4 nejčastější chyby při přípravě snídaně, kvůli kterým se vám nedaří zhubnout

4 nejčastější chyby při přípravě snídaně, kvůli kterým se vám nedaří zhubnout

Televizní a jiné reklamy nás lákají na chutnou snídani ve formě zdravých cereálií, ale jsou doopravdy tyto potraviny výživné a zdraví prospěšné? Podívejme se na časté chyby, kvůli kterým se může snídaně snadno zvrhnout v kalorickou, ale přesto nutričně chudou bombu.


 

1. Snídaně plná jednoduchých cukrů

Křupavé müsli s oříšky, sušeným ovocem či dokonce kousky mléčné čokolády jsou sice pro mnohé vítanou pochoutkou, z výživového hlediska nám však mnohé nepřinesou. „Mnohé z lákavých müsli směsí jsou velmi často slazené, zejména v případě zapékaných směsí, kdy se přidává cukerný sirup, který při zapečení zajistí křupavé kousky. Mají tedy opravdu vysoký obsah cukru a v některých jsou použité nevhodné tuky,“ vysvětlujete hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden NUTRIADAPT Weight Management Clinic. Velkou službu pro své tělo neuděláte ani s kukuřičnými lupínky, tzv. corn flakes, které mají vysoký glykemický index a zasytí pouze na krátkou dobu. Nehledě na to, že v sobě ukrývají i sůl, což by možná málokdo čekal. Jedná se o ultra zpracovanou potravinu bohatou na sacharidy s velmi nízkým obsahem vlákniny, chudou na jakékoliv významné živiny pro náš organismus.

Vhodná alternativa: Pokud máte rádi sladké snídaně, dejte přednost vločkám a neslazeným celozrnným cereáliím, které si můžete vylepšit pár kousky kvalitních oříšků a ovocem, jako jsou borůvky, maliny či ostružiny.

Recept: Snídaňová kaše se sušeným ovocem

Ingredience:

  • 40 g ovesných vloček
  • 200 ml rostlinného mléka
  • 20 g sušených meruněk (nebo švestek)
  • špetka mleté skořice
  • 15 g celých neloupaných mandlí

Postup: Vločky spolu s mlékem,nasekaným sušeným ovocem a špetkou mleté skořice dáme do hrnce
a přivedeme k varu. Ihned plamen stáhneme a necháme probublávat, dokud směs nezhoustne. Kaši přendáme do misky, ozdobíme nasekanými mandlemi a podáváme. Sušené ovoce můžeme nahradit i ovocem čerstvým podle své chuti nebo sezónní nabídky. Mandle můžeme nahradit např. vlašskými či lískovými oříšky. (1 porce)

 

2. Malé množství bílkovin

I když nedáte dopustit na sladké snídaně ve formě ovesných kaší nebo třeba palačinek, můžete tyto jídla obohatit o bílkoviny. „Bílkoviny zasytí a nebudete po nich mít takové chutě. Přidejte do ovesné kaše odměrku proteinu, potřete palačinky řeckým jogurtem, nebo vyzkoušejte pro změnu slanou snídani v podobě vajec, či celozrnného chleba s cizrnovou či jinou domácí pomazánkou a zeleninou,“ radí hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.

Recept: Omeleta z jihu Evropy

Ingredience:

  • olivový olej 
  • 2 vejce 
  • 1 plátek šunky 
  • ½ kuličky mozzarelly 
  • 1 sušené rajče 
  • 3 lístky bazalky + na ozdobu
  • 5 cherry rajčátek  
  • pepř 

Postup: Rozpálíme si pánev a přidáme olivový olej. V misce rozšleháme vejce a na malé kousky pokrájenou šunku, mozzarellu, sušené rajče a bazalku. Opepříme a vlijeme na pánev. Opékáme na mírném plameni z obou stran, dokud není povrch zlatavý. Podáváme s cherry rajčátky ozdobené lísky bazalky a podle chuti s plátkem celozrnného pečiva, knäckebrotu nebo jen tak samotné. (1 porce)

 

3. Nedostatečné množství vlákniny

Zpracované a slupek zbavené obiloviny, sladké pečivo a rádoby zdravé snídaňové cereálie jsou chudé na vitamíny, minerální látky i vlákninu. Přitom vlákninu bychom neměli ve stravě podceňovat. „Vláknina podobně jako bílkoviny na delší dobu zasytí a kromě toho pomáhá zdravému zažívání a udržuje správnou hladinu cholesterolu,“ říká Monika Bartolomějová. Při volbě pečiva upřednostňujte celozrnné, do sladkého pečení zapojte již zmiňované celozrnné ovesné vločky bez cukru.

Náš tip: Obsah vlákniny zvýšíte přidáním ovoce, případně můžete vyzkoušet potravinový doplněk ve formě rozpustné vlákniny.

Recept: Avokádová pomazánka s žitným chlebem

 

Ingredience:

  • 100 g avokáda
  • 100 g lučiny
  • 1 ČL (čajová lžička) citrónové šťávy
  • 1 g soli (na špičku nože)
  • 1 g pepře (na špičku nože)
  • 340 g žitného chleba (8 tenkých plátků)

Postup: Avokádo oloupeme, rozmačkáme a smícháme s lučinou, citrónovou šťávou, solí a pepřem. Namažeme na chléb. (4 porce)

 

4. Neposloucháte své tělo

Poslední rada je naprosto jednoduchá, přesto si s jejím uchopením mnozí stále nevědí rady. Pokud má vaše tělo prospívat, chcete být štíhlí a fit, musíte umět naslouchat potřebám svého těla. „I když jsem zastáncem všech makroživin ve stravě včetně sacharidů, lidem s inzulinovou rezistencí, kterou trpí často lidé s nadváhou či cukrovku 2. typu, prospívá omezení cukrů a mnohdy i nižší počet jídel za den. U těchto lidí se tak nabízí například vynechání snídaně. Stejně tak mohou se snídani experimentovat ti, kteří vstávají příliš brzy do práce a nepociťují hlad. Vše je to o vnímání sebe sama,“ tvrdí Kateřina Hollerová. Snídaně se doporučuje dětem, těhotným ženám
a lidem s vysokými nároky. V ostatních případech nelze s jistotu tvrdit, že snídaně je důležitý základ dne.

Zajímavost: Věděli jste, že je jedno, jestli začnete jíst v sedm hodin ráno, nebo experimentujete s tzv. přerušovaným hladověním a jíte až později? Důležitý je celkový energetický příjem za den přizpůsobený vašim cílům a fyzické aktivitě.

 

 

 

zdroj foto: NUTRIADAPT, www.nutriadapt.cz