Omezit počet kalorií vůbec neznamená, že se musíte mučit hladem nebo výrazně omezovat. Většina z nás totiž přibírá ne kvůli nadměrným dávkám jídla, ale proto, že jídlo obsahuje příliš mnoho tuku. Nemusí vůbec jít o krajíce chleba, velkoryse natřené máslem.
Omezit počet kalorií vůbec neznamená, že se musíte mučit hladem nebo výrazně omezovat. Většina z nás totiž přibírá ne kvůli nadměrným dávkám jídla, ale proto, že jídlo obsahuje příliš mnoho tuku. Nemusí vůbec jít o krajíce chleba, velkoryse natřené máslem.
Většina tuku, který zkonzumujeme, nám zůstává skrytá - v mase, uzeninách, sýrech nebo pekařských výrobcích. Ale jak omezit příjem tuků takovým způsobem, abychom nemuseli radikálně měnit životní styl?
Nabízíme vám dvacet triků, jak se v běžném životě vyhnout tukovým nástrahám.
Při jejich respektování vám bude odměnou nejen štíhlejší postava, ale i menší riziko srdečně - cévních chorob a poruch metabolismu, jakou je například cukrovka.
1. Používejte teflonové nádobí. Aby se připravované jídlo nepřipalovalo, stačí teflonové nádobí jemně potřít olejem a na rozdíl od běžných pánví vystačíte s několika kapkami tuku.
2. Když máte chuť na čokoládu, uvařte si kakao. Obsahuje mnohem méně tuku a více vápníku.
3. Upřednostňujte nízkotučné sýry. Měla byste vynechat takové sýry, které obsahují více než 60% tuku. Vyhledávejte ty, jejichž obal neudává více než 20% tuku.
4. Máslo skladujte v pokojové teplotě a ne v chladničce. Když je měkčí, můžete ho natřít v tenčí vrstvě a na jedné porci ušetřit až 5 gramů!
5. Hotové obilninové snídaně a musli často obsahují vysoké dávky cukru, čokolády a ořechů. Připravujte si raději vlastní směs z celozrnných vloček, odtučněného mléka a čerstvého ovoce.
6. Na obložené chlebíčky nemusíte používat máslo. Pod sýr nebo šunku natřete hořčici nebo kečup, které obsahují méně tuku.
7. Omáčky připravujte z většího množství zeleniny a cibule. Namísto smetany stačí odtučněné mléko.
8. Máte rádi majonézové saláty? Pozorně si přečtěte etiketu na majonéze: běžné druhy obsahují až 80 procent tuku, majonézy„light"pouze polovinu a méně.
9. Salámy a šunku si dávejte nakrájet na co nejtenčí plátky. Vystačíte s menším množstvím a vaše mlsná bude ukojena.
10. Tučný tvaroh nahraďte sušeným. Pro zlepšení chuti do něj můžete zamíchat trochu sycené minerálky.
11. Saláty jsou nepochybně zdravé. Ale jen za předpokladu, že zálivka není příliš mastná. Místo oleje použijte vývar, kečup, jogurt nebo vařené brambory smíchané s jogurtem.
12. Tuk v jídle je nositelem aroma. Pokud omezíte při jeho přípravě množství tuku, přidejte více bylinek, koření nebo sójové omáčky.
13. Brambory jezte co nejčastěji vařené ve slupce. Sto gramů takto připravených brambor obsahuje pouze 0,3 g tuku, u hranolků je to už 21 a u bramborových lupínků dokonce 40 g tuku!
14. Máte ráda kuřecí polévku? Nechte ji přes noc v ledničce a druhý den lžící prostě odstraníte přebytečný tuk.
15. Smažení je nejnezdravější způsob přípravy jídla, jaký existuje. Pokud se ho nechcete vzdát, dbejte na to, aby byl olej pořádně rozpálený (jinak nadměrně vsakuje) a jídlo nechte okapat na papírový ubrousek.
16. Říká se, že ryba musí plavat - ale neměla by plavat v oleji. Z rybích výrobků si vybírejte ty, které jsou připraveny ve vlastní šťávě a ne v oleji. Obsahují až o čtvrtinu méně tuku.
17. Pokud dusíte větší množství zeleniny, použijte místo oleje vývar.
18. Při mléčných výrobcích dávejte přednost méně tučným. Smetanové jogurty nahraďte light verzemi, stejně jako smetanovou zmrzlinu, která obsahuje 20% tuku, nahraďte mraženou dření nebo ovocnými pěnami.
19. Do některých jídel se kvůli chuti přidává slanina. Pro získání aroma stačí pánev slaninou pouze potřít.
20. Sladkosti jako dorty, sušenky a bonbony obvykle obsahují vysoké dávky tuku. Pokud máte chronickou chuť na sladké, vybírejte si raději želatinové nebo tvrdé bonbóny.
Text: Alice procházková
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)