V životě každého člověka nastanou chvíle, kdy si připadá jako uzlíček nervů bez špetky sebevědomí. Zcela jistě se to někdy stalo nebo stane i lidem o nichž se domníváme, že mají extrémní sebevědomí – takový ten pocit, který lze popsat slovy „ A sakra...“ známe pro
V životě každého člověka nastanou chvíle, kdy si připadá jako uzlíček nervů bez špetky sebevědomí. Zcela jistě se to někdy stalo nebo stane i lidem o nichž se domníváme, že mají extrémní sebevědomí – takový ten pocit, který lze popsat slovy „ A sakra...“ známe prostě všichni.
Máme-li nedostatek sebedůvěry, pochybujeme o svých schopnostech.
Možná je to dnešní, poměrně krutou dobou, ale všechny chceme být krásnější, štíhlejší, toužíme po lesklých vlasech, bílých zubech a mírách o kterých se panence Barbie ani nesnilo. Nutí nás k tomu falešné, médii stanovené vzory, které na nás číhají ze všech reklam a časopisů. Vyzvedáváte-li neustále své nedostatky, přitahujete k nim pozornost druhých. Pochybujete-li o sobě, neventilujte to před druhými lidmi, třeba si ničeho nevšimli. Snažte se umět přijmout kompliment.
Řešte problémy
Nejlépe uděláte, pakliže začnete své problémy řešit – pouhým stěžováním si nezmizí – naopak, je to negativní způsob jejich řešení. Vy si musíte říct – nelíbí se mi to či ono na mém těle nebo osobnosti? Ok, tak udělám něco proto, abych to změnila. Začněte plánovat aktivní způsob, jak budete přistupovat k řešení problémů. Před problém se snažte postavit čelem a neodkládejte ho.
[clear]
Zamilujte se do sebe
Motivovaný člověk je hnán dopředu silou, která mu umožňuje, aby na sobě neustále pracoval. Zkuste si sepsat na papír všechno, co se vám na vašem těle líbí a nevynechte žádnou maličkost či detail. Snažte se sebe sama posuzovat očima někoho, kdo je do vás zamilovaný a zkuste si dělat podobné komplimenty. Konec konců, všechny víme, že takovou milou pochvalou se mnohdy necháme ovlivnit v případě, že se odhodláme vtrhnout do šéfovi kanceláře s žádostí o vyšší plat... Stačí jedna pochvala a hned zjihneme. Holt slova jsou někdy mocnější než cokoliv jiného.
Je také dobré zapracovat na svém asertivním chování a pokud jej neovládáte, neprodleně se naučte alespoň základy. Asertivní člověk totiž zdravě prosazuje svá přání a potřeby, aniž by to dělal na úkor druhých lidí.
Buďte asertivní
Nebojte se zapojit „řeč“ celého těla – klidně teatrálně gestikulujte, inspiraci najdete ve venezuelských telenovelách. Zase byste to ale neměli přehánět a vypouštět „čerta z krabičky“ až moc. Asertivní jednání je klidné, uvolněné, bez napětí a vnitřního neklidu. Snažte se komunikovat jasně, bez koktání - zrakový kontakt vzbuzuje také příznivý dojem.
Asertivní člověk říká lidem to, co si myslí nebo přeje, ale dbá na druhé a naslouchá jejich stanovisku. Když se něco nepovede, neviní z neúspěchu druhé, ale umí říct „je to moje chyba“. Naproti tomu se ale nesmíte zdráhat říci „ne“, jedním z důležitých znaků asertivity může totiž být i dosažení přijatelného kompromisu, který nakonec z takové asertivní debaty může vzniknout.
Pakliže se naučíte alespoň sebevědomé komunikaci, budete mít k sobě větší úctu, protože se budete snažit nenásilně projevovat své potřeby a přání. Nebudete se užírat problémy a stresem – a uvidíte, že si vás budou ostatní více vážit a nakonec i vy sama sebe.
Text: Alice Procházková
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)