Tuky pro různé příležitosti

Tuky pro různé příležitosti

V případě tuků se nabízí k použití hned celá řada možností. Hlavně nabídka olejů nutí k přemýšlení, který je kdy a na co vhodný. Časté dilema, pokud jde o tuky, řada z vás již asi také řešila nad krajícem chleba: dát si máslo, nebo raději nějaký margarín. Ot


V případě tuků se nabízí k použití hned celá řada možností. Hlavně nabídka olejů nutí k přemýšlení, který je kdy a na co vhodný.

Young woman scraping butter

Časté dilema, pokud jde o tuky, řada z vás již asi také řešila nad krajícem chleba: dát si máslo, nebo raději nějaký margarín. Otázek spojených s použitím jednotlivých tuků je však více a jsou opravdu pestré.

Názor proti názoru

Je zajímavé kolik učených i laických diskusí již bylo proneseno na téma máslo versus margaríny. Jako by se jednalo o odvěké nepřátele. Přitom margaríny jsou podstatně mladší. Vznikly ve druhé polovině 19. století a výrazněji se začaly prosazovat ještě později. Původně byly považovány za náhražku másla, které přece jen má tendenci se poměrně rychleji kazit. Abyste se snáze rozhodli, co je pro vás to pravé, je dobré si uvědomit, co vlastně máslo a margaríny ve své podstatě jsou. Popisovat máslo by znamenalo příslovečné nošení dříví do lesa, nicméně u margarínu jsou mezírky ve znalostech přece jen častější. Tak tedy: smícháte-li různé druhy rostlinných olejů s vodou, získáte margarín. Aby se Vám to povedlo, musí se přidat emulgátory a používají se i konzervační látky a stabilizátory. Možná už teď víte na co máte chuť, nicméně záleží také jak je na tom váš kardiovaskulární systém či nemáte-li náhodou nadváhu. Pokud jste opravdu v kondici a nedáte na chuť dobrého másla dopustit, prosím, proč ne. Jen mějte na zřeteli, že leckterá másla nemusí mít tu správnou kvalitu. V této souvislosti se vyplatí podrobněji pročíst výsledky některého z renomovaných spotřebitelských testů.

Young woman biting into a slice of bread and butter

Čtete také:  Mýty a pověry o mléčném tuku a cholesterolu Pokud však od lékaře víte, že byste již máslo neměli, zkuste margaríny. Ty na rozdíl od másla a sádla neobsahují nasycené mastné kyseliny, ale díky svému rostlinnému původu je jejich složení odlišné a vhodné pro ty, kdo trpí chorobami srdce a cévního systému.

Není olej jako olejGermany, Young woman pouring oil in flour

Často používaný slunečnicový olej není na smažení vhodný, neboť se při vysokých teplotách snadněji přepaluje, přičemž se vytvářejí zdraví škodlivé látky. V případech tepelné úpravy pokrmů je tedy vhodnější zvolit spíše levnější řepkový olej. Smažit lze i na olivovém oleji, ale ten je samozřejmě dražší. Když už jsme u smažení, což sám o sobě není nejzdravější způsob přípravy jídel, pak když už to musí být, smažte raději ve fritovacím hrnci, než na pánvi. „Friťák“ má alespoň tu výhodu, že přesněji ohlídá teplotu a tuk na rozdíl od pánvičky na plotně nepřepálí. Čtěte také: Olivový olej pro krásu i pro zdraví U pokrmů připravovaných ke konzumaci za studena, zejména u salátů je samozřejmě optimální volbou ze zdravotního hlediska olivový olej, který své blahodárné účinky na lidské zdraví prokazuje již hezkou řádku staletí. Nicméně u salátů nic nezkazíte ani olejem lněným či slunečnicovým. Uvedené oleje obsahují nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Text:(miž), Foto: corbisimages.com