Nejen houskový a bramborový. Dejte šanci i dalším knedlíkům

Nejen houskový a bramborový. Dejte šanci i dalším knedlíkům

Knedlíky jsou v Česku velmi oblíbenou přílohou a ačkoliv se nejedná o zrovna nejzdravější pokrm, jednou za čas nám neuškodí si je dopřát. Těmi nejznámějšími u nás jsou houskový a bramborový, my se však podíváme i na další druhy, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.


Karlovarský knedlík

Co budeme potřebovat?

400g staršího bílého pečiva, 250ml plnotučného mléka, 150g másla, 4 vejce, sůl, muškátový oříšek, petrželová nať

Čím jiným začít, než karlovarským knedlíkem, který v popularitě dost možná přerůstá dvě zmiňované klasiky. Jeho příprava je sice o něco náročnější, i tak to ale není žádná velká věda. Pečivo nakrájíme na kostičky a vložíme do mísy. Poté osolíme a přidáme nasekanou petrželovou nať, trochu muškátového oříšku a vše přelijeme vlažným mlékem a rozpuštěným máslem. Směs na knedlíky poté promícháme.

Vajíčka rozdělíme na žloutky a bílky, přičemž žloutky přidáme do mísy k ostatním surovinám a z bílků si vypracujeme sníh. Ten taktéž postupně zapracujeme do hmoty, ale nemícháme více, než je nutné. Směs na knedlíky dáme poté na přibližně pět minut do lednice a následně ho naneseme na potravinovou fólii, kterou zabalíme a důkladně utáhneme. To zopakujeme ještě s alobalem, do kterého knedlíky v potravinové fólii taktéž zabalíme. Takto připravené knedlíky dáme do vroucí vody na přibližně 20 minut, záleží však na jejich velikosti. V polovině vaření knedlíky otočíme.

Špekové knedlíky

Co budeme potřebovat?

260g staršího bílého pečiva, sůl, petrželová nať, 2 vejce, 100g anglické slaniny, 1 velká cibule, 100ml polotučného mléka, 100g hrubé mouky

Stejně jako v případě karlovarského knedlíku začneme i tady krájením staršího pečiva na kostičky, které si posléze vložíme do mísy. Přidáme nasekanou petrželovou nať, vejce a osolíme. Mezi tím si může v pánvi začínat restovat na kostičky nakrájenou anglickou slaninu. Jakmile začíná být dostatečně vypečená, přidáme k ní najemno nakrájenou cibuli a restujeme dál. Když cibule změkne, přilijeme na pánev mléko a necháme ho krátce probublat. Poté obsah pánve přidáme k housce a promícháme. V tuto chvíli už nám ve směsi chybí jen mouka, po jejíž přidání necháme hmotu odstát na přibližně 10 minut. Následně si pomocí namočených rukou vytvarujeme knedlíky do kulatého tvaru a vkládáme postupně do vroucí osolené vody. Opět záleží na jejich velikosti, ale vaříme přibližně 15 minut.

Chlupaté knedlíky

Co budeme potřebovat?

200g vařených brambor, 2 vejce, sůl, 100g syrových brambor, 100g hrubé mouky

Dáme si i jednu alternativu k bramborovým knedlíkům. Základem na chlupaté knedlíky jsou totiž brambory. Část z nich si nejprve musíme uvařit. Když jsou vařené a vychladlé, propasírujeme je do mísy. K bramborám přidáme vejce a osolíme. Následně do mísy vložíme najemno nastrouhané a vyždímané syrové brambory. Směs důkladně promícháme a postupně do ní začneme zapracovávat mouku. Vznikne nám těsto, které si pomocí lžíce vypracujeme v knedlíky. Ty následně vaříme ve vroucí osolené vodě 5 – 6 minut. V průběhu vaření knedlíky otáčíme, aby se dobře provařily. Uvařené knedlíky ještě na závěr musíme scedit.