Jak na domácí výrobu bylinných mastí?
To prozradí farmaceutka z rodinné výrobny bylinné kosmetiky Dr. Dudek.
Masťový základ: Pro výrobu domácí mastičky nám stačí velmi málo. Nejprve zvolíme masťový základ. Tím může být buď klasické vepřové sádlo, nebo, pokud netrváme na čistě přírodním složení, také klasická vazelína.
Běžně dostupné vepřové sádlo je sice tepelně upraveno škvařením (a ne jako u našich mastí poněkud šetrnějším rozvářením v horké páře a odstředěním), ale na výslednou kvalitu připravené masti to nebude mít velký vliv. Snad jen vůně škvarků bude u domácí masti trošku výraznější.
Na rozdíl od vazelíny má sádlo velmi podobné složení jako lidský podkožní tuk, navíc má ideální extrakční
a transportní schopnosti (tzn. krásně vytahuje z bylinek jejich účinné látky, tyto látky v sobě uchovává a přenáší je do kůže).
Konzistenci masti ze sádla je možné (nikoli ale bezpodmínečně nutné) vylepšit a stabilizovat přídavkem přírodního (žlutého) včelího vosku. Pokud máme vosk k dispozici, přidáváme přibližně 1 díl vosku na 9 dílů sádla.
Vhodná nádoba: U domácí přípravy se předpokládá výroba malých objemů a jejich následná rychlá spotřeba, takže není třeba si lámat hlavu s konzervací nebo stabilizací. Postačí používat čisté a suché nádobí, nejlépe skleněné nebo keramické a hotovou mastičku uchovat v suchu, chladu a temnu. Vydrží tak bez problémů několik měsíců.
Samotná příprava: Pro domácí přípravu měsíčkové masti tedy kromě zvoleného masťového základu potřebujeme sušený květ měsíčku lékařského. Tato bylinka se dá buď koupit jako sypaný čaj v lékárnách
a prodejnách bylin, nebo si ji velmi jednoduše vypěstujeme na zahrádce. Nejen že hezky vypadá, ale ještě nám poslouží.
Připravíme si stejné objemové díly masťového základu a sušené byliny (odměřovat můžeme například na hrnečky).
Základ rozpustíme ve vodní lázni a do teplého tekutého základu vsypeme bylinku. Promícháme, necháme zchladnout volně při pokojové teplotě a uložíme asi na týden do tmavé, chladnější místnosti.
Během této doby je dobré mast několikrát znovu rozehřát a opět nechat zchladnout - dostaneme tak ještě více účinných složek z bylinky do sádla.
Nakonec hmotu ještě jednou rozehřejeme a tekutou přecedíme přes síto s plenou. Takto přečištěnou mast ještě za tepla můžeme rovnou naplnit do připravených čistých kelímků a po zatuhnutí dobře uzavřeme.
Pokud chceme mastičku přírodně konzervovat a navíc dodat příjemnou vůni, přidáme do tekuté přecezené masti několik kapek levandulové silice a zamícháme.
Konopná mast: Při výrobě konopné masti postupujeme podobně, jako bylinnou surovinu použijeme sušenou konopnou nať (technické konopí opět možné zakoupit jako čajovou drogu v lékárnách nebo prodejnách bylin). Pro silnější účinek můžeme samozřejmě použít nať nebo samotné sušené šištice samičích rostlin konopí indického.
Rodinná rukodělná firma Dr. Dudek
Česká rodinná firma Dr. Dudek vyrábí bylinnou kosmetiku na čistě přírodní bázi. Využívá při tom tradiční receptury a rukodělné technologie spolu s moderními vědeckými poznatky. Produkty jsou vyráběny z převážně tuzemských přírodních látek a bez použití chemických přísad. Základem všech mastí je kvalitní tavené vepřové sádlo, které je přebytkem z živočišné výroby a bylo by jinak bez užitku zlikvidováno. Bylinný extrakt v kombinaci se sádlem funguje nejlépe a účinné látky se díky podobnosti s lidským tukem výborně vstřebávají do kůže. Česká firma Dr. Dudek funguje od roku 1991, kdy PhDr. František Dudek, CSc. navázal na rodinnou tradici a zahájil produkci tradiční bylinné kosmetiky. Předtím působil na Akademii věd, kde se zabýval výzkumem dějin chemických technologií
a potravinářských výrob. V čele firmy nyní působí také dcera zakladatele Františka Tlustá, která vystudovala Farmaceutickou fakultu UK a má dlouhou lékárenskou praxi. Více informací na www.drdudek.cz.
Autorka: Františka Dudková (Tlustá), vystudovaná farmaceutka z české rodinné firmy Dr.Dudek
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)