8 důvodů proč chodit do sauny

8 důvodů proč chodit do sauny

Ptáte se, co můžete v zimě udělat pro své zdraví? Je to jednoduché, staletími ověřené řízené ohřívání a ochlazování těla posiluje tělo i ducha!


Saunu uznávají snad všichni. Lidé vyznávající fitness, jógu, kryoterapii i hypnózu. A to bez nadsázky. Lidé, kteří jsou obklopeni neustálým pracovním či osobním stresem. Je to jednoduché, sauna je totiž opravdu malý zázrak pocházející již ze starých tradic mnoha kultur a společností.

Ideální čas strávený v sauně je 30 minut. Ale ruku na srdce, stojí to skutečně za to? Veškeré výzkumy ukazují, že ano!

Sauna pomůže po tréninku

Máte za sebou náročný víkend plný prací na vašem domě, nebo jste to přehnali ve fitku? Zdravotní výhody sauny zahrnují lepší zotavení po tréninku. I proto saunu často ve fitku najdete. Zlepšuje dlouhodobé fyzické výkony. Zejména pak infračervené sauny, které pronikají do neuromuskulárního systému a podporují jejich obnovu. Navíc jedna studie, publikovaná v časopise Journal of Human Kinetics zjistila, že sauna po dobu 30 minut zvyšuje u žen hladinu lidského růstového hormonu (HGH), což pomáhá tělu rozbíjet tuky a budovat svaly.

Lepší krevní tlak

Více než polovina všech Američanů má v určitém okamžiku svého života vysoký krevní tlak, a to podle American Heart Association. Tato studie publikovaná v časopise Journal of Human Hypertension tvrdí, že pravidelné navštěvování sauny snižuje krevní tlak.

Sto sedm účastníků studie pobylo v sauně po dobu 30 minut. Bezprostředně poté, co se dostali ze sauny, se jejich průměrný systolický krevní tlak (vyšší číslo) snížil ze 137 mmHg na 130 mmHg a jejich průměrný diastolický krevní tlak (spodní číslo) se snížil ze 82 mmHg na 75 mmHg. Navíc jejich systolický krevní tlak zůstal na nižší úrovni ještě 30 minut po sauně, což podle výzkumu naznačuje dlouhodobý přínos sauně vůči krevnímu tlaku. Jestliže vám krevní tlak kolísá, poraďte se o saunování se svým lékařem.

Silnější srdce

Ve studii Journal of Human Hypertension zjistilli, že saunování zvyšuje srdeční frekvenci jak u mužů, tak u žen, jakoby si právě odcvičili středně intenzivní cvičení, jako třeba jízdu na kole, jogging nebo turistiku. Pozor, to ale neznamená, že máte místo cvičení jít do sauny, ale že i několik minut tepla může vašemu srdci prospět. 

To částečně vysvětluje, proč výzkum Finské univerzity ukazuje, že sauna pomáhá snížit riziko úmrtí infarktem, mrtvicí a kardiovaskulárním onemocněním. To testovali zejména na mužích po dobu 20 let, ale kladné výsledky se odrážejí i na ženách.

Saunováním k lepší paměti

No opravdu. Alespoň to tvrdí studie, která byla nedávno zveřejněna v časopise Age and Aging. Tam zijistili, že muži, kteří se do sauny dostali několikrát za týden snížili riziko vývoje demence a Alzheimerovy nemoci o 65 procent, oproti těm, kteří se tam dostali jen jednou týdně.

Úleva od bolesti

Lady Gaga už několikrát potvrdila, že právě sauna ji pomáhá od chronických bolestí, proto si saunu nechala postavit u sebe doma. Výzkum naznačuje, že na tom něco bude. Například jedna studie v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zkoumala využití saun, které pomáhají v rámci zmírnění bolestí. Dále pak v léčbe příznaků u chronických či častých bolestí hlav, které vyskytují více než 15x za měsíc. Po osmi týdnech pravidelného saunování potvrdilo 37 účastníků výrazné zmírnění intenzity bolesti hlavy. Studie byla sice malá, ale výsledky hovoří jasně. Nakonec sauna je také skvělým preventivním prostředkem pro posílení imunitního systému, tedy dobrým bojovníkem proti bacilům. A skutečně sportovci, kteří strávili každý den 15 minut v sauně brzy zaznamenali nárůst počtu bílých krvinek, což značí lepší imunitu.

Lepší duševní zdraví

Lidé, které potkáte ve fitku, nebo v sauně vypadají uvolněně. Jestli uvažujete, jak potlačit vlastní stres, zkuste relax v podobě sauny. „Jsou teplé, tiché, uzavřené a cítíte se v nich v bezpečí, navíc uvolněným způsobem, jako byste měli místo, kde můžete být sami sebou,“ říká Ph.Dr. Kathryn Smerling.

Jedna studie publikovaná v Psychosomatic Medicine dokonce zjistila, že denní sauna zlepšila hodnocení relaxace u pacientů s depresí. Kdykoli můžete uniknout světu na okamžik klidu, bude to mít pozitivní vliv na duševní zdraví a stres, který nás obklopuje.

Snadnější úbytek hmotnosti

Řekněme si to narovinu, sauna vám pomůže ztratit vodu, nikoliv tělesný tuk. Sauna je ale cennou součástí v plánu hubnutí, protože vám umožní, abyste se uvolnili a po cvičení lépe zotavili. Také podpoří vaše zdraví, jak tělesné tak psychické a to už stojí za zvážení.  

Nižší hladina cholesterolu

Jedna studie zveřejněná v Mezinárodním věstníku pracovního lékařství a environmentálního zdraví zjistila, že když lidé používali saunu každý druhý den po dobu 20 dnů, snížily svou celkovou hladinu cholesterolu. Vědci dospěli k závěru, že sauna nabízí to stejné, co můžeme očekávat od mírně intenzivního tělesného cvičení.

Opět, to neznamená, že byste měli vypustit pravidelné rutinní cvičení, protože neexistuje náhrada za cvičení.

Ale je to důvod, proč si rezervovat nějaké to pravidelné pečení v sauně.