Zásady bezpečné jízdy na elektrické koloběžce

Zásady bezpečné jízdy na elektrické koloběžce

Elektrické koloběžky se staly hitem a vídáme je tak na tuzemských ulicích už naprosto běžně. Jak na nich jezdit bezpečně? Co bychom měli dodržovat?


 

Elektrické koloběžky mají limity v rychlosti

Výkonné elektrokoloběžky pro náročné a dlužno též dodat, že primárně zkušené jezdce mohou vyvinout rychlost až 100 km/h. Odpovídá tomu i dojezd až 180 km. Elektrické koloběžky tedy rozhodně nejsou žádná „ořezávátka“ ani pouhé dětské hračky.

A právě pro svou rychlost se staly horkým tématem vášnivých debat ve veřejném prostoru. A vedlo to i ke snahám tato vozítka regulovat. Elektrokoloběžka s výkonem do 500 W se tak v současné době smí po silnici pohybovat nejvýše rychlostí 25 km/h. Na cyklostezce lze jet maximálně rychlostí 30 km/h a v pěší zóně nejvýše 20 km/h.

Složitější je situace s chodníky. Dospělý jezdec na ně totiž s koloběžkou nesmí vůbec. Děti ve věku do 10 let mají pohyb po tomto typu veřejné komunikace povolen. Nicméně mohou jet rychlostí maximálně 6 km/h.

Jakou povinnou výbavu na koloběžce mít

Elektrokoloběžky s výkonem nejvýše 1 000 W a rychlostí maximálně do 25 km/h jsou zařazeny do stejné kategorie jako jízdní kola. Z toho mimo jiné plyne z hlediska bezpečnosti i nutnost povinně nosit helmu
v případě dětí, respektive osob do 18 let věku. Při jízdě musíte použít stezku pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty, nebo přilehlou pozemní komunikaci.

Majitel takové koloběžky navíc musí dbát na povinnou výbavu, kterou tvoří:

  • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
  • zadní odrazka červené barvy
  • odrazky oranžové barvy na paprscích alespoň jednoho kola
  • v případě snížené viditelnosti světlomet svítící dopředu bílým světlem a zadní svítilnu červené barvy

Elektrická koloběžka s rychlostí nad 25 km/h a výkonem vyšším než 1000 W je už pak legislativně dokonce považována za motocykl se vším, co k tomu náleží. Mít byste tak měli nejen helmu, ale i řidičské oprávnění. Zaplaceno musíte mít také povinné ručení. A vlastnit budete i technický průkaz a registrační značku.



Důležité je i osobní zodpovědnost jezdce

Nehledě na legislativní limity by ale jezdec vždy měl v první řadě v provozu zodpovědně zvážit své schopnosti. Rychlost musí být přiměřená a je důležité ji přizpůsobit terénu i prostředí, ve kterém se pohybujeme.

I jezdci ve věku nad 18 let by přilbu navíc měli zodpovědně nosit, apeluje na majitele těchto „povozů“ také policie. Myslete na to, že je zakázáno jezdit na koloběžce ve dvou.

Samostatnou kapitolu představuje požívání alkoholu. Ten byste si měli při jízdě jednoznačně odpustit. Alkoholové excesy jsou u řidičů těchto dopravních prostředků poměrně časté. Podle toho, zda se koloběžka posuzuje jako motocykl nebo jako kolo, lze řešit příslušné pojištění, které může řešit škody.

Jakožto motocykl má povinné ručení, jinak lze finanční náhradu zařídit skrze pojištění odpovědnosti (tzv. pojistka „na blbost“). Ani jeden typ pojištění ale nepokryje, pozor, jízdu právě pod vlivem alkoholu.

 

 

 

 

zdroj: www.nejsport.cz
f
oto: pixabay.com