7 jednoduchých tipů pro ještě kouzelnější a pohodovější Vánoce

7 jednoduchých tipů pro ještě kouzelnější a pohodovější Vánoce


Tak a zase po roce máme tady Vánoce. Kdo by se také na onen 24. prosinec netěšil. Rodina pohromadě, stoly se pod jídlem prohýbají, v televizi oblíbené pohádky, praskající oheň v krbu a za okny studená zima. Tak nějak vypadá dokonalá idylka Štědrého dne. Někdy se však ale umí zvrtnout v pěkný chaos, paniku a maminka v kuchyni má takzvaně „nervy na dranc“. Jak se vyhnout vánočnímu stresu? Nechte si od nás poradit
a vychutnejte si vánoční čas v klidu a pohodě, jak se patří.

 

Přispějte si, ale buďte vzorně připraveni

Štědrý den nemusí být někdy pohodový a klidný, jak bychom si všichni přáli. Zejména hospodyňku čeká totiž spousta práce s večeří. Nenechávejte proto nic náhodě a co můžete, si připravte alespoň den předem. Určitě ráno oceníte, že vstanete do uklizeného bytu, dárky budou nejen nakoupené, ale i vzorně zabalené, polévka uvařená i bramborový salát připravený, aby se naležel, jak se patří. Navíc není nic příjemnějšího než začít Štědrý den tím, že si přispíte o něco déle než obvykle.

 

Pohodová atmosféra dělá ty pravé Vánoce

Zapomeňte na staré křivdy, nepodstatné hádky či nevynesený koš, který jste tolikrát připomínala… Raději si uvařte lahodný pečený čaj, zapalte voňavou svíčku a vykouzlete dokonale klidné prostředí díky nádherným vůním. Dále rozsviťte nejrůznější světýlka, zapalte další 4 svíčky na svícnu a užívejte si krásný okamžik
s rodinou.

 

Společné zdobení stromečku

Pokud i vy necháváte ozdobení stromečku až na Štědrý den, udělejte z něj super zábavné dopoledne pro všechny. Uvidíte, že se z toho nakonec stane pěkná tradice, kterou si společně každoročně užijete.

 

Drahé dárky nejsou nutné, ale mějte jich vždy dost

Chcete udělat svým blízkým opravdu radost? Není třeba utrácet za překvapení velké tisíce, avšak i drobné malé dárky vždy krásně zabalte. Nikdy nakonec není tak důležitý obsah, jako ono natěšení u rozbalování. Proto platí - klidně více než méně!

 

Odpolední procházka pro dobré vytrávení

Čerstvý vzduch a pořádně vymrznout - to je jednoznačně skvělá záruka pro dobrý apetit, který se bude na bohatou večeři určitě hodit. A o tom, že především dětem tak příjemně zkrátíte čekání na ježíška, ani nemluvě!

 

Večeře z těch nejkvalitnějších surovin a decentní přípitek

Štědrovečerní večeře patří mezi ty nejvýznamnější z celého roku, a proto je třeba si ji dosyta užít. Vsaďte proto na kvalitní potraviny z ekologické produkce, které seženete buď přímo u ekologických zemědělců, nebo v běžné obchodní síti. Seznam farem, kde je možné vše v bio kvalitě nakoupit, nabídnou stránky kamprobio.cz
a lovime.bio. Pomocí interaktivní mapy snadno zjistíte, jaká farma je k vašemu domovu nejblíž a co nabízí.
V supermarketu pak biopotraviny spolehlivě poznáte podle log biolistu a biozebry.

Ani přípitek nenechte náhodě. Tvrdý alkohol se k rodinné pohodě příliš nehodí, sáhněte raději po decentních bublinách nebo dobrém vínu. Zkuste třeba Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018 z Vinařství Barabáš, který vyhrál svou kategorii v letošní soutěži Česká biopotravina roku 2021.

 

Vsaďte na hezké české tradice

I když vám připadá, že jste na nějaké věci už příliš staří, vánoční tradice by mezi ně rozhodně patřit neměly! Tak se do nich pěkně po večeři pusťte, určitě bude o legraci postaráno. Lijte olovo, pouštějte oříškové lodičky, rozkrojte si jablíčko, tedy zkrátka všechno, na co si vzpomenete.

 

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Více informací o biopotravinách pak najdete na stránkách myjsmebio.cz.

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané
a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

 

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.


Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace
a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.