Vitaminový souboj s chřipkou

Vitaminový souboj s chřipkou


Dostatek ovoce a zeleniny sám o sobě v zimě nestačí. Je třeba pečlivě vybírat, protože hlavním bojovníkem proti virům je vitamin C. A ten zdaleka nenajdete v každém ovoci. Jablka například po Vánocích už v sobě téměř žádný nemají. Hlavním zdrojem tak jsou citrusové plody a z nich nejvíce citrony. Samozřejmě šťáva nesmí projít příliš velkým zahřátím, protože teplo vitamin C ničí. Takže čaj nechte nejprve vychladnout na teplotu, kdy se dá již pít, a pak teprve do něj přidejte pořádnou dávku citronové šťávy. V zimě je výborným zdrojem vitaminu C také kysané zelí – ale opět je třeba konzumovat ho syrové, v podobě všelijakých salátů.

Proč vitamin C?
Je prokázáno, že zvyšuje produkci interferonů v bílých krvinkách – látek, které chrání buňky před zevní invazí.
V této souvislosti se ostatně mluví o citronech i jako o účinných pomocnících boje proti některým druhům rakoviny. Jako prevence proti virovým nákazám sice vitamin C nemusí fungovat stoprocentně, ale v okamžiku, kdy se vaše tělo s virovou infekcí setká, vyšší dávky mu pomohou se s ní vypořádat rychleji a zmírnit příznaky. Viry totiž nedokážou přežít v prostředí bohatém na vitamin C, protože ten paralyzuje jejich schopnost pronikat tkáněmi a podporuje tvorbu protilátek.

Jak velké dávky?
Hladina vitaminu C v krvi během infekce rychle klesá, protože tělo ho využívá a spotřebovává víc, než když je zdravé. Nebojte se tedy dávky výrazně zvýšit. Bohužel v té době byste museli konzumovat asi 2,5 kg citronů denně, což by kvůli kyselinám asi těžko snášel váš žaludek. Je tedy lepší kombinovat přírodní vitamin C
s pilulkami. Vhodné jsou ty, kde je vitamin C molekulárně spojený s vápníkem – tak totiž nedráždí žaludeční sliznici tolik jako kyselé formy vitaminu C. Předávkování se pak více méně nemusíte bát – otrava vitaminem C nehrozí, je rozpustný ve vodě a tělo přebytek rychle vyplaví.

V době, kdy je málo slunečního svitu, klesá v těle rychle také vitamin D. Vědci tedy poukazují i na to, že právě jeho nedostatek souvisí s epidemiemi chřipek právě v zimním období. Jeho dobrým zdrojem jsou tučné ryby nebo prostě rybí tuk v kapslích. Obsahuje také vitamin A a celkově posiluje imunitní systém i díky přítomnosti nenasycených mastných kyselin. S dávkováním ale opatrně – nepřekračujte dávku vitaminu D doporučenou lékaři (pro dospělé je to v našich krajích 400 IU denně), jinak se vystavujete potížím s vysokým krevním tlakem, nechutenstvím a zažívacími problémy.

Pomocníkem v boji s virovou nákazou je také Echinacea v podobě kapek nebo tobolek s výtažkem s této rostliny. Ani ona neumí viróze předejít, ale při nástupu choroby je velmi účinná, protože stejně jako vitamin C podporuje produkci interferonů v bílých krvinkách.

Koření našich babiček – anýz a badyán – obsahují látky, hubící chřipkový virus, v badyánu je například kyselina shikimová, z níž se vyrábí aktivní složka protivirového léku Tamiflu. Žvýkáním anýzu a badyánu v zimním období tedy nemůžete nic pokazit – navíc vám zaručí voňavý dech. A nezapomeňte ani na zázvor, který umí zahřát organismus a nastavit v něm tak prostředí, které viry nesnášejí. Stačí dvě lžičky zázvoru přelít čtvrt litrem vřelé vody a nechat deset minut louhovat. Když přidáte med a hodně citronové šťávy a budete popíjet třikrát až čtyřikrát denně, určitě se vám brzy uleví od příznaků nepříjemné virové infekce.

 

 

 

 

Text: Gabriela Koulová