Správná motivace je nutností
Do čtení nemá smysl děti nutit. Nátlakem docílíte akorát toho, že budou ke čtení přistupovat s odporem
a vášniví čtenáři se z nich těžko stanou z donucení. Chce to začít pomalu a nenápadně.
1) Podpořte jejich zvídavost a kreativitu a pořiďte jim kreativní hračky. Ukažte jim, že zábava je i jinde než před monitorem.
2) Jděte příkladem! Děti se učí pozorováním. A když vás uvidí každou chvíli držet knížku, budou vás napodobovat.
3) Pořiďte si třeba dětské encyklopedie, a když vám budou pokládat zvídavé otázky, ukažte jim odpověď v nich. Pokud je tato forma bude bavit, rozšiřte svou zásobu a další naučnou literaturu pro děti, ve které jsou zajímavé informace podané zábavnou a nenáročnou formou.
4) Začněte s obrázkovými knihami bez velkého množství textu. Komiksy jsou opět v kurzu a filmy podle komiksových předloh lámou v kinech rekordy a budou děti bavit určitě víc než klasické knihy.
5) Nebojte se e-knih a audioknih. Pokud své dítko nemůžete dostat od tabletu či počítače, zkuste jim pořídit
e-knihu nebo audioknihu. Ale nezapomeňte se zeptat, jakou by chtěli.
Jaké knihy právě frčí?
Děti od devíti do čtrnácti let ocení Deníky malého poseroutky. Kluci i holky v každém věku mají stále rádi příběhy Harryho Pottera a pomalu se z něj stává dětská klasika. Starší čtenáři propadají Hrám o trůny, Hunger Games a Divergenci.
Tip: Knihy, které se dočkaly filmového či seriálového zpracování slaví u mladé generace zvláště velký úspěch. Pokud vaše děti mají nějaký takový film či seriál rády, můžete je zaručeně nalákat na fakt, že v knihách jsou události a vysvětlení děje, které se do filmu už nevešly.
Určitě stojí za to dětem ve výběru titulů vyhovět a nenutit je do knih, které je nelákají. Jakmile se začtou, ostatní knihy si je najdou. Jen stačí, aby se „zaháčkovaly“.