Jak na správný výběr a aplikaci opalovacího krému?
S příchodem teplejší části roku se opalování často stává součástí našich každodenních aktivit. K ochraně před sluncem nám obvykle pomáhá krém s dostatečně vysokým UVA a UVB filtrem, avšak v dnešní době to
s výběrem nemusí být vůbec snadné. Proto je dobré se obrátit na odborníka. Ten pomůže správně určit fototyp pleti a vybrat nejvhodnější ochranu vzhledem k němu.
SPF – Sun Protecting Factor
Bezpečný pobyt na slunci lze prodloužit použitím krému s dostatečně vysokým stupněm ochrany. Ta se označuje jako SPF (Sun Protection Factor). Jeho hodnota vyjadřuje, kolikrát déle je možno po aplikaci prodloužit dobu slunění jinak nechráněné pokožky, aniž by došlo k jejímu zrudnutí. Stupně ochrany
u sunscreenů jsou čtyři, od nízkého (SPF 6 a 10) až po velmi vysoký (SPF 50+).
UVA vs. UVB záření
Při pobytu na slunci se potřebujeme chránit před UVA a UVB zářením. Za prostředky určené k ochraně proti UV záření smějí být označovány pouze přípravky s minimálním SPF 6 vůči UVB záření a 1/3 SPF vůči UVA záření. Ověřená ochrana proti UVA záření se označuje na obalu symbolem UVA v kroužku.
Písmenko A (ageing, allergy) v názvu UVA záření indikuje schopnost tohoto záření dostávat se hluboko „pod kůži“ a podněcovat proces stárnutí pleti, nebo přispívat ke vzniku sluneční alergie. Písmeno B (burns, bronz) v názvu UVB záření pak zase reprezentuje fakt, že právě toto záření stojí za opálením pokožky. V horším případě pak ale také za jejím spálením a dokonce, v tom nejhorším případě, může dokonce způsobit až rakovinu kůže.
Sluneční ochrana a pobyt ve vodě
Při koupání nebo v důsledku pocení dochází k rychlému smývání případně aplikovaných sunscreenů a kůže se tak stává méně chráněnou. Přípravky označené jako „water-resistant“ vydrží obvykle až 40minutové máčení kůže ve vodě, „water-proof“ pak vydrží často až 80minutové koupání, aniž by došlo k podstatnému snížení její ochrany před slunečním zářením. Pokud je sunscreen smývatelný vodou, je nutné jeho aplikaci po každém koupání opakovat. Též vliv písku a tření ručníkem snižuje ochranný účinek sunscreenů, proto je vhodné opakovat jejich nanášení minimálně po každých 3 hodinách.
Sunscreenem by se nemělo v žádném případě šetřit. Je třeba jej nanášet v dostatečném množství, což znamená, že by dospělý člověk měl na celé tělo použít asi 6 čajových lžiček přípravku, tedy zhruba pětinu balení přípravku o objemu 200 ml. Důležité je si přitom uvědomit, že opětovné nanášení opalovacího prostředku pouze obnovuje ochranný účinek, ale neprodlužuje dobu jeho trvání.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)