4 zákroky estetické medicíny, u kterých v žádném případě nepodceňujte výběr odborníka

4 zákroky estetické medicíny, u kterých v žádném případě nepodceňujte výběr odborníka

U zákroků do lidského organismu musíme být samozřejmě obezřetní vždy. U některých zákroků estetické medicíny však platí obezřetnost dvojnásobně

.„Nerad bych vyzdvihoval určité zákroky, které byste měli podstoupit u zkušeného profesionála, oproti takovým, kdy odborník není nutný,“ vysvětluje MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7, podle něhož je vzhledem k možným komplikacím žádoucí návštěva renomovaného odborníka za každých okolností.


 

 

 

„Pokud bych ale měl zdůraznit takové zákroky, u nichž jsou zkušenosti lékaře zejména důležité, určitě by se jednalo rhinoplastiku čili plastickou operaci nosu a facelift. Z hlediska žádoucího výsledku ale mohou být náročné i některé typy liposukcí.

 

Blefaroplastika s komplikacemi

Plastická operace očních víček čili blefaroplastika je jednou z nejčastěji prováděných plastických operací. Ani ona nicméně není bez rizik. „Ačkoliv sice může být pro řadu lékařů blefaroplastika rutinní záležitostí, pokud se ale neprovede správně, může mít za následek nepřirozeně vykulený nebo naopak zapadlý vzhled očí,“ dodává k tomu plastický chirurg s tím, že takový výsledek rozhodně nelze považovat za uspokojivý.

U blefaroplastiky je zejména problematické, když chirurg odstraní příliš velké množství tuku z očnice. „Korekce takto provedené operace je sice možná, ale velmi náročná a ne vždy přináší uspokojivý výsledek,“ dodává k tomu.

 

Podle nosa…

Plastická operace nosu je pravděpodobně nejsložitější plastickou operací. Lékař při ní pozdvihuje kůži na nose, upravuje tvar nosní chrupavky či kosti nebo mění umístění chrupavky, a to všechno provádí tak, aby po těchto úpravách po zhojení tkání nebylo nic patrné. Jen krásně tvarovaný nosík.

 

Kdy jít na rhinoplastiku

Ačkoliv může tvar či velikost nosu člověka trápit již od dětství, operace by se měla provádět až v momentě, kdy je ukončen růst obličejové kostry, tedy zhruba od 18 let věku. Zákroky velkého rozsahu je vhodné operovat asi do 40 let pacienta, vždy je ale třeba přihlédnout k individuálnímu stavu tkání, především pružnosti a tloušťce kůže. Zákroky menšího rozsahu naopak nebývají omezené horní věkovou hranicí.

 

Proč je nos tak citlivá záležitost? Nos je centrem obličeje a jeho dominantou. I drobné nerovnost pleti na nose ve velikosti zhruba jednoho milimetru jsou viditelné na velkou vzdálenost, klidně přes celou místnost.
Už chápete, proč některé celebrity podstupují plastiky nosu opakovaně?

„Existují dvě metody, jak operaci provádět. Při zavřené se operuje prostřednictvím řezů uvnitř nosu, při otevřené metodě vedeme řezy nejen nosními průduchy, ale také zvenčí, na kůži pod nosní přepážkou,“ popisuje plastický chirurg.

Jaké komplikace se mohou u rhinoplastiky objevit? U technicky nesprávně provedeného zákroku je rizik celá řada. „Nezkušený lékař například nemusí dostatečně přiblížit postranní nosní kůstky, čímž po operaci vzniká dojem rozpláclého, široké nosu. Dojít může i k odstranění příliš velkého množství tkáně, které lze pak řešit jedině reoperací s vložením implantátu, jenž chybějící tkáň nahradí. Nebo chirurg dostatečně správně nevyhodnotí pružnost kůže a měkkých tkání, což má za následek zhoršení hojení a nevalný finální efekt zákroku,“ popisuje jen některé z komplikací MUDr. Kulhánek.

 

Kdy jít na facelift?

Jak vysvětluje plastický chirurg Václav Poláček, operatérsky náročným je také facelift, u něhož je důležité vyhodnotit jeho provedení či neprovedení, na což je opět třeba operatérových zkušeností. „Facelift není vhodné provádět úplně předčasně, kdy je pokles obličeje minimální. Efekt je pak malý a krátkodobý. Oproti tomu, je-li věk pacientky mezi padesáti a šedesáti s větším poklesem, efekt je výrazný a dlouhodobý,“ popisuje MUDr. Poláček s tím, že při vhodně indikovaném faceliftu je účinek patrný až deset let s tím, že i po dvaceti letech bývá vzhled obličeje omlazený.

 

Ani liposukce není bez rizik

Jakkoliv se odsátí nežádoucího tuku z problémových partií jeví jako vcelku snadný zákrok, i on s sebou nese riziko komplikací. Co se týče zdravotních, hrozí podobné obtíže jako u každého operativního zákroku, především embolie, infekce či komplikace při hojení.

„U liposukcí je problematické správné odsátí tuku. Pakliže není rovnoměrné, na kůži se mohou objevit hrbolky
a prolákliny, zvýraznit se liposukcí může i celulitida, kdy má zákrok v podstatě opačný efekt než zamýšlený. Nejproblematičtější je z toho pohledu liposukce vnitřních stran stehen,“
tvrdí MUDr. Poláček. U vnitřní strany stehen existuje zvýšené riziko, že nezkušený operatér odsaje z lokality větší množství tuku, než by měl. „Výsledkem může být povolená kůže nebo nevzhledné důlky v pokožce,“ dodává k tomu lékař s tím, že větší lokality, jako například spodní část břicha či záda takto rizikové nejsou.