Trápí vás zažívací obtíže? Pocit plnosti, bolesti nebo nadýmání?
Vyhrajte 3x dárkové balení čajů Sonentor
Každopádně se jedná o nepříjemný a obtěžující stav, který má vliv na naše psychickém rozpoložení. Nafouknuté břicho, bolest a plynatost nám prostě překáží v každé situaci.
Břicho se nafukuje, když je ve střevě příliš mnoho vzduchu. Ten vstupuje do žaludku společně s jídlem a pitím, například sycenými nápoji nebo potravou zachycující vzduch, může to být např. chléb, šlehačka a další. Vzduch se dostává do žaludku také jeho zvýšeným polykáním. Tvorbu plynů samozřejmě podporuje i konzumace nadýmavého jídla. Množství plynů ve střevě v důsledku rozkladu složek potravy závisí také na naší střevní mikrofloře.
Vzduch se musí nějak z těla dostat pryč, jak to funguje?
Plyny v zažívacím traktu jsou částečně absorbovány střevní sliznicí a přecházejí do krve a následně jsou vydechovány plícemi. Část vzduchu se také přirozeně uvolní konečníkem. Tento proces je normální a důležitý – ale obzvláště nepříjemný ve společnosti nebo na veřejnosti. Pokud plyny nebo vzduch unikají příliš často, hovoří se o flatulenci (z latinského flatus - vítr), nebo hovorově větry, pšoukání, prostě prdění :-). Mimochodem, až 24 „větrů“ denně je zcela běžných a nelze je klasifikovat jako patologické.
Je nadýmání nemoc?
Nadýmání samo o sobě není nemoc. Pokud je však doprovázeno dalšími trávicími potížemi, jako je pocit plnosti, bolest břicha nebo zvýšená plynatost po dlouhou dobu, mohlo by jít již o onemocnění, a je nutná konzultace s odborníkem.
Příznaky a diagnóza plynatosti
V případě dlouhodobých obtíží je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Často se však jedná o funkční zažívací potíže. Nejsou nebezpečné, ale jsou otravné a v některých případech velmi bolestivé. Typ a závažnost potíží se u každého pacienta liší. Typickými příznaky jsou nafouklé, napjaté břicho, větry, nadýmání, křeče, průjem, zácpa, bolest, nechutenství a neklid.
Léčba: co dělat s plynatostí?
Na funkční nadýmání nelze pohlížet izolovaně od zbytku těla. Dieta a trávení hrají zásadní roli ve vývoji plynatosti. Má-li však být léčba úspěšná, je třeba vzít v úvahu i další faktory, jako je stres nebo psychické problémy.
Jednou z cest jsou léky, které jsou často rostlinného původu.
Úlevu mohou přinést různé léčivé rostliny, například máta peprná, anýz, fenykl nebo kmín. Jejich složky jsou vhodné pro terapii, protože uvolňují křeče a ulevující od nadýmání.
Bylinné léky na nadýmání se nazývají karminativa.
V případě přetrvávajících nebo opakujících se potíží může pomoci karminativum Gaspan®. Ten pomáhá
s mírnými křečemi v gastrointestinální oblasti, pocitem plnosti a nadýmáním. Kombinace koncentrované mátové a kmínové silice ve speciální tobolce také zmírňuje bolestivé křeče v zažívacím traktu. Tobolka je odolná vůči agresivnímu prostředí žaludku, kterým prochází neporušená a rozpouští se až ve střevě a působí tak proti příznakům právě tam, kde se vyskytují.
Více informací na www.gaspan.cz .
Gaspan® enterosolventní měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
My jsme si pro vás připravili soutěž. Odpovězte správně a vyhrajte jedno ze tří balení čajů Sonentor.
Podmínky SOUTĚŽE - Sledujte nás na FB a také IG.
Re: Trápí vás zažívací obtíže? Pocit plnosti, bolesti nebo nadýmání?
Gabriela (host) / před 3 lety 24.01.2022 13:12
když mám potíže s trávením, pomáhají mi tyhle probiotika https://www.naturevia.cz/e-shop/imunita-a-energie/laktobacily-5-imunita-kopirovat/ vždycky mi pomohly
Re: Trápí vás zažívací obtíže? Pocit plnosti, bolesti nebo nadýmání?
Agata (host) / před 3 lety 27.01.2022 20:53
za jak rychle zaberou probiotika na travici potíže? Par dni, nebo tyden?