My si léto užíváme, naše vlasy trpí. Jak je ochránit?

My si léto užíváme, naše vlasy trpí. Jak je ochránit?


Léto, ač většinu času radostné období, skrývá i drobná úskalí, na která je dobré se připravit. Řeč je o našich vlasech, kterým to sice ve slunečním svitu nebývale sluší, ale pokud se o ně správně nepostaráme, mohou právě kvůli sluníčku dost utrpět. To navíc není jediný důvod, kvůli kterému mohou v létě strádat – kadeřím nesvědčí ani bazénová a mořská voda či cestovní stres. Nevěšte však hlavu, tricholožka Lenka Kašpaříková poradí, jak hřívu udržet krásnou a zdravou i přes letní nástrahy.

Vlasy bychom v období léta měli chránit hlavně před sluníčkem, v teplém počasí se pokožka hlavy více mastí
a kvůli tomu se i více zanáší. Je tedy důležité ji správně hydratovat a vyživovat. „Základem je použití kvalitních šamponů, doporučit mohu i použití masek a olejů na vlasy. Pro povzbuzení vlasového kořínku, který horkem také trpí, se hodí potravinový doplněk s obsahem železa, selenu, zinku a hořčíku, jako je například Glycovit,“ radí Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra CLINICAL Hair&Health.

Jak vyzrát na slunce, chlor a sůl

Kromě sluníčka mohou vlasy v létě negativně ovlivnit i mnohé další faktory. Pozor bychom si měli dávat na slanou a chlorovanou vodu či cestovní stres. Všechny tyto nepříznivé okolnosti se navíc při cestě na dovolenou mnohdy spojí a vlasům mohou dát pořádně zabrat. „Sůl z organizmu vytahuje vodu. Stejně jako vysušuje pokožku všude na těle, dehydruje i pokožku hlavy a vlasy. Chlor zase rozkládá důležitou složku vlasu – keratin, který vlas vyživuje a dodává mu sílu. Při styku s chlorem se keratin rozpouští ve vodě a z vlasu se jednoduše řečeno vyplaví,“ varuje Lenka Kašpaříková. Proto je důležité si hned po koupání v bazénu nebo moři opláchnout ještě mokré vlasy čistou vodou.

Keratin a kolagen vlasy ochrání

Dobrá zpráva je, že oslabení či vysychání vlasů se dá předcházet, nebo jim sílu a pružnost vrátit používáním kondicionéru nebo ještě lépe bezoplachové péče. „Kadeře ošetřené vlasovými oleji jsou hydratované a nasycené keratinem a kolagenem, takže na nich škodlivé látky neulpívají. Výborná je keratinová maska, kterou ochráníte vlasy jak před solí a chlorem, tak i před nečistotami a UV zářením,“ doporučuje tricholožka Kašpaříková.

Ne všechny letní účesy jsou vhodné

Vyvarovat bychom se v období léta měli i nošení kšiltovek a stahování hřívy do pevných culíků nebo drdolů, které mohou způsobovat vypadávání vlasů. Tato rada platí ve všech ročních obdobích, v létě ale kvůli častějšímu pocení vlasové pokožky a zvýšené lámavosti horkem zkoušených vlasů dvojnásob. Volit bychom měli spíše volné copy, používat spony místo gumiček a před sluníčkem schovat kadeře pod slamák.

Fénovat či nefénovat, toť otázka

Většina z nás má v létě tendence vlasy víc mýt. To se správně zvolenými přípravky není problém. Jak je to ale s fénováním vlasů v létě, není lepší nechat vlasy uschnout přirozeně? „Naopak! Po každém mytí či použití bezoplachové péče je nutné kadeře vysušit, ideálně vlažným vzduchem. Ten vlasy uzavře, přípravky na nich zafixuje a prodlouží jejich ochranu,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková. Pokud není času nazbyt, vysušit bychom měli alespoň pokožku hlavy. Ve vlhkém prostředí se totiž daří mikroorganizmům a kvasinkám, které mohou způsobovat lupy a další nepříjemnosti.

Letní kúra na míru

Skvělým celoročním tipem pro udržení zdravé pokožky hlavy je detoxikační peeling určený přímo pro ni. Málo se o něm ví, což je škoda, protože je v péči o vlasovou pokožku výborným pomocníkem. Vyčistí ji od nečistot, uleví od případného svědění či pnutí a také přebytečného mazu.

Nejlepší péče o vlasy je ale vždy samozřejmě ta, která je šitá přímo na míru. Pokud se toužíte dozvědět, jaký typ vlasů máte, a jaká kúra je ideální právě pro vás, navštivte trichologickou poradnu. Odborníci zde pomocí mikrokamery vyšetří pokožku vaší hlavy i vlasy včetně kořínku, a zjistí, jak je vlas vyživován, a zda mu něco nechybí. Na základě vyšetření pak doporučí vhodnou péči nebo, v případě odhalení vážnějšího problému, navrhnou léčebný plán.