6 rad, jak posílit imunitu u dětí

6 rad, jak posílit imunitu u dětí

Vitamíny dětem dodejte v zábavné podobě, pravidelně doma větrejte, zvykejte děti
i sebe na chladnější vodu.


Dopřejte si všichni dostatek spánku a snažte se trávit co nejvíc času společně – zábavou na čerstvém vzduchu, dělí se o své vyzkoušené tipy, jak posílit imunitu nejmenším, Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík.

 

1. Vyhrajte boj s vitamíny

Každému nemusí chutnat celé jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být jiná dobrota. Nebo nastrouhané a zamíchané s rozinkami, sušené či kompotované... „Nabídku zpestřete ovocnými či zeleninovými saláty, které si děti samy připraví. Ke každému jídlu dejte na talířek nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že se určitě najde nějaká dobrota, která bude chuťovým buňkám vašeho dítěte vyhovovat. A zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté, a pokud přidáte plátek pomeranče, grepu, či jiného ovoce, je to delikatesa. K tomu barevné brčko, a to už ochutná každé dítě,” doporučuje Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík.

 

2. Pravidelně větrejte

A to v prostorách, kde trávíte nejvíce času, především však v ložnici. V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22 °C, v noci kolem 18 °C.

 

3. Otužováním proti nemocem

Skvělá cesta, jak posílit imunitu, je otužování – ať už studenou vodou na závěr sprchování nebo třeba po sauně. „Dobré je snížit dětem teplotu sprchy po celý rok. Pokud si odmalička zvyknou spíše na chladnější vodu – nebo jen stačí ne úplně teplá – přijde jim to běžné a tělu to pomáhá právě
s vytvořením přirozené bariéry proti nemocem,“ říká Štěpánka Štrougalová.

 

4. Kvalitní a dlouhý spánek

Na dostatečnou dobu spánku u dětí by se opravdu nemělo zapomínat, protože pro posílení imunity je vydatný spánek nesmírně důležitý. Pokud ještě udržíte v místnosti přiměřený chládek, uděláte pro ně maximum a zajistíte přirozené otužování. Nepodceňujte délku spánku. Je všeobecně známo, že novorozenci potřebují až osmnáct hodin, batolata dvanáct až třináct hodin, děti v předškolním věku pak dvanáct hodin.

 

5. Méně je více

Další vyzkoušenou radou je – v oblékání věřit svému dítěti. Pokud tvrdí, že mu není zima, nenuťte ho hned vrstvit na sebe další a další mikiny. Vždy je ale dobré mít náhradní oblečení s sebou a zajistit teplo od nohou kvalitní obuví. Nikdy nic nezkazíte lehkou slušivou čepičkou. Jinak je ovšem u dětí méně více – většinu času někde pobíhají a jsou mnohem aktivnější než my dospělí. Mám vyzkoušenou teorii, že má-li dítě o jednu vrstvu méně než rodič, vše je v pořádku,“ dělí se o vlastní zkušenost Štěpánka Štrougalová.

 

6. Imunitu posílí veselí v rodině

Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. Od té doby, co se světu přiznala existence psychoneuroimunologie (věda zkoumající propojenost mezi psychikou a imunitním systémem), není pochyb o tom, že stav mysli ovlivňuje fyzické zdraví. Není úplně objasněno, jak to funguje, ale jisté je, že když vymyslíme pestrý program – ideálně na čerstvém vzduchu někde venku, kdy se budou bavit děti i rodiče, bude nám prostě krásně. Pokud je dokázáno, že u optimisticky naladěných lidí se nachází v krvi vyšší hladina protilátek posilujících imunitní systém, máme přeci
o to větší důvod se spolu častěji smát.

 

 

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením
i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech, které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobic pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. Více na
www.juklik.cz. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz.

 

 

 

 

Zdroj: www.juklik.cz
F
oto: pixabay.com