RS viry. Jak se bránit neviditelnému nepříteli?

RS viry. Jak se bránit neviditelnému nepříteli?

S příchodem podzimních měsíců ubývá denního světla a stoupá riziko infekcí, kterým se v tomto období často nevyhneme. Kromě známého chřipkového viru a Sars-Cov-2 je tu ještě jeden nepříjemný protivník: respirační syncytiální virus neboli RSV. 


Tento respirační virus je často přehlížený, ale může mít vážné důsledky pro děti i pro seniory a osoby
s přidruženým onemocněním. Jak RS viry ovlivňují naše zdraví a jak se před nimi chránit?

 

Virus, o kterém se málo ví, může však ohrozit

Možná jste o RSV ještě neslyšeli – podle nedávného průzkumu společnosti GSK nezná tento virus až 60 % osob starších 50 let, i když se s ním jistě za život už několikrát potkali. Kromě malých dětí, RSV ohrožuje i starší lidi
a osoby s přidruženým onemocněním. Každý rok v Evropě vede tento virus odhadem k více než 3 milionům onemocnění u lidí starších 60 let. Přibližně 270 000 těchto případů si vyžádá hospitalizaci a kolem 20 000 pacientů bohužel umírá.

„RS viry představují významné riziko zejména pro starší populaci a osoby trpící chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo plicní nemoci,“ říká hlavní epidemiolog IKEM, MUDr. Petr Smejkal. „Je důležité si uvědomit, že imunitní systém s přibývajícím věkem oslabuje, a tím roste riziko těžkého průběhu infekcí, které by v mladším věku možná neznamenaly takový problém.“

 

Jak poznáte, že jste se nakazili?

Infekce způsobené RSV mohou mít podobné příznaky jako jiná respirační onemocnění – kašel, horečka, rýma, dušnost, únava nebo snížená chuť k jídlu. To je důvod, proč je obtížné je odlišit od běžné chřipky nebo třeba dokonce covidu-19. Inkubační doba se pohybuje mezi 2 a 7 dny a nakažliví můžete být 3 až 8 dní. U starších osob a lidí s oslabenou imunitou se však tato doba může prodloužit až na několik týdnů.

„Základem je dodržování hygienických zásad, zejména časté mytí rukou, a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi, pokud to je možné. Důležitý je také zdravý životní styl, který přispívá k posílení imunity – pravidelný pohyb, pestrá strava a dostatečný spánek. Nicméně, pro starší lidi je očkování stále nejúčinnější ochranou před závažným průběhem RS infekce,“ upozorňuje MUDr. Smejkal.

 

Prevence na prvním místě

I když na RS viry zatím neexistuje specifická léčba, prevence je klíčová. Základem je dodržování hygienických návyků, jako je pravidelné mytí rukou a vyhýbání se těsnému kontaktu s nemocnými. Také je důležité chránit svůj imunitní systém zdravým životním stylem – dostatečným pohybem, pestrou stravou a spánkem.

„Když už se v rodině infekce RS virem objeví, je důležité dodržovat několik jednoduchých, ale účinných opatření. Pravidelně větrejte místnosti, aby se viry nedržely v uzavřeném prostoru. Dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte, jako jsou kliky, stoly nebo ovladače. Snažte se vyhnout přímému kontaktu s osobou, která je nemocná – zvláště se vyhýbejte sdílení předmětů, jako jsou ručníky nebo nádobí,“ radí MUDr. Smejkal.

 

 

 

Chraňte sebe i své blízké

RSV přichází společně s chladnými měsíci a přináší zvýšené riziko respiračních infekcí u dětí i u dospělé populace, především u seniorů a lidí s přidruženým onemocněním. I po překonání infekce se někdy mohou objevit dlouhodobé následky, jako je dočasná ztráta soběstačnosti či zhoršení chronických onemocnění, například srdečních chorob nebo cukrovky. Naštěstí však existují možnosti, jak se chránit. Od loňského roku je v České republice dostupná napřiklad vakcína Arexvy, která  pomáhá chránit před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným respiračním syncytiálním virem dospělé ve věku 50 až 59 let se zvýšeným rizikem onemocnění RSV (nemocné astmatem, CHOPN, jinými chronickými onemocněními dýchacích cest, chronickým onemocněním ledvin nebo jater, chronickým srdečním selháním, cukrovkou nebo s oslabeným imunitním systémem) a osoby ve věku 60 let a starší.  Některé pojišťovny na ni dokonce přispívají, a lze ji kombinovat
s očkováním proti chřipce. Prevencí, včasným očkováním a zodpovědným přístupem můžete minimalizovat riziko závažného průběhu nemoci.

Vakcína Arexvy je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). O očkování se poraďte se svým lékařem. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

 

 

 

 

GSK je globální biofarmaceutická společnost, jejíž snahou a cílem je spojovat vědu, technologie a talent, abychom byli společně před onemocněními o krok napřed. V příštích 10 letech chceme pozitivně ovlivnit zdraví 2,5 miliardy lidí. Naše smělé cíle týkající se léčby pacientů se odrážejí v nových závazcích k růstu a zásadní změně ve výsledcích. Soustřeďujeme se na inovace v oblasti vakcín a speciálních léčivých přípravků, abychom tak maximálně využili stále širší možnosti týkající se prevence a léčby onemocnění. V samém jádru tohoto přístupu se nachází naše zaměření na výzkum a vývoj v oblasti imunitního systému, lidské genetiky a pokročilých technologií, jakož i naše celosvětově vedoucí postavení ve vývoji vakcín a léčivých přípravků. Zaměřujeme se na čtyři terapeutické oblasti: infekční onemocnění, HIV, onkologii a imunologii. Další informace najdete na stránkách www.gsk.cz nebo www.gsk.com.