Detektivky, které inspirovaly: Když se příběh stane skutečností
Detektivky vždy patřily a dodnes patří mezi nejoblíbenější knižní žánry. Není proto divu,
že se mnoho z nich stalo předlouhou filmů i televizních seriálů. Člověka až zamrazí při představě,
že by se mohly zjevně fiktivní knižní příběhy opravdu stát. Pohled do minulosti ale ukazuje,
že některá díla opravdu posloužila jako inspirace ke konkrétním hrůzným činům.
Chcete vědět, jaký příběh zabíjel?
Kouzlo knižních příběhů je především v tom, že nechává čtenáře rozehrát vlastní představivost. To je zároveň
i důvod, proč mohou být některé myšlenky a dějové linky chápány a vykládány různě. Zmíněné kouzlo se vytrácí ve chvíli, kdy se knihy dostanou do rukou choromyslných jedinců, kteří se s dílem ztotožní natolik, že vymyšlený příběh přemění v realitu. Absurdní? Možná, ale v moderní historii lze vysledovat mnoho zločinů, které jsou spojovány s konkrétními díly. Tématu se věnují i televizní stanice, CBS Reality se jím třeba zabývá už v druhé řadě seriálu Napsáno krví.
Kdo chytá v žitě
Anglický román spisovatele Jeroma Davida Salingera vypráví příběh o mladíkovi Holdenovi, který se poté, co je vyhozen z prestižní soukromé školy, toulá po ulicích New Yorku a hledá svou identitu. V hlavním hrdinovi se vzhlédlo mnoho mladých lidí, nejvíce se s ním však identifikoval Mark David Chapman, který 8. prosince 1980 zavraždil pěti výstřely Johna Lennona. Na místě činu, kde čekal na příjezd policie, si krátil čas četbou knihy Kdo chytá v žitě, kterou zároveň označil za inspiraci ke spáchání vraždy. Tou prý Chapman dopsal poslední chybějící, dvacátou sedmou, kapitolu knihy.
Zakázaná kniha
Rukojmí a střelba ve školách a vzdělávacích institucích. Články podobné tematiky opětovně plnily americké noviny v devadesátých letech. Hned několik mladíků se nechalo inspirovat knihou Rage, pod níž je podepsán Richard Bachman. Pod tímto pseudonymem vydal v roce 1977 Stephen King knihu o nepochopeném mladíkovi bojujícím za své vzdělání tím, že zastřelí dva učitele a ze svých spolužáků udělá rukojmí. U třech případů, z nichž dva dopadly tragicky, byla jasně prokázaná inspirace knihou Rage. Tu byste dnes na pultech knihkupectví hledali marně. Stephen King ji nechal v roce 1999 raději stáhnout z trhu a zakázal i jakýkoliv tisk dalších vydání.
Vášeň pro sbírání
V roce 1963 spatřil světlo světa psychothriller Sběratel, jehož autorem je John Fowles. Kontroverzní kniha sleduje sběratele motýlů Fredericka Clegga, který jednoho dne unese mladou studentku umění Mirandu. Příběh je vyprávěn skrze vnitřní monology obou hlavních postav, které jsou klinicky přesnou studií chování člověka. V závěru ale čtenář neví, kdo je vlastně vězeň. V hlavním hrdinovi knihy se vzhlédlo hned několik sériových vrahů, kteří se inspirací dílem netajili. Nejvýrazněji se do historie zapsala dvojice Leonard Lake a Charles Ng.
Ti mučili a zabili více než dvacet žen. Jejich posedlost knižním příběhem dokládá i fakt, že únosy nazývali „Operace Miranda“.
Pohled autora
Asi žádného z výše zmíněných spisovatelů ani nenapadlo, že by někdo mohl zkusit napodobit jimi vymyšlené
a popsané zločiny. Čas ale ukázal, že v knižních příbězích se může vzhlédnout mnoho nevyrovnaných lidí. Touto tematikou se detailně zabývá i televizní seriál Napsáno krví, jehož druhou řadu bude do poloviny května premiérově každý víkend vysílat televizní stanice CBS Reality. Šest současných autorů detektivek, jako Tess Gerritsenová, Peter Robinson nebo třeba Karin Slaughterová, v seriálu zkoumá podobnosti vlastních románových fikcí a skutečně spáchaných zločinů. Spolu se Simonem Toyenem i nyní zjistí, že někde je shoda téměř nulová a někde naopak až děsivě velká.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)