Údržba oken a dveří – praktické problémy a jak jim předejít

Údržba oken a dveří – praktické problémy a jak jim předejít

Okna i dveře jsou velmi důležitým prvkem každé domácnosti. Když se o ně dobře staráte, prodloužíte jejich životnost, a hlavně budou plnit optimálně své funkce. U oken je tou nejdůležitější vlastností dobré těsnění a nepropustnost. U vchodových dveří je to podobné.
V tomto článku se podíváme, jak se o okna a dveře starat, jak bojovat s plísněmi a jak jim předejít, jak nejlépe větrat a jakou údržbu oknům a dveřím věnovat. Není to žádná věda,
ale alespoň minimální pozornost si vaše okna a dveře zaslouží.


Mlžení plastových oken

Častou otázkou je rosení plastových oken. Jak mu zabránit a co jej způsobuje? Jedním z hlavních důvodů mlžení oken je nadměrná vlhkost ve vašem bytě. Když doma sušíte prádlo, vaříte a třeba máte spoustu květin, pak je potřeba více větrat, jinak se vám začnou okna rosit. Samozřejmě také záleží na kvalitě plastových oken, na jejich tepelné izolaci. Tato vlhkost, kterou v bytě produkujete je jeden faktor, dalším faktorem je teplota. Jestli šetříte na vytápění, na noc vypínáte radiátory nebo prostě preferujete studenější prostředí, to všechno svědčí rosení oken.

Obecně platí, že rosení oken omezíte častějším větráním a vytápěním interiéru. Dobré je také snížit tvorbu vlhkosti (např. si pořídit odvlhčovač vzduchu). Nezapomeňte také vytahovat žaluzie, aby kolem skel mohl lépe proudit teplý vzduch. Radikálnějším krokem je pak výměna oken za nová plastová okna s izolačním trojsklem
a pořádným těsněním.

Jak správně větrat

Hlavním problémem u oken je jejich mlžení, kondenzace vody a vznik plísní kolem oken. Kondenzovaná voda znamená, že vaše okna dobře těsní, doporučuje se vodu pravidelně utírat. Abyste omezili možnost vzniku plísní, je potřeba kombinovat správné větrání a dostatečné vytápění interiéru. Plísně nemají rády sucho a teplo.
Takže jak správně větrat?

Hlavně v zimě není dobré větrat „ventilkou“ po delší dobu, správné je krátké a intenzivní větrání několikrát za den. Stačí když na 3-5 minut otevřete okno dokořán a poté jej zase zavřete. Když to zopakujete třikrát, čtyřikrát denně, máte splněno a udělali jste něco proti plísním a kondenzaci vody. Větrání hlavně v zimě je proti tvorbě plísní opravdu důležité.

Tip: Pokud potřebujete větrat ale bojíte se tepelných ztrát, zauvažujte nad systémem Rekuperace tepla.


Seřízení oken a dveří

Jestliže vám okna nebo dveře drhnou, těžce se otáčí kličkou, případně nejdou pořádně dovřít, je nejvyšší čas je seřídit. To můžete udělat buď sami (potřebujete imbusový klíč velikost 4) nebo si pozvat odborníky. Takové seřízení by se mělo provádět řekněme jednou ročně i tehdy, když okna a dveře nedrhnou a vše funguje. Obecně se doporučuje investovat těch pár stovek a pozvat si odborníka, který vše seřídí rychle a přesně. Okna a dveře si sami seřizují jen opravdoví kutilové, takže raději než to chtít po partnerovi, oslovte odborníka.


Kování a těsnění oken a dveří

Doporučuje se jednoduše jednou za rok promazat olejem všechna kování a panty, ať nezatuhnou. U oken,
u vchodových dveří i u interiérových dveří. U těsnění se zase může stát, že se deformuje nebo úplně vypadne.
V takovém případě těsnění buď vraťte zpátky nebo ještě lépe jej vyměňte za nové. Někdy v zimě se může stát,
že těsnění přimrzá k rámu. Když se vám to stane, doporučuje se těsnění promazat silikonovým olejem.

Kdy pozvat odborníky

Údržba oken a dveří není složitá ani nákladná. Možná úplně nejlepší je vždy jednou za rok povolat odborníky, kteří vám okna a dveře řádně zkontrolují. Zlepšíte tak vlastnosti oken a dveří a výrazně prodloužíte jejich životnost. Kompletní údržbu si můžete udělat i sami, ale je to spíše akce pro šikovné kutily. Když už budete volat odborníky, nejlepší je obrátit se přímo na firmu, která vám nová okna do bytu montovala.