S vaginální mykózou nemusíte hned běžet k lékaři

Pouhá zmínka o nepříjemné vnitřní infekci vyvolává u žen přímo zděšení. Úporné svědění na intimních místech ve chvílích, kdy to nejméně potřebujete, je vážně k zešílení. Právě teď v létě bývá ohrožení mykózou nejsilnější. Infekci totiž způsobují pa


Pouhá zmínka o nepříjemné vnitřní infekci vyvolává u žen přímo zděšení. Úporné svědění na intimních místech ve chvílích, kdy to nejméně potřebujete, je vážně k zešílení.

S vaginální mykózou nemusíte hned běžet k lékaři

Právě teď v létě bývá ohrožení mykózou nejsilnější. Infekci totiž způsobují parazitární houby (kvasinky), které přímo milují teplo a vlhko. A my jim pomáháme nošením těsných kalhot,mokrých plavek nebo dlouhými jízdami na kole v neprodyšném oblečení. Příčinou ale může být i užívání antibiotik, cukrovka, těhotenství či celkové snížení imunity.

Kdy je lékař nutný

Postihne-li vás mykóza poprvé (obvykle se tak stane aspoň jednou za život), nejspíš hned poběžíte k odbornému lékaři, ale ženy, které už mají zkušenost, poznají příznaky a často si dovedou poradit samy. Pokud mykóza do tří dnů nepoleví, je návštěva lékaře nezbytná. Děti trpí touto infekcí velmi zřídka, u nich se může jednat o průvodní znak cukrovky. Proto s každým výtokem u děvčátka rovnou navštivte dětského gynekologa.

Co jsou kvasinky?

Houby, které jsou v malém množství přítomné na sliznicích každého z nás. Pokud se ale vnitřní flóra ocitne v nerovnováze, začnou se kvasinky nekontrolovatelně množit a způsobí infekci. Jejich přemnožení má na svědomí slabý imunitní systém, antibiotika, hormonální antikoncepce, alkohol, stres nebo špatná výživa. A prospívá jim teplo, vlhko a tma.

Jak mykózu poznáte?

Vaginální mykózu – kandidózu – způsobuje kvasinka s názvem Candida albicans. Infekce se projevuje úporným svěděním a poznáte ji i podle typického bílého hustého výtoku tvarohovité konzistence. Bolest při pohlavním styku a močení také nebývá výjimkou.

Jak si poradit a přispět k léčbě?

Nesnesitelné svědění vás zavede k lékaři, který předepíše antimykotický krém nebo čípky. Některé přípravky jsou prodejné i bez lékařského předpisu (Canesten mast, Gyno-Pevaryl mast a čípky,boraxglycerinové globule). Léčba obvykle netrvá déle než tři dny, během nichž se vyvarujte pohlavního styku nebo používejte kondom. A protože infekce se lehce přenáší pohlavním stykem, nezapomeňte, že je nutné léčit současně i partnera. Pokud infekce nemizí, bude nutná léčba celková. K mykózám totiž může docházet při snížené imunitě. Infekce se opakují a léčba je pak složitá a dlouhodobá, užívají se preparáty na celkové posílení organismu. Pomůžou vám jogurty s živou mikroflórou, vitaminy C a E nebo echinacea. Při léčbě lékaři doporučují poctivý pitný režim, aby se z těla rychle vyplavovaly mrtvé kvasinky a nemohly způsobit nevolnost nebo bolesti hlavy. Dbejte i na přísnou hygienu, hlavně na spodní prádlo a samostatný ručník na odděleném místě od ostatních. Jako první pomoc můžete použít octovou koupel (2 lžíce světlého octa do sedacího lavoru). Léčbu provádějte nejdéle dva dny. Výborně pomáhá i koupel ve vodě s rozpuštěnou mořskou solí. Němečtí vědci doporučují odvar ze skořice (8 nalámaných tyček skořice přelijte 4 šálky vody). Roztok se používá k omývání postižených míst.

Vyhněte se faktorům, které mykózu způsobují:

  • nenoste těsné kalhoty
  • nenoste tanga (radí odborníci)
  • nepoužívejte parfémovaná mýdla, ubrousky, toaletní papíry
  • po koupeli se vysušte na intimních místech fénem (studeným vzduchem)
  • po koupání si ihned převlékněte plavky
  • při menstruaci si hned po koupání vyměňte tampon
  • po pohlavním styku se opláchněte(sperma mění pH pochvy)
  • spěte bez spodního prádla a přes den, pokud to jde, ho nenoste
  • umývejte se nejlépe dvakrát denně (přehnaná hygiena vede k vyhubení laktobacilu)
Pokud si chcete užít dovolenou bez strachu, že vás mykóza dostihne třeba u moře, přibalte si do cestovní lékárničky antimykotickou mast nebo čípky. (jh) Foto: www.pixmac.