Ultrazvuk, odběry, cukrovka i stěry. Loono přináší průvodce vyšetřeními v těhotenství

Sdílet článek

Reklama
Reklama

V následujících měsících vás ale kromě příprav dětského pokojíčku čeká také řada vyšetření, ve kterých může být trochu problém se orientovat. Na co se tedy připravit? A co si můžete zařídit navíc? Odpovědi přináší nezisková organizace Loono.

 „Počet vyšetření se může zdát na první pohled vysoký. Nicméně jejich cílem je zajistit, aby těhotenství proběhlo
v klidu a bez komplikací. Monitoruje se během nich zdraví matky a vývoj dítěte, jeho růst a případné anatomické abnormality,“
vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Pravidelné prohlídky a vyšetření představují klíčový prvek pro zdravé těhotenství i bezpečný porod a poskytují možnost zjištění a řešení potenciálních problémů včas,“ dodává.

Co tedy ženy během 9 měsíců těhotenství čeká? Během celého těhotenství probíhají pravidelné kontroly
u gynekologa
, a to z počátku každé 4 týdny, ke konci těhotenství jednou týdně. Při nich se zjišťují případné zdravotní problémy, kontroluje se hmotnost a krevní tlak, provádí se vyšetření moči a lze provést i vaginální vyšetření. V rámci některých prohlídek může gynekolog využít také ultrazvuk.

 

1. trimestr

U gynekologa čeká ženu vstupní prohlídka a komplexní prenatální vyšetření. Kromě samotné prohlídky se provedou také krevní testy, během nichž se zjišťuje krevní skupina, protilátky proti červeným krvinkám i krevní obraz, a testy na HIV, syfilis a HBV, což je virus způsobující žloutenku typu B. Dojde také ke stanovení hladiny cukru v krvi.

Je možné nechat se vyšetřit i na přítomnost dalších onemocnění – například na zarděnky, pokud nebyla žena očkována, nebo na toxoplazmózu, která většinou probíhá bez příznaků, avšak může být pro nenarozené dítě zejména v prvním a druhém trimestru nebezpečná.

Mezi 11. – 13. týdnem by měla žena dojít na ultrazvukové vyšetření, které zkoumá počet plodů, jejich velikost
a životaschopnost. Rozhodnout se může také pro tzv. kombinovaný screening v I. trimestru, který umožňuje stanovit míru rizika, zda bude dítě trpět vrozenou vývojovou vadou. Tento screening zahrnuje ultrazvukové vyšetření a krevní testy na akreditovaném pracovišti. Obvykle stojí okolo 1800 korun a není hrazen ze zdravotního pojištění. U většiny zdravotních pojišťoven na něj však mohou těhotné ženy čerpat příspěvek
z fondu prevence.

 

2. trimestr

Také ve druhém trimestru probíhá velké ultrazvukové vyšetření, během kterého dochází k zhodnocení anatomie plodu, sleduje se poloha placenty i množství plodové vody. Nad rámec běžného screeningu je těhotným
k dispozici vyšetření, které podrobněji hodnotí morfologii plodu, slouží k vyloučení vrozených vývojových vad a ultrazvukových známek změn v genetické výbavě dítěte. Opět se jedná o vyšetření, které není hrazeno pojišťovnou, nicméně můžete čerpat příspěvek. 

Mezi 24. a 28. týdnem pak probíhá screening těhotenské cukrovky, tzv. oGTT (orální glukózový toleranční test), jehož cílem je zjistit, jak tělo reaguje na zátěž cukrem, neboť právě vysoká hladina krevního cukru může plod poškodit. Nejprve se odebírá nalačno krev z žíly, poté je nutné vypít 250 ml speciálního sladkého roztoku. Po 1 hodině a po 2 hodinách od vypití se opět odebírá krev.

 

3. trimestr

V tomto období dochází k dalším krevním testům, kdy se opět zkoumá krevní obraz a je možné znovu provést testy na HIV, HBV a syfilis. Mezi 30. a 32. týdnem probíhá ultrazvukové vyšetření, na kterém se mimo jiné sleduje pohybová aktivita dítěte. Navíc může žena podstoupit také ultrazvukový screening růstové restrikce plodu, který kontroluje růst miminka a slouží k včasné identifikaci případných problémů.

V posledních týdnech těhotenství ženu čeká také stěr z pochvy a konečníku na zjištění přítomnosti Streptokoka skupiny B. Zatímco pro ženu nepředstavuje tato bakterie prakticky žádné nebezpečí, dítě se může při průchodu porodními cestami nakazit závažnými infekcemi, jako je zápal plic, zánět mozkových blan nebo sepse, tedy systémový zánět organismu. U žen s pozitivním nálezem se proto během porodu podává antibiotikum v nitrožilní infuzi, které se dostane až do krevního oběhu dítěte, čímž jej před nákazou ochrání.

V období 36. a 37. týdne by měla mít žena také vybranou porodnici, ve které by chtěla rodit, a podstoupit v ní tzv. check-in, tedy vstupní kontrolu. Ženy ve vyšším stupni těhotenství také pravidelně absolvují kardiotokografické vyšetření obecně známé jako “monitor”, během kterého se sleduje srdeční činnost plodu
v souvislosti s jeho spontánními pohyby a aktivita dělohy. Jedná se o bezbolestné vyšetření pomocí dvou sond, které se přikládají na břicho těhotné ženy. Kardiotokografie se provádí před koncem těhotenství obvykle jednou týdně, u přenášejících žen častěji.

Během těhotenství by měla žena navštívit dvakrát svého zubaře a alespoň jednou svého praktického lékaře, který by jí měl natočit EKG, tedy záznam o srdeční aktivitě matky.

„Tento výčet obsahuje běžná vyšetření, které se týkají těhotných s nízkým rizikem. Ženy, u nichž lékaři identifikují konkrétní rizikový faktor, představují zvláštní kategorii. Způsob vyšetření a jejich frekvence je pak individuální
a závisí přímo na zdravotním stavu konkrétní ženy,“
upozorňuje Kateřina Šédová. „Pokud by vám nebylo cokoliv jasné, určitě se nestyďte zeptat svého gynekologa,” dodává.

 

 

 

 

Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry)
a duševního zdraví (#dobrenitro) a spustilo mobilní aplikaci Preventivka. Během 10 let své existence Loono zrealizovalo více než 3 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 150 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a sociálních sítích @Loonocz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama