Děti, prázdniny a online hry: Jak neztratit kontrolu?
Hraní počítačových her je mezi rodiči velké téma, a to především v otázkách výchovy. Zvláště během letních prázdnin mohou děti trávit na počítači nebo mobilu více volného času, než je v průběhu roku obvyklé. Téměř polovina rodičů se přitom podle průzkumu Sazky nezajímá, co děti na počítači dělají, část z nich pak netuší, jaké hry děti hrají. Necelá pětina tak raději dětem instaluje kontrolní aplikace a 30 % hlídá čas, který děti nad hraním stráví. Jak ale k výchově přistupovat?
Podle průzkumu společnosti Sazka hraje online hry 66 % dětí, pětina dokonce více než dvě hodiny denně. Rodiče se ale v téměř polovině případů nezajímají, co děti na internetu dělají. „To, že děti v dnešní době tráví více času hraním her, ať už na počítači, telefonu nebo tabletu, přináší otázky, jak moc je to pro děti bezpečné
a kdy by měli rodiče zpozornět. I zde je potřeba dodržovat pravidla, která pomohou mít hraní pod kontrolou. A to je našim cílem v rámci projektu zodpovědného hraní, HRAJ S ROZUMEM, ve kterém se nově zaměříme na edukaci rodičů v otázkách gamingu a esportu. Zkušenosti s touto problematikou získáváme i díky pořádání největší esportové ligy SAZKA eLEAGUE.“ říká Veronika Diamantová, tisková mluvčí společnosti Sazka.
Důvěra jako jedno z hlavních témat
Online svět přináší nekonečné pole zábavy, ale i nástrah. Průzkum společnosti Sazka přinesl zjištění, že téměř polovina rodičů v chování na internetu svým dětem věří, ale 30 % z nich využívá rodičovskou kontrolu, kdy dětem stanoví konkrétní časový rámec. Až 17 % dětem raději instaluje kontrolní aplikace, které znemožňují zobrazení zvolených stránek nebo obsahu. Ať už svým dětem důvěřujete nebo ne, vždy je důležité být v tomto ohledu upřímní. Pakliže se rozhodnete pro kontrolu, nejlepší cestou bude otevřená a upřímná diskuse o tom, proč to děláte.
Mluvte s dětmi o nástrahách
Nezbytné je s dětmi mluvit i o rizicích spojených s hraním. Stejně jako v případě jiných koníčků i zde je třeba myslet na to, že nic se nemá přehánět. To potvrzují i profesionální esportovci, kteří dodržují pravidelný režim
i aktivně sportují, a tím mohou jít dětem příkladem. „Přestože se může zdát, že profesionální hráči stráví
u počítače celé dny, opak je pravdou. Ani profesionálové netrénují od rána do noci, a naopak se soustředí na to, aby dodržovali správnou životosprávu. Kombinace mentální pohody a fyzické aktivity je pro jakýkoliv profesionální sport i esport nezbytná, a to by si měli uvědomit i běžní hráči,“ komentuje Ondřej Kvarda, esport specialista Sazky.
Zajímejte se a ptejte se
Her existuje nepřeberné množství. Zatímco některé mohou dětem pomoci a zdokonalí si třeba strategické myšlení nebo angličtinu, jiné mohou uškodit a negativně jejich chování ovlivnit. Důležité je mít přehled a předem si zjistit, od kolika let je například daná hra přístupná a co je jejím obsahem. Překvapivá je především informace, že téměř čtvrtina rodičů neví, jaké hry děti hrají. Jak ale mít přehled a nebýt nepřiměřeně přísný rodič?
Ptejte se a zajímejte. Uvidíte, že děti váš zájem o hry, které hrají, překvapí. Nejen, že navážete přátelštější vztah, díky konverzaci a zájmu pak dětem pomůžete odlišit hru od reality. Můžete s nimi mluvit například o tom, co se ve hře stalo nebo jak se při hraní hry cítí. Naučí se tak aktivněji vyjadřovat to, co momentálně prožívají a být k vám otevřenější.
Hraní pod kontrolou
Podle průzkumu v rodičích převládá mylná představa o hráčích, jako introvertech bez sociálního kontaktu a bez dostatečného pohybu, a proto svým dětem hry zakazují. To ale není úplně správné tvrzení, neboť většina profesionálních hráčů online her jsou aktivní sportovci s velkým sociálním vyžitím, kteří ale dodržují jasná pravidla a mají i pravidelný režim stejně jako třeba vrcholoví sportovci. „Jak ukazují výsledky našeho průzkumu, většina rodičů si představí typického hráče jako kluka, introverta bez sociálních kontaktů a zavřeného celé dny
v pokoji u počítače, tahle představa je ale od reality na míle vzdálená,“ doplňuje Veronika Diamantová. To potvrzuje i esport specialista Ondřej Kvarda: „Profesionální hráč si dnes stejně jako klasický sportovec musí všímat všech možných detailů. Konkurence ve světě esportu je totiž opravdu obrovská. I proto každý esportovec dbá na pravidelný režim, aktivně sportuje a dodržuje zdravý jídelníček. Jsou to totiž právě tyto rozdíly, které ve finále dělí profi hráče na vítěze a poražené.“
Čas i finance jako limit
Mezi důležité faktory, které je třeba sledovat, patří čas a utracené kapesné. Podle průzkumu 18 % rodičů vyhrazuje dětem kapesné na hraní her, 61 % jim to zakazuje. Většina dětí pak za hry utratí do 500 korun měsíčně. Důležité je v tomto směru učit děti finanční gramotnosti už od útlého věku, aby si uvědomily, že na zábavu je třeba vyčlenit si pouze volné finance. Jedním ze způsobů, jak děti naučit nakládat s penězi, je právě nastavení limitu útraty.
