Připravte se na komáry a ušetřete se jejich štípanců

Připravte se na komáry a ušetřete se jejich štípanců

Každou noc máte deset nových štípanců od komárů, zatímco na partnera/ku vůbec nesedají? A proč si z každé vycházky přinesete klíště? Víme to.


Rádi s humorem říkáme, že máme sladkou krev, když láká komáry, klíšťata a kde jakou havěť, ale nejde ani tak o její sladkost, jako o její typ. Vesměs se rádi napijí z jakékoliv, avšak nejvíce upřednostňují skupinu 0. Co však ovlivňuje jejich výběr v první řadě, je hned několik faktorů.

 

Genetika

V první řadě za vším stojí genetika. Podle bakterií, které máme na těle i v něm, podle potu každého z nás i podle mnoha dalších látek v těle. S tím bohužel nic moc neuděláme.

 

Oxid uhličitý

Komáří kousnutí můžete očekávat pouze od samičky, která z lidské krve získává potřebné látky pro vývoj vajíček. Navíc umí rozpoznat oxid uhličitý z lidského dechu na velké vzdálenosti, v rámci několika metrů. Proto například těhotné ženy či starší lidé mají kousnutí více.

 

Pohyby

Pozor na aktivní máchání rukami, až se budete snažit komáry odehnat. Můžete jich na sebe totiž zbytečně nalákat ještě víc.

 

Tělesné teplo

Kromě pohybu vnímá komár i tělesné teplo. To je opět nevýhoda například pro těhotné ženy.

 

Alkohol v krvi

Sice se neví přesně proč, ale právě etanol v krvi dokáže komáry pěkně rozparádit. Stačí tak pár hltů dobrého moku a máte komáry „za krkem“.

 

Jak se bránit?

Klíšťata skvěle odpuzuje pravidelná dávka vitamínů B, zatímco na komáry údajně zabírají domácí pomocníci jako česnek či přírodní repelent z octu. Máte své vychytávky jak se otravnému hmyzu bránit? Podělte se s nám v diskuzi pod článkem.