Starý hřeben jako noty na buben? Pojďme vybrat vhodné kartáče a hřebeny pro vaše vlasy!

Starý hřeben jako noty na buben? Pojďme vybrat vhodné kartáče a hřebeny pro vaše vlasy!

Taky jste už za svůj život vyzkoušeli nepřeberné množství kartáčů, hřebenů a pořád jste nenašli ten pravý? V našem článku se podíváme na to, jak vybrat ten nejvhodnější.


Na trhu je opravdu velká nabídka všemožných kadeřnických hřebenů i kartáčů, že nejeden by měl si problém vybrat. Proč mají různé druhy štětin? Musíme se dívat i na materiál? Který bude ten dokonalý? Jdeme na to!

Hřeben nebo kartáč? Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Hřeben je obvykle vyrobený z plastu a má silnější hroty. Využíváme ho především pro prvotní rozčesání mokrých vlasů. Silné málo řidké zuby se hodí pro lidi s dlouhými vlasy, naopak slabé husté hřebeny ocení krátké vlasy. Mimo styling se hřebeny používají i pro rovnoměrné nanášení vlasových přípravků po celé délce vlasů, například když si dáváme kondicionér.
  • Kartáčů je více druhů, které se odlišují hlavně materiálem, tvarem hlavice a hrubostí. Díky tomu se lehce adaptují na míru jakémukoliv typu vlasu a mají i větší využití.

Kartáče mají rozdílné druhy štětin

  • Plastové štětiny se využívají k rozčesávání i stylingu. Jemné zaoblené štětiny rozčesají bez tahání, tvrdší si zase poradí i s hodně zacuchanými vlasy. Ovšem kartáče s tvrdými štětinami příliš nedoporučujeme, snadno byste si s nimi mohli poškodit povrch vlasu i pokožku hlavy.
  • Dřevěné bodliny jemně rozčesávají a zároveň i příjemně masírují. 
  • Nylonové štětiny se těší velké oblibě pro svůj antistatický efekt, díky kterému vám vlasy nebudou odstávat a budou držet tvar..
  • Kančí štětiny jsou přírodní, jemné, husté a nijak nedráždí pokožku hlavy (naopak příjemně masírují). Hodí se tak pro řídké vlasy, případně pro malé děti. 
  • Jako dikobraz se nazývají hřebeny s kombinací štětin z kance, nylonu a plastu. Zásluhou těchto variací, sjednotí vlastnosti obou a vyhovuje tak lidem s hustšími i jemnějšími vlasy. 

Tvary kartáčů

Nepodceňovat bychom měli i tvar kartáčů, které většinou odpovídají různým požadavkům na styling:

  • Plochý kartáč je univerzál, hodí se na objem, rozčesání nebo uhlazení
  • Kulatý kartáč je skvělý pro vyčesání vlasů do objemu. 
  • Detangle, tangle a tangle teezer kartáče jsou speciálně vyrobené pro extra jemné rozčesávání, které vyžadují lidé s citlivou pokožkou nebo mající sklon k vypadávání.

Musíme vybírat podle věku nebo pohlaví?

Pouze minimálně. Opatrní bychom měli být u dětí, kde jsou vždy nejlepší jemné kartáče, třeba z kančích vláken. U dospělých vybíráme spíše podle typu a hustotě vlasů.

Jak si vybrat kartáč podle vašich vlasů

  • Pro vlasy rovné a jemné doporučujeme husté měkké štětiny. Na styling ty s kulatou hlavicí.
  • Husté vlasy se lehce zacuchají, potřebují proto štětiny silnější a řidší. Pro styling je opět nejlepší kulatý kartáč, ale pro občasné pročesávání postačí i ten plochý.
  • U krátkých vlasů záleží na preferenci stylingu. Hřeben s širokým zubem dodá vlasům strukturu. Jestliže je naopak chcete urovnat, sáhněte po kartáči s jemným hustým vlasem. Pro žádoucí objem radíme vyfoukat za použití speciálního zakřiveného kartáče s otvory.Vlnité a kudrnaté vlasy nejlépe zvládne tvrdší hřeben s širokým zubem, nejlépe rozčesávejte už mokré vlasy ve sprše. A pokud máte problém s polétavými vlasy, vyzkoušejte keramické ionizační štětiny, které ihned zpracují náboj kadeří a zamezí jejich třepení.