Hormonální antikoncepce a snížené libido?

Hormonální antikoncepce a snížené libido?

To už neplatí. Její uživatelky mají sex třikrát častěji, odhalila studie


Hormonální antikoncepce je ženám dostupná už více než šedesát let. Přesto míra jejího používání mezi Češkami od roku 2007 setrvale klesá. Mohou za to i četné mýty a polopravdy, které se k „pilulkám“ vážou. Ačkoliv se traduje, že hormonální antikoncepce snižuje ženám libido, u většiny dam chuť na sex nijak neovlivní. U těch mladých dokonce vede k častějšímu milování.

Na 26. září připadá Světový den antikoncepce, jehož cílem je zvyšovat a zkvalitňovat povědomí o antikoncepci jako prostředku pro dobré sexuální zdraví. Nejběžnější formou antikoncepce jsou dodnes hormonální pilulky. Život žen provázejí už více než šedesát let a za tu dobu se na ně nabalilo značné množství mýtů a polopravd
o jejich negativních efektech. Právě ty mohou mít dopad na to, že v současné době používání hormonální antikoncepce mezi českými ženami klesá a k roku 2021 ji užívalo kolem 30 % Češek v reprodukčním věku.

Mýty o antikoncepci. Opravdu snižuje chuť na milování?

„Mezi hojně tradované mýty patří například to, že ženy po hormonální antikoncepci značně tloustnou, nebo že kvůli ní mají problémy s otěhotněním. Mnoho žen je také přesvědčených, že není zdravé používat antikoncepci, která zamezí menstruaci,“ vyjmenovává Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Právě o menstruaci žen, které užívají antikoncepci, koluje mnoho polopravd. Při užívání hormonální antikoncepce totiž nedochází k menstruaci v pravém slova smyslu. Jde o krvácení z hormonálního spádu, tedy
o krvácení zbytečné. Proto lze antikoncepci užívat kontinuálně, dokonce i několik měsíců vkuse. Některé ženy dodržují pauzu po 3 měsících, aby si očistilo tělo, což ale postrádá smysl,“
vysvětluje lékařka v oboru gynekologie a porodnictví Kamila Žižková.

Hojně skloňovaným efektem „pilulek“ je také úbytek libida. Důkazy, které by to potvrdily, jsou však i přes četné studie neprůkazné či neúplné. Například komplexní přehled z roku 2012, který se zaměřil na všechny do té doby provedené vědecké výzkumy k této problematice, uvádí, že snížení libida pozoruje jen malé procento uživatelek hormonální antikoncepce, obdobné procento pak vykazuje jeho zvýšení a většina žen žádné změny ve své sexuální touze nepozoruje. „Některé druhy hormonální antikoncepce mohou mít negativní vliv na libido, nicméně změnou antikoncepce se tento stav dá většinou vyřešit. Nezpůsobují jej všechny druhy,“ upřesňuje Žižková.

Kontrola vlastní plodnosti dodává ženám jistotu. A zvyšuje u nich četnost sexu

U mladých žen užívajících hormonální antikoncepci dokonce dochází k zvýšené sexuální aktivitě. Zjistila to nedávná studie vědců z americké Indiana University uveřejněná v odborném žurnále The Journal of Sex Research. Ti sesbírali data z dlouhodobé studie, která po dva a půl roku sledovala mimo jiné i partnerské vztahy a sexualitu 893 mladých žen. „Výsledky ukázaly, že v týdnech, kdy ženy užívaly hormonální antikoncepci, se milovaly třikrát častěji než v týdnech, kdy si pilulku nevzaly,“ popisuje Adam Durčák.

„Antikoncepce je pro ženy prostředkem, jak mít pod kontrolou svou plodnost a reprodukční zdraví. Dodává jim tak jistotu a zbavuje je stresu a strachu z nechtěného otěhotnění, takže se mohou oddat své sexualitě a uspokojit své intimní potřeby. Tento psychologický faktor přitom může být mnohem klíčovější než jakékoliv hormonální změny spojené s užíváním antikoncepce,“ uzavírá lékařka Kamila Žižková.