Domluvte se s dítětem na rozumných časových hranicích, které budou dodržovat. Průzkum ukázal, že 67 % dětí tráví hraním počítačových her alespoň dvě hodiny denně. S narůstajícím věkem se tento čas prodlužuje. Vliv na zvýšení počtu hodin trávených hraním pak mohou mít i prázdniny. Nepodceňujte proto online svět jen proto, že na vyhledávání informací a kontrolu nemáte čas.
O projektu Hraj s rozumem
Hlavními prioritami projektu HRAJ S ROZUMEM je především posilování primární prevence a zodpovědnosti v českém zábavním průmyslu. Sazka tedy chce informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou, jak předcházet potenciálním problémům, jak správně nastavit své herní limity, aby hra nepůsobila existenční ani sociální problémy. Cílem je především věnovat pozornost tomu, aby hráči her vnímali samotné hraní jako zábavu
a nedostávali se do problémových situací spojených s rizikovým chováním.
O společnosti SAZKA a.s.
SAZKA a.s. je největší a nejstarší loterní společnost v České republice s cca 95 % tržním podílem na trhu loterií
a jiných podobných her. Hlavními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Dále má ve svém portfoliu stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Druhým pilířem jsou neloterní služby, zejména největší mobilní virtuální operátor v České republice SAZKAmobil, dobíjení mobilních telefonů
a zprostředkování plateb za služby a zboží nebo prodej vstupenek. Své produkty poskytuje SAZKA a.s. jednak prostřednictvím unikátní prodejní sítě s více než 7 200 prodejními místy rozmístěnými po celé České republice, ale také online na herním portále www.sazka.cz. Společnost se věnuje zodpovědnému hraní projektem Hraj s rozumem a má mezinárodní auditované certifikace od European Lotteries a World Lottery Association, které potvrzují dodržování vysokých mezinárodních standardů v této oblasti. SAZKA a.s. je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG, působící v 11 zemích na 4 kontinentech. Současně SAZKA a.s. patří do mezinárodního loterního holdingu Allwyn, který drží podíly rovněž v řecké loterii OPAP, italském Lotto a rakouských Casinos Austria. Více na www.sazka.cz a www.allwynentertainment.com.
Re: Děti, prázdniny a online hry: Jak neztratit kontrolu?
Jana (host) / před rokem 26.06.2023 15:16
Náš syn si hraní online her zdarma z internetových stránek https://gamescenter.cz/ velice oblíbil a je to pro něj skvělý způsob, jak se odreagovat a odpočinout si. Je fascinující, jak se dokáže ponořit do virtuálního světa a zapomenout na starosti kolem sebe. Tyto hry mu přinášejí radost, dobrodružství a strategické myšlení, se kterým se mu daří vyhrávat.
Re: Děti, prázdniny a online hry: Jak neztratit kontrolu?
Dita (host) / před rokem 24.07.2023 06:05
Dcera si taky ráda zahraje nějakou online hru na https://oblibenehry.cz/ , ale naštěstí má sama dost rozumu, že ví, že u toho nemá sedět celý den a je i hodně venku. Jsem za to ráda, protože už tak máme s manželem hodně práce a ještě ji hlídat, jestli nesedí dlouho u počítače. Hlavně tyto zákazy a omezování by byly jenom horší. Dítě si na to musí přijít samo a být zodpovědné.
Re: Děti, prázdniny a online hry: Jak neztratit kontrolu?
Jana (host) / před 5 dny 29.11.2024 17:41
U nás doma se během prázdnin snažíme najít rovnováhu mezi hraním a jinými aktivitami. Dětem nastavujeme jasný časový limit a dohled nad tím, co hrají. Oblíbily si třeba oheň a voda hry https://www.rami.games/ohen-a-voda, které je baví a zároveň jim rozvíjejí logické myšlení. Ráda s nimi někdy sednu a zkusím si to zahrát taky – je fajn vidět, co je baví. Hlavní je, aby hraní nepřevážilo nad pohybem venku nebo jinými zájmy. Balancujeme to tak, aby si užily volno a měly radost.