Hudební koutek: Emeli Sandé

Hudební koutek: Emeli Sandé

Britská hudební scéna v poslední době bere svět útokem. Hned po oblíbené a úspěšné zpěvačce Adele se do povědomí dostává i její neméně talentovaná kolegyně Emeli Sandé, která kromě nádherného osobitého hlasu oplývá i skladatelskými a textařskými schopnostmi. D


Britská hudební scéna v poslední době bere svět útokem. Hned po oblíbené a úspěšné zpěvačce Adele se do povědomí dostává i její neméně talentovaná kolegyně Emeli Sandé, která kromě nádherného osobitého hlasu oplývá i skladatelskými a textařskými schopnostmi.

Emeli sande hudebni koutek 3

Dětství a školní roky

Adele Emeli Sandé se narodila v roce 1987. Vyrostla ve Skotsku, kde také absolvovala čtyři roky medicíny na univerzitě v Glasgow. V jednom z rozhovorů Emeli uvedla, že vzdělání bylo pro ni a pro její rodiče vždy velmi důležité, od malička byla (jako dcera učitele) velmi pilná, tichá a učení měla vždy ráda, ačkoli si ve škole prošla nepěknými zážitky se šikanou.

Začátky kariéryEmeli sande hudebni koutek 4

Už v jedenácti letech napsala Emeli svoji první písničku na školní talentovou show. Tehdy jí hudba naprosto pohltila - a zrodil se sen, že se jednoho dne stane skladatelkou a muzikantkou. Ten se jí začal plnit, když v roce 2008 její sestra nahrála video, kde hraje na klavír a zpívá svoji oblíbenou píseň, a tajně jej zaslala do hudební soutěže BBC. Kvůli rostoucí popularitě britské zpěvačky Adele byla po získání smlouvy s nahrávacími společnostmi zapsána jako Emeli Sandé, bez prvního jména.

Přelomové období

Od roku 2009 byla Emeli Sandé aktivní zejména jako skladatelka a textařka. Písně složila pro mnoho známých interpretů, například Leonu Lewis, Rihannu nebo Susan Boyle. V roce 2011 však začala vydávat jednotlivé písně a nakonec nazpívala celé album, které vyšlo o rok později pod jménem Read All AboutIt. Za tento debutový počin získala uznání kritiků i veřejnosti. Na srpnových Olympijských hrách dokonce vystupovala na obou slavnostních ceremoniálech.

Emeli sande hudebni koutek 2

Hudební styl

Styl zpěvačky Emeli Sandé stojí na pomezí několika žánrů – Rand B, soulu a jazzu. Příjemné písně s chytlavou melodií a chytrými a smysluplnými texty, se kterými se můžete často ztotožnit, si brzy získaly spoustu nadšených fanoušků. Největší vliv na mladou umělkyni měla tvorba hudební legendy Niny Simone nebo britské zpěvačky Amy Winehouse.Emeli sande hudebni koutek 5 Zaposlouchejte se do písně Read All Aboutit, a třeba hned zaběhněte do obchodů s cédéčky nebo na iTunes a kupte si celé album, bude-li se vám líbit. A hlavně si odpočiňte od každodenního shonu a užijte si příjemnou chvilku sama se sebou. Text: Natalie K., foto: emelisande.com