Jak na správný výběr a aplikaci opalovacího krému?

Jak na správný výběr a aplikaci opalovacího krému?


S příchodem teplejší části roku se opalování často stává součástí našich každodenních aktivit. K ochraně před sluncem nám obvykle pomáhá krém s dostatečně vysokým UVA a UVB filtrem, avšak v dnešní době to
s výběrem nemusí být vůbec snadné. Proto je dobré se obrátit na odborníka. Ten pomůže správně určit fototyp pleti a vybrat nejvhodnější ochranu vzhledem k němu.

 

SPF – Sun Protecting Factor

Bezpečný pobyt na slunci lze prodloužit použitím krému s dostatečně vysokým stupněm ochrany. Ta se označuje jako SPF (Sun Protection Factor). Jeho hodnota vyjadřuje, kolikrát déle je možno po aplikaci prodloužit dobu slunění jinak nechráněné pokožky, aniž by došlo k jejímu zrudnutí. Stupně ochrany
u sunscreenů jsou čtyři, od nízkého (SPF 6 a 10) až po velmi vysoký (SPF 50+).

 

UVA vs. UVB záření

Při pobytu na slunci se potřebujeme chránit před UVA a UVB zářením. Za prostředky určené k ochraně proti UV záření smějí být označovány pouze přípravky s minimálním SPF 6 vůči UVB záření a 1/3 SPF vůči UVA záření. Ověřená ochrana proti UVA záření se označuje na obalu symbolem UVA v kroužku.

Písmenko A (ageing, allergy) v názvu UVA záření indikuje schopnost tohoto záření dostávat se hluboko „pod kůži“ a podněcovat proces stárnutí pleti, nebo přispívat ke vzniku sluneční alergie.  Písmeno B (burns, bronz) v názvu UVB záření pak zase reprezentuje fakt, že právě toto záření stojí za opálením pokožky. V horším případě pak ale také za jejím spálením a dokonce, v tom nejhorším případě, může dokonce způsobit až rakovinu kůže.

 

Sluneční ochrana a pobyt ve vodě

Při koupání nebo v důsledku pocení dochází k rychlému smývání případně aplikovaných sunscreenů a kůže se tak stává méně chráněnou. Přípravky označené jako „water-resistant“ vydrží obvykle až 40minutové máčení kůže ve vodě, „water-proof“ pak vydrží často až 80minutové koupání, aniž by došlo k podstatnému snížení její ochrany před slunečním zářením. Pokud je sunscreen smývatelný vodou, je nutné jeho aplikaci po každém koupání opakovat. Též vliv písku a tření ručníkem snižuje ochranný účinek sunscreenů, proto je vhodné opakovat jejich nanášení minimálně po každých 3 hodinách.

Sunscreenem by se nemělo v žádném případě šetřit. Je třeba jej nanášet v dostatečném množství, což znamená, že by dospělý člověk měl na celé tělo použít asi 6 čajových lžiček přípravku, tedy zhruba pětinu balení přípravku o objemu 200 ml. Důležité je si přitom uvědomit, že opětovné nanášení opalovacího prostředku pouze obnovuje ochranný účinek, ale neprodlužuje dobu jeho trvání.