních patnácti minutách zátěže ušetří až 50 % glykogenu!
  2. Kofein zlepšuje psychickou koncentraci sportovce. Už dříve bylo potvrzeno, že právě kofein podporuje a stimuluje centrální nervový systém. Díky tomu může urychlit reakční dobu a zbystřit pozornost. A navíc – kofein zesiluje svalové kontrakce. Díky zvýšené propustnosti buněčné stěny se urychluje přesun vápníku, sodíků a draslíku do buněk a tím se zesiluje právě mohutnost svalového stahu, to je výhodné i v silových a rychlostních sportech.

Vedlejší účinky kofeinu

 

U pravidelných konzumentů kofeinu, ale i u občasných kafíčkářů se mohou objevit vedlejší účinky. Mezi ně patří bušení srdce, zvyšování krevního tlaku, poruchy spánkového rytmu, nevolnosti, křeče, bolesti hlavy a zažívací obtíže. Pro sportovce má navíc konzumace kofeinových produktů ještě další nepříjemné vedlejší účinky, které mohou ovlivnit jejich výkonnost. Jde hlavně o svalové křeče a dehydrataci (kvůli diuretickým /močopudným/ účinkům kofeinu).

Tipy pro sportovce, kteří sázejí na kofein

Předem je nutné podotknout, že lékaři kofein jako stimulant sportovního výkonu nedoporučují. Ale pro sportovce, kteří si myslí, že právě kofeinové přípravky mohou zlepšit jejich výkonnost, je tady pár tipů, jak tenhle stimulant užívat:
  • před závodem se kofeinu 3-4 dny úplně vyhněte
  • stanovte si svoje ideální množství kofeinového suplementu nebo kávy (pokud jste totiž dosud kofein neužívali a ani nejste chroničtí pijáci kávy, může to váš výkon ovlivnit spíš negativně – viz vedlejší účinky)
  • vyzkoušejte si kofein při různých trénincích za různých podmínek
  • kofein si vezměte 2-3 hodiny před výkonem (podle odborníků trvá několik hodin, než se kofein zapojí do metabolismu tuků), jiná studie ale říká, že je ideální zkonzumovat 3-6 mg na 1 kilogram vaší váhy hodinu před cvičením
  • pokud má mít káva kýžené účinky, asi netřeba dodávat, že by měla být bez smetany a nálože cukru
  • ke kávě je výborným doplňkem sklenice čisté vody (rehydratace)

 

Ve spolupráci s fitplus.cz