Pooperační srůsty mohou ohrozit i vás!
Klinické studie opakovaně potvrdily, že pacientky, které podstoupily otevřené chirurgické zákroky na tlustém střevě, konečníku, vejcovodech, vaječnících a děloze jsou vystaveny vysokému riziku opakované hospitalizace z důvodu vzniku pooperačních srůstů. Co jsou to pooperačn
Klinické studie opakovaně potvrdily, že pacientky, které podstoupily otevřené chirurgické zákroky na tlustém střevě, konečníku, vejcovodech, vaječnících a děloze jsou vystaveny vysokému riziku opakované hospitalizace z důvodu vzniku pooperačních srůstů.
Co jsou to pooperační srůsty a jak vznikají
Srůsty (adheze) jsou abnormální spojení mezi hladkými tkáněmi jednotlivých orgánů v dutině břišní, která mohou být jen jemná blanitá anebo mohou tvořit velmi pevná spojení. Srůsty vznikají jako všeobecná reakce na poranění pobřišnice, ke které dochází dvěma způsoby, buď při chirurgickém zákroku, nebo prostřednictvím zánětlivých procesů v břišní dutině. Riziko pooperačních srůstů je nejvyšší v prvních 3-5 dnech po operaci.
Důsledky pooperačních nebo záněty vzniklých srůstů jsou např. porucha průchodnosti tenkého střeva (se srůsty souvisí až sedmdesát čtyři procent případů), neplodnost (takto vzniklá neplodnost se podílí na celkovém čísle ženské sterility až dvaceti procenty) a v neposlední řadě jsou to chronické pánevní bolesti (na vzorku 1000 pacientek trpících pánevními bolestmi byla čtyřiceti procentům z nich prokázána jako příčina právě pooperační srůsty). Jestli se srůsty týkají i vás můžete zjistit na webu http://www.srusty.cz/, kde je k dispozici odborníky sestavené samovyšetření. Je třeba tuto problematiku nepodceňovat, protože vedle výše zmíněných obtíží jsou pooperační srůsty následně také významným komplikujícím faktorem dalších operací a výrazně prodlužují jejich trvání.
Pooperační srůsty a prevence proti nim
Ačkoliv chirurgové dnes, je-li to bezpečné a možné, přistupují k laparoskopické formě operace, i sebeopatrnější operační technika za sebou může pooperační srůsty zanechat. Na prvním místě v prevenci zůstává šetrnost operatéra, ve vybraných případech je pak vhodné použít některý z protisrůstových prostředků. Po operaci by následně měly pacientky zachovávat dostatečný klidový režim, aby nedošlo ke krvácivým komplikacím. Protisrůstový prostředek si po poradě se svým operatérem můžete zakoupit v lékárně a donést si ho k operaci.
Na českém trhu je ojedinělou novinkou přípravek s názvem Hyalobarrier gel. Gel se nanáší na závěr operace na místa, kde hrozí riziko, že se pooperační srůsty objeví. Po sedmi dnech se bezezbytku vstřebá. Protisrůstové prostředky je jako prevenci vhodné využít při operacích myomů, endometriózy, při rozrušování srůstů vzniklých buď zánětem vaječníků, nebo zánětlivými procesy spojenými s endometriózou či srůstů v dutině děložní. Není od věci zakoupit si Hyalobarrier gel také k porodu císařským řezem.
Máte-li k tomuto tématu jakékoliv dotazy, poraďte se s odborníky na webu http://www.srusty.cz/, kvalitní život bez bolestí břicha a problémů s otěhotněním za to určitě stojí!
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)