Jak se zachovat, když vás na horách překvapí hustá mlha či lavina?

Jak se zachovat, když vás na horách překvapí hustá mlha či lavina?

Horská turistika patří k velmi oblíbeným zimním aktivitám. Možná i proto nejčastěji vyráží členové horské záchranné služby do terénu kvůli pátrání po pohřešovaných osobách. Výjimkou nejsou ani laviny a další nehody, kvůli kterým drží 24hodinové pohotovosti horští záchranáři se svými psími svěřenci nejen v horských oblastech, ale i napříč republikou.


O tom, jak se na cestu do hor připravit a jak postupovat v případě problémů, promluvil kynolog Horské služby Jan Hepnar. Tu dlouhodobě podporuje i tradiční česká značka Fitmin.


Nepodcenit přípravu!

Pokud se chystáte vyrazit do hor, je nezbytné, abyste měli vše dobře rozmyšlené. Klíčové je mít naplánovanou trasu, podle které rozvrhnete své síly, vhodné a teplé oblečení, pevnou obuv, náhradní rukavice, něco k jídlu a pití. Než vyrazíte, určitě nezapomeňte na aktuální předpověď počasí pro danou lokalitu a lavinovou předpověď. V neposlední řadě mějte nabitý mobilní telefon, určitě se vám v batohu neztratí ani powerbanka.

Pokud i tak dojde na nečekanou událost, zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. „V případě úrazu je nutné zjistit reálný stav poranění a posléze zavolat pomoc na číslo 1210, 155 nebo přes aplikaci Záchranka, kdy se odešle vaše poloha jak na operační středisko, tak na horskou službu. Celá akce se tím velmi zrychluje. Poloha se odešle často i v případě, kdy je kolísavý signál a není možné se dovolat. Tím pádem my víme, kam vyjet. Podobně by se měl člověk zachovat i v případě ztracení. Je dobré si pamatovat některé výrazné body (budovy, odbočky, skály atd.), to vše potom vede k dřívějšímu shledání se záchranářem,“ vysvětluje Jan Hepnar, který s nadsázkou říká, že se lidé ztrácejí takřka denně.

I v našich podmínkách může nastat situace, kdy se ocitnete pod lavinou. V takových chvílích je důležité zejména zkusit zachovat klid, i když je to extrémně těžké a člověk bývá natolik otřesen, že se nezmůže na nic. Po uklidnění je nejzásadnější co nejrychleji zavolat pomoc
a nahlásit svou polohu, pokud je to alespoň trochu možné.
„Pokud se v horách chystáte do míst, kde se vyskytuje lavinové riziko, soustřeďte se na prevenci a buďte připraveni na všechny možné scénáře. Mějte s sebou lavinovou výbavu (lavinový vyhledavač, sondu a lopatu), případně airbag batoh a ideálně nikdy nebuďte v dané lokalitě sám. Protože pokud o vás nikdo neví, nemůže vám nikdo ani pomoci,“ apeluje na všechny návštěvníky hor Jan Hepnar.


O úspěšnosti pátrání rozhodují minuty

Psi jsou nedílnou součástí horské služby. Přestože je pro ně pátrací akce hrou, závisí na ní lidské životy. Ve dne dokáže pes nahradit až 15 lidí. V noci, kdy je tma, je téměř nenahraditelným pomocníkem a díky jeho nasazení se práce velmi významně zrychluje. Jeden pes tak zastane práci za 20 až 25 lidí, což je nesmírná pomoc. „Abychom se se psem dostali na místo zásahu, je potřeba na to zvíře perfektně připravit, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Pro fyzickou zdatnost je kromě tréninku extrémně důležité i krmivo. My se spoléháme na Výživový program od české značky Fitmin. Zároveň pes musí umět jednat za každého počasí a situace. V první fázi si tedy musí zvyknout na mráz, vánice, vítr nebo i nulovou viditelnost. Vedle toho se postupně učí chodit se skialpami, jezdit na čtyřkolce, skútru, létat v helikoptéře apod. Je klíčové, aby všechny tyto úkony pro něj byly zábavou a měl je rád. Teprve pak může svou práci dělat dobře,“ vysvětluje Hepnar a přibližuje, jak se chovat, když vás pes najde: „Psi jsou připraveni na jakoukoli reakci
a vědí, že ztracenému nesmí ublížit. Navíc jsou označení záchranářskými dečkami, takže i když se jedná o hlubokou noc a temný les, lidé je tedy ve chvíli, kdy k nim pes přiběhne a štěká, bezpečně poznají a vědí, že záchrana je tu. Nejjednodušší je tedy nedělat nic a čekat, my jsme tam za chviličku.“

 

Video o Horské službě ČR a zásahu psích záchranářů je ke zhlédnutí: O značce Fitmin 
Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psy, kočky, koně a nově i pro malé hlodavce. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 25 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě
a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které se používá v potravinářství.