I když jste o vážených dekách nikdy neslyšeli a možná budete kroutit nevěřícně hlavou, studie dokázaly, že právě přiléhavé přikrývky dokáží navodit pocit klidu a jistoty.
Studie naznačují, že právě přiléhavé přikrývky, které mají rovnoměrně rozloženou hmotnost, mají na nespavost a úzkost podobný účinek, jako léky. Přidaný tlak deky vám umožní spát hlouběji a s méně častým buzením během noci.
Vážené deky jsou na trhu již delší dobu
Nejde tedy o lecjakou deku, ale o speciální deku přesně naváženou, která je vyrobená pro lidi trpící insomnií. Koncept vážených přikrývek ale není žádnou novinkou. Děti s autismem i starší pacienti, například s demencí tyto deky už dávno používají. Deky se nazývají Gravity a znovu se o nich začíná v kladném slova smyslu mluvit.
Vzhledem k tomu, že je stále spousta skeptických názorů upustila značka Gravity od stoprocentních tvrzení, že deky s váženou plochou pomáhají k lepšímu spaní, proti stresu a úzkosti. Výsledky však hovoří samy za sebe. Minimálně zmírnění příznaků je pozitivním krokem kupředu a určitou dávkou jistoty. Myšlenka terapie s hlubokým, rovnoměrným tlakem spočívá v tom, že zvýšený tlak na těle simuluje pocit teplého objetí, což vyvolává uvolnění hormonu oxytocinu a způsobuje, že se cítíte uvolněně a méně neklidně.
Tlakové zábaly fungují i u zvířat
Jedna studie z roku 2014 zkoumala účinky tlakových zábalů na psech s diagnózou úzkostné poruchy nebo generalizovanou úzkostnou poruchou. Zjistili, že psi, kteří nosili tlakové zábaly podle doporučení – mírný až hluboký tlak – měli srdeční frekvenci nižší a chování snižující stres, jako je zívnutí a kývání jazykem a to už po pouhých 15 minutách.
Lepší kvalita spánku a méně nočního buzení
U lidí je výzkum vážených přikrývek vzácný, ale přesto se dělá. Studie z roku 2015 v časopise Journal of Sleep Medicine and Disorders ukázala, že vážené přikrývky používané po dobu dvou týdnů ve skupině pacientů s nespavostí měly pozitivní dopad. Pacienti hlásili pocit zlepšení kvality spánku a snížení nočních buzení. Vážené přikrývky jsou obzvláště vhodné, pokud váží nejméně 10 % tělesné hmotnosti pacienta (přikrývky se obvykle pohybují od 10 do 30 liber).
Další studie z roku 2012 v Australasian Psychiatry v lůžkové psychiatrické jednotce umístila pacienty v různých místnostech s váženými dekami, aby uklidnila jejich nervy, a zjistila, že tyto přikrývky byly obzvláště užitečné při dočasném snížení stresu a klinické úzkosti.
Pokud se cítíte velmi unaveně a často se budíte, vážené deky mohou simulovat pocit klidu a hlubšího spánku. A to za vyzkoušení stojí, co myslíte?