Budoucnost je nahatá!

Budoucnost je nahatá!


Co se takhle letos zbavit přebytečného odpadu? Spousta báječných masážítek, koupelových bomb, mýdel
a dalších produktů pro péči o tělo, tvář i vlasy, je k dostání nahatá – bez obalu. Nahaté produkty jsou šetrnější k životnímu prostředí, a přitom vám přinášejí stejně skvělý užitek (a zážitek), jako jejich balené protějšky.

Jsme v tom společně

Jít do naha prospívá našemu životnímu prostředí a zákaznici Lush přispívají svým dílem k podpoře naší „nahaté revoluce“. Během svátků 2017 jste zakoupili 780 959 nahatých sprchových gelů, tělových kondicionérů, peelingů, krémů, masážítek a produktů k péči o rty, což znamená, že téměř 800 000 kusů obalů nebylo nikdy ani vyrobeno, natož vyhozeno.

Také jste si během tohoto období vybrali 836 288 Knot Wrapů, což denně ušetřilo přes 2 000 jednorázových dárkových obalů. Tomu říkáme duch Vánoc!

Zajímá vás, kolik plastových lahví ušetříte, když sáhnete raději po tuhé koupelové pěně, místo tekuté? Nás také. Proto jsme rádi, že to za nás vypočítala koordinátorka „nahatého projektu“, Charlotte Nisbet. Vysvětluje: „Když na jednu koupel využijete asi 75ml tekuté pěny, přičemž tekutá pěna je běžně prodávaná v 500ml lahvích, vyjde jedna asi na 7 bublinkových koupelí. To znamená, že zákazníci, kteří si raději svůj produkt vybrali z Vánoční řady Lush, ušetřili zhruba 1 248 503 lahví.

Když si objednáte nahatý produkt v e-shopu, dostanete jej v biologicky rozložitelné celulóze nebo recyklovaném (a recyklovatelném) papíru. Ale hlavně uložené do bezpečí krabice z recyklovatelného (a recyklovatelného) kartonu mezi obláčky Flo‑Pak (pracovně jim říkáme bobíky), které jsou vyrobené z kukuřičného škrobu a velmi snadno se v půdě a vodě rozloží. Studie Brunel University a University of Humberside dokonce ukázaly, že dokáží produkty během přepravy ochránit lépe, než jejich polystyrenové protějšky.

To nejlepší z přírody

Když je produkt nahatý, tedy tuhý, znamená to lepší šanci na to, aby byl samo-konzervační. Samo-konzervační znamená, že produkt neobsahuje přidané konzervanty, aby vydržel čerstvý. Růst bakterií vyžaduje určité podmínky, mezi které patří obsah vody. Tuhé produkty jako tělové kondicionéry a masážítka obsahují buď malé, nebo žádné množství vody, takže jsou často přirozeně samo-konzervační. Také obsahují mnoho fair trade bio kakaového másla, které zůstává pevné při pokojové teplotě, takže je pro bakterie bujení obtížné. Aniž bychom narušili tuhou podobu produktu, můžeme přidávat i další senzační a univerzální ingredience, které jim také brání v množení, jako jíl, kalamín, kaolin, med a glycerin.

I svým vlasům můžete dopřát nejvybranější očistu, aniž byste museli sáhnout po lahvi. Samo-konzervační šampuky jsou plné účinných přírodních ingrediencí a esenciálních olejů a rozdíl je v tom, že vodu přidáte až vy, tím, že šampuk napěníte v dlaních v koupeli či sprše. To znamená, že každý z těchto šikulek se vám postará o 80–100 umytí (v závislosti na délce vlasů, jejich hustotě a účesu), a zastane tak práci asi tří 250ml lahví šamponu. A přitom je i mnohem lehčí a skladnější než lahev, takže je ideální na cestování.

Ale šampuk nedělá pozitivní změnu jen v koupelně. Jeden nákladní vůz plný šampuků uveze zhruba stejný počet umytí jako patnáct nákladních vozů plných tekutého šamponu, takže díky nim také vlastně zanecháváte menší uhlíkovou stopu.

Máte-li nějaký svůj oblíbený produkt, máme k němu tuhou alternativu, která je zrovna tak účinná. Ať už jsou to kondicionéry, koupelové pěny, deodoranty, zubní pasty, ústní vody, nebo dokonce i parfémy – seznam je (skoro) nekonečný.

  

Spoluzakladatel Lush, Mark Constantine, prohlásil: „Obalové materiály jsou prostě smetí a příliš dlouho jsme museli čelit jejich nadbytku. Teď, když už je jejich environmentální i finanční dopad zřejmý, tlačí zákazníci výrobce a obchodníky k omezování obalů. Firmy, jako je ta naše, musí svým zákazníkům představovat inovace, díky kterým budou moci nakupovat opravdu ‚nahaté' produkty“.

Inside lush packaging free shop
První „nahatý obchod“ na světě

Zatím největší výzva k zavržení plastů přišla v červnu 2018, když Lush v italském Miláně otevřel první „nahatý obchod“, který zákazníkům nabízí dvě patra nebalené kosmetiky, ekologických znovupoužitelných nádobek, doplňků a Knot Wrapů. Místo skenování produktových štítků se zde používá nová technologie v podobě aplikace Lush Lens, která posílá potřebné informace přímo do vašeho chytrého telefonu. Je to jeden krok směrem k bezobalové budoucnosti, který zákazníkům nabízí nejvybranější kosmetiku a zároveň chrání životní prostředí.

V roce 2018 je 65 % celoročních produktů Lush zcela nahatých – bez obalu. A zbytek je na cestě!