Každý od pračky očekává, že vypere prádlo, tak, aby bylo čisté a voňavé. To však není možné, pokud pračka zapáchá. Říkáte si, že se o ni pravidelně staráte a používáte kvalitní čistící prostředky? Kámen úrazu může být překvapivě i jinde.
Základ je řádná a pravidelná údržba pračky, bez ní se neobejdou i ostatní domácí spotřebiče. I když ji používáte jen občas, i tak se do ní usazují všelijaké nečistoty a bakterie.
Jak na čistou pračku a co musíme na ni zkontrolovat?
Umyjeme hadrem gumové těsnění okolo dvířek, kde často v něm zůstává stará voda a nečistoty.
Vyčistíme nějakým kvalitním čistícím prostředkem zásobník na prací prášek a aviváž, protože zápach může být odsud a navíc nedostatečné větrání zásobníku po praní může způsobit plísně.
Zkontrolujeme filtr pračky, kde zůstávájí zbytky prášku, textilu a taky se může objevit plíseň.
Čas od času vypereme prádlo nebo alespoň nějaké hadry na vysokou teplotu 60–90 °C, díky kterým dojde ke zničení některých bakterií.
Po každém praní nezapomeneme pračku pořádně vyschnout, nechat tedy otevřená dvířka a ideálně i otevřené okno. V opačném případě si zaděláváte na plísně.
Často nás výrobci praček lákají na své originální čisticí prostředky, které celý systém pračky vydezinfikují. Můžete však vyzkoušet i babské rady podle kterých nalijete do dávkovače třeba směs vody a octa nebo jedlé sody, které vás zbaví nejen špíny, ale i například vodního kamene.
V čem je zakopaný pes u tekutých pracích gelů
Registrovali jste nepříjemný zápach po té, co jste vyměnili prací prostředek? Tento problém identifikovalo už spoustu hospodyněk a na sociálních sítích se shodli, že příčina je v tekutých a gelových pracích prostředcích.
Ačkoliv je tekutý prostředek populární pro svou jednoduchou rozpustnost a šestrnost k tkaninám, tak jeho obrácená strana mince je, že se hůře vyplachuje a zanechává v pračce mazlavý povlak.
Díky gelovému povlaku dochází k tvorbě ideálnímu podhoubí pro bakterie a plísně, které se rychle množí a způsobují nepříjemný smrad. Jestliže pračku nebudete pravidelně čistit, zápach se rychle přemístí na prádlo.
Otevřeli jste dvířka pračky a do nosu vás trefil zatuchlý nebo kyselý odér? Můžete si vsadit na to, že to bude kvůli tekutýmu prášku. Vyprané prádlo určitě nebude vonět, takže je třeba sjednat nápravu. Při kontrole pračkového šuplíku, rychle zjistíte například přítomnost tmavých skvrn, které se často objeví po nahromaděných zbytků pracího gelu a plísní.
Klíč k úspěchu je pravidelná údržba a kvalitní prášky
Jestliže vaše pračka začala smrdět, když jste změnili značku prášku nebo po tom, co jste začali používat tekuté prostředky a gely – důvod je jasný.
Jak už jsme psali v tipech výše, neobejdete se bez kvalitního vyčištění pračky a puštění ji s nějakým starým prádlem nebo hadry na co nejvyšší teplotu. Díky tomu dojde k odstranění mikroorganismů a zbytků původního prášku v bubnu a trubkách. Kromě toho nezapomeňte dopřát čistotu i zmíněnému zásobníku na prášek, na aviváž a filtr.
Zdroj foto: Pixabay