Umíte mluvit beze slov?

Umíte mluvit beze slov?


Hra očí

První kontakt očí by neměl přesáhnout tři vteřiny v případě, že chcete navodit přátelskou atmosféru. Pokud máte ovšem v úmyslu ukázat svou převahu, pohled o něco prodlužte. Pozdvihnete-li mírně obočí, znamená to, že s druhým sympatizujete. Proto nikdy nezapomínejte na podobné znamení odpovědět stejně.

Blahodárný úsměv

Velkým pomocníkem v mezilidských vztazích je úsměv, kterým snadno navážete přátelskou komunikaci. Zkuste se usmát třeba na zakaboněného úředníka a uvidíte, že většinou ho tak zaskočíte, že bude milejší a vyjde vám vstříc. Úsměvem můžete odrazit i hrozící konflikty v partnerském vztahu.

Poslechněte se někdy

Nahrajte si svou řeč někdy na diktafon a zaposlouchejte se. Je vám příjemný tón vašeho hlasu? Nepoužíváte příliš doplňkových slov jako „jaksi“, „vlastně“? Neděláte zbytečné odmlky, jako byste hledala správné výrazy? Dokončujete své věty? Zapište si, co všechno se vám na vlastní řeči nelíbí, a snažte se nedostatky odstranit.

Uctivá vzdálenost

Každý z nás má svůj „osobní prostor“, do kterého nerad pouští cizí lidi, což je přibližně půl metru. Pokud ho narušíte, nemusí to být druhému příjemné a odrazí se to na jednání. Pokud se k vám někdo naklání nebo přistupuje příliš blízko, dejte mu nenápadně najevo, že vám to vadí. Chladně se na „útočníka“ podívejte
a ustupte zpět do bezpečné vzdálenosti.

Hlídejte si ruce

Máte-li opravdu krásné ruce, můžete si dovolit s nimi zdůrazňovat svůj projev, ale nepřehánějte to. Prudká gestikulace byť sebehezčích rukou může ubrat body na sympatičnosti. Pohyb rukou na vás hodně prozradí – třeba nervozitu, rozpaky nebo rozčilení. Snažte se rukama neprozrazovat hnutí své mysli. Zatímco vy si to totiž neuvědomujete, váš protějšek v pohybu vašich rukou umí číst.

 

 

 

 

Text : Eva Houser