ROZHOVOR: Adéla Hanzlíčková: „Talent nestačí. K tomu, aby člověk ve sportu něco dokázal, je potřeba velká píle.“

ROZHOVOR: Adéla Hanzlíčková: „Talent nestačí. K tomu, aby člověk ve sportu něco dokázal, je potřeba velká píle.“

Do vždy usměvavé Adély by nejspíš nikdo neřekl, že se věnuje zrovna sportovní disciplíně zápas – volný styl. Stala se první českou zápasnicí, která nás reprezentovala na olympijských hrách v Riu.


Ženský zápas se na seznam sportů totiž dostal až v roce 2004. Letos se stala i vicemistryní Evropy do 68 kg. Přivezla tak domů medaili, na kterou Česká republika čekala více než deset let.

Co je zápas ve volném stylu
Volný styl je celosvětově rozšířený a oblíbený sport. Silné zázemí má především v Rusku a ve Spojených státech, kde je součástí tělesné výchovy. Ve škole se k tomuto sportu dostala i naše vicemistryně Evropy, Adéla Hanzlíčková. Ta vrací český zápas opět na výsluní a jak sama říká, přivést mládež k zápasení, je jedním z jejích největších cílů.

 

Jak jste se (jako desetiletá) žákyně základní školy dostala k zápasení?
Začala jsem na ZŠ Horácké náměstí. Tam byl zápas jako povinný sport pro ty, kteří neměli jiné sportovní zaměření. Tak mě to chytlo, že jsem u toho už zůstala.

Podporovali Vás rodiče v zápasení od začátku, nebo zprvu usilovali o více „dívčí“ sporty?
Ze začátku to byl trošku boj. Určitě by byli radši za víc dívčí sport, ale zároveň byli asi rádi, že si mám kde vybít přebytečnou energii. Zkusila jsem atletiku a plavání. Docela mě to bavilo, ale tolik jako zápas mě to neuchvátilo.

Dokážete posoudit, jaké máte v boji přednosti? Je to např. chladná hlava, dravost, nebo třeba rychlost?
Mojí předností je to, že vždy bojuji až do konce. I když to už vypadá jako prohraný zápas, tak se pořád rvu dál
a snažím se výsledek zvrátit.

Živíte se tím, co Vás nejvíce baví. Dokážete si představit, že třeba po mateřské půjdete do kanceláře, nebo víte, že se sportu budete věnovat i nadále?
Do kanceláře určitě ne. Jsem zvyklá být pořád v pohybu, s někým se kočkovat a vymýšlet blbosti. To se do kanclu moc nehodí. Asi bych si našla něco spíš ve sportovní branži.

Usilujete o to, aby bylo zápasení více vidět. Jak byste ho prezentovala dětem, které se rozhodují, jakou cestou se vydat?
To je jeden z mých cílů. Nejde mi jen o medaile a můj úspěch. Chci vrátit zápasu jeho zašlou slávu a byla bych ráda, kdyby se to povedlo u mladé generace. Nejlíp tak, aby si mohli zápas sami vyzkoušet a pochopit pravidla. Jsem ráda, že budu mít možnost jim ho předvést díky podpoře projektu Sport v okolí, který vznikl ve spolupráci společnost Sazka a Českého olympijského výboru a klade si za cíl rozhýbat co nejvíce českých dětí.

Jaký to byl pocit zúčastnit se OH jako první česká zápasnice?
Byl to nádherný pocit. Bohužel jsem se tam moc nepředvedla (spíš vůbec), takže doufám, že na nadcházející hry se kvalifikuji a napravím si reputaci.

Nedávno jste si vybojovala svůj největší úspěch – stříbro na mistrovství Evropy. Fanoušci jásali a Vy jste si užila show. Jak zápas hodnotíte s odstupem? 
Já jsem si to užila maximálně. Mám ráda tu show okolo a snažím se, aby to bavilo i diváky. V zápase byla spousta chyb. Jsou hodně patrné. Třeba špatná obrana nohou, ale teď na tom usilovně pracuji, takže bude líp.  

V září Vás čeká mistrovství světa – kvalifikace na olympiádu. Vymýšlíte už s trenérem speciální taktiku, strategie?
Strategie? Není moc co vymyslet. Makat do roztrhání, dobře vyladit formu před závodem a pak to tam prostě vymlátit.

Pamatujete si na svůj první zápas?
Nepamatuji. To už je dávno! Je zajímavé, že si spíš pamatuji prohrané zápasy. Asi je to dobře. I když je občas nesu dost těžce, tak mě vždycky namotivovaly ke zlepšení a k tomu, abych neusínala na vavřínech.

Jaký byl Váš nejhorší úraz?
Nedávno jsem měla natržené vazy v koleni, jednou jsem si pěkně rozbila koleno, když jsem dělala blbosti na diskotéce a taky mám polámaný uši. Ale žádná tragédie. Při zápasu na nás dohlíží rozhodčí, takže to není tak nebezpečné, jak se může zdát.

 

Ideální trénink podle Adély:

  • 20 min. rozcvička (rozběhání, gymnastika, protažení)
  • 30 – 60 min. technika
  • 20 – 40 min. zápas
  • 10 min. strečink

Rozhýbejte se i vy! Zkuste napodobit videa českých olympioniků, kteří si pro vás připravili sérii netradičních cviků. Všechna videa naleznete na www.sportvokoli.cz/olympijska-soutez. Nahrajte poté svá cvičící videa na Facebook, Instagram či TikTok označte #olympijskasoutez a hrajte se Sazkou o hodnotné ceny.