Uši je lepší si nečistit

Uši je lepší si nečistit


Vše, co naše tělo produkuje, má svůj fyziologický smysl. Často se to ale neslučuje s představou o krásné
a upravené ženě. Proto se snažíme udržovat v dokonalé čistotě i své uši, bohužel často sobě na škodu...

Vatové tyčinky používejte s citem
Aby náš organismus ochránil citlivou kůži zvukovodu, produkuje v něm maz. Ten má protibakteriální účinek, ale chrání nás například i před hmyzem. U zdravého jedince se maz sám postupně posouvá na okraj ucha, proto mu nemusíme nijak pomáhat. Abychom učinili hygieně zadost, bohatě stačí, když si maz vytřeme jen na vnější části ucha, tedy tam, kde je vidět.
Většina z nás je ale nenechavá a zajíždí hlouběji - výsledkem je, že si maz napěchujeme až do do vnitřní části ucha. Nejčastěji k tomu používáme vatové tyčinky, které se prodávají v drogeriích. Schválně se ale někdy podívejte na krabičku, zda je na ní napsáno „určeno k čištění uší“. To si na ni žádný výrobce nedovolí napsat.
Že jste si čištěním v uchu vytvořila zátku, poznáte nejlépe podle toho, že hůř slyšíte a při koupání vám uši nechtějí odlehnout.

Co se zátkou v uchu?
Můžete zkusit jeden z mnoha sprejů určených k čištění uší, například Audispray, Audiclean nebo Aurecon. Všechny fungují tak, že se po stříknutí do ucha vsáknou do mazu, tím jej změkčí a vytvoří z něj kašovitou až tekutou hmotu. Maz potom sám vyteče ven. Jsou ale dost drahé.
Levnější variantou je použít parafínový olej z lékárny nebo obyčejný slunečnicový, který máte v kuchyni. Kápnete ho kapátkem do ucha, maz změkne a vyteče. Na trhu se objevily i svíčky na čištění uší. Podle lékařů je ale jejich účinek velmi sporný.
Úplně nejlepší je ovšem nechat si uši vyčistit u ušního lékaře. A to v případě, že jste si zátku v uchu vytvořila sama čištěním, nebo i protože vám přestal fungovat mechanismus, který maz posouvá z ucha ven (taková potíž trápí zejména starší lidi). Ušního lékaře najdete pod zkratkou ORL, úkon hradí pojišťovna.

 

 

 

 

(mž